OFICJALNIE: Reprezentacja Polski jako pierwsza odpadła z EURO 2024

2024-06-21 23:00:09; Aktualizacja: 3 tygodnie temu
OFICJALNIE: Reprezentacja Polski jako pierwsza odpadła z EURO 2024 Fot. FotoPyK
Antoni Obrębski
Antoni Obrębski Źródło: Transfery.info

Reprezentacja Holandii musiała wygrać z Francją, aby Polacy mieli jeszcze nadzieję na awans do 1/8 finału Mistrzostw Europy. Tak się jednak nie stało. Tym samym zespół Michała Probierza jest pierwszym, który na pewno nie zagra w fazie pucharowej.

Reprezentacja Polski przegrała w drugim meczu fazy grupowej Mistrzostw Europy z Austrią 1:3. Po wcześniejszej porażce z Holandią byliśmy skazani na patrzenie na wyniki innych spotkań.

Pierwszym z nich było starcie Holandii z Francją, które musieli wygrać Holendrzy, abyśmy zachowali szanse na awans z grupy. Drużyna Ronalda Koemana strzeliła nawet bramkę na 1:0 w 68. minucie meczu, jednak radość holenderskich kibiców szybko została stłumiona przez VAR, po którego analizie gol został anulowany.

Bezbramkowy rezultat utrzymał się do końca spotkania, co sprawia, że w tej rywalizacji najwięcej straciła Polska. Nie mamy już szans na awans.

Oczywiście, nawet jeśli wygramy z Francuzami, a Holandia pokona Austrię, będziemy mieć tyle samo punktów co ekipa Ralfa Rangnicka. Austria ma jednak przewagę, ponieważ wygrała bezpośrednie starcie z nami, co sytuuje ją wyżej w tabeli. Nie przeskoczymy już nikogo i choćbyśmy pokonali ekipę Didiera Deschampsa 10:0, skończymy zmagania grupowe na ostatnim miejscu. 

A dlaczego potrzebowaliśmy wygranej Holendrów? Wtedy Francuzi mieliby na koncie trzy punkty, czyli tyle samo co Austria i my, po wygranej w ostatnim meczu. Wtedy bezpośrednie mecze nie miałyby znaczenia, gdyż każda ekipa przegrała jeden mecz bezpośredni z inną. Wówczas do gry wchodzi bilans bramkowy, a ten moglibyśmy podreperować. Oczywiście to wszystko w teorii, bo Francja wzmocniona Kylianem Mbappé to drużyna poza naszym zasięgiem.

Polska stała się pierwszą drużyną, która nie ma już szans na awans do 1/8 finału EURO 2024.