OFICJALNIE: Simon Kjær dostał nagrodę za uratowanie życia Christianowi Eriksenowi

2021-08-24 17:20:18; Aktualizacja: 2 lata temu
OFICJALNIE: Simon Kjær dostał nagrodę za uratowanie życia Christianowi Eriksenowi Fot. sbonsi / Shutterstock.com
Szymon Klauza
Szymon Klauza Źródło: UEFA

Simon Kjær i zespół medyczny reprezentacji Danii zostali laureatami Nagrody Prezydenta UEFA za uratowanie życia Christianowi Eriksenowi podczas Mistrzostw Europy.

Mistrzostwa Europy, które odbyły się tego lata, będą kojarzyć się z powrotem kibiców na trybuny, znakomitą atmosferą, zwycięstwem reprezentacji Włoch, ale również z atakiem serca Christiana Eriksena w meczu Danii z Finlandią. Ofensywny pomocnik upadł na boisko i cały świat na kilka godzin wstrzymał oddech, wyczekując wieści na temat stanu jego zdrowia.

Na szczęście 29-latek powoli wraca do formy, a wszystko to dzięki szybkiej pomocy, którą otrzymał jeszcze na placu gry. Najpierw podbiegł do niego obrońca Duńczyków Simon Kjær, udzielając pierwszej pomocy. Następnie na murawie pojawili się medycy i rozpoczęli akcję ratunkową.

Ich postawa nie przeszła bez echa, a we wtorek zostali laureatami Nagrody Prezydenta UEFA. Jest ona przyznawana od 1998 roku za wybitne sukcesy i zasługi w europejskiej piłki nożnej. W ostatnich latach otrzymali ją tacy gracze jak Didier Drogba, Éric Cantona, David Beckham, czy Francesco Totti.

- W tym roku Nagroda Prezydenta wykracza poza piłkę nożną. Służy jako ważne i wieczne przypomnienie o tym, jak cenne jest życie. Kiedy Christian Eriksen upadł na boisku w Kopenhadze ja, wraz z milionami fanów, byłem głęboko zszokowany i zaniepokojony. Z wielką radością i ulgą przyjęliśmy informację, że życie Christiana zostało ostatecznie uratowane dzięki niezwykłemu profesjonalizmowi zespołu medycznego. Mam ogromny podziw dla lekarzy i personelu za ich wyjątkową reakcję i spokój. Te cechy były kluczowe w reanimacji Christiana - powiedział Aleksander Čeferin, prezydent UEFA.

Wiadomość do laureatów nagrody przekazał również sam Eriksen.

- Chciałbym podziękować Mortenowi [Skjoldagerowi], Mortenowi [Boesenowi] i zespołowi medycznemu, który pomógł 12 czerwca. Wykonaliście fantastyczną robotę i uratowaliście mi życie. Również wielkie podziękowania dla mojego przyjaciela i kapitana Simona [Kjæra] oraz moich kolegów z drużyny za wsparcie, zarówno 12 czerwca, jak i później. Dziękuję wszystkim fanom, którzy wysłali wiadomości do mnie i mojej rodziny. To wiele znaczy i dało nam siłę i wsparcie - zaznaczył Duńczyk.

Laureaci Nagrody Prezydenta UEFA 2021:

Sztab medyczny na stadionie:

Mogens Kreutzfeldt (główny lekarz)

Frederik Flensted (kierownik medyczny stadionu)

Anders Boesen (lekarz na boisku)

Peder Ersgaard (ratownik medyczny)

Oficerowie medyczni obiektu UEFA:

Jens Kleinefeld

Valentin Velikov

Przedstawiciele reprezentacji Danii:

Morten Skjoldager (członek sztabu medycznego reprezentacji Danii)

Morten Boesen (członek sztabu medycznego reprezentacji Danii)

Simon Kjær (kapitan reprezentacji Danii)