OFICJALNIE: Uzależniony Ivan Toney kłamał przed angielską federacją. Wstrząsające szczegóły śledztwa

2023-05-26 14:12:28; Aktualizacja: 1 rok temu
OFICJALNIE: Uzależniony Ivan Toney kłamał przed angielską federacją. Wstrząsające szczegóły śledztwa Fot. Steve Flynn/News Images/SIPA USA/PressFocus

The Football Association opublikowało raport, w którym ujawnia szczegółowe powody zawieszenia Ivana Toneya.

Okazuje się, że Anglik 13 razy obstawił porażkę własnej drużyny. Miało to miejsce w okresie od sierpnia 2017 do marca 2018 roku. 11 zakładów dotyczyło przegranej Newcastle United, podczas gdy Toney był wówczas wypożyczony do Wigan Athletic. Pozostałe dwa postawił na porażkę zespołu, w którym faktycznie występował, ale nie był w tych dniach obecny w kadrze meczowej.

Komisja Dyscyplinarna stwierdziła zatem, że nie ma dowodów, aby mógł wpływać na wyniki tych spotkań.

Oprócz tego 16 razy obstawił wygraną własnej drużyny, także w meczach, w których zagrał, oraz 15 razy, że strzeli w nich gola.

Informował również znajomych, że wystąpi w danym spotkaniu, jeszcze zanim oficjalnie ogłoszono skład.

Łącznie naruszył przepisy aż 232 razy.

U zawodnika zdiagnozowano uzależnienie od hazardu. Przyczyniło się to do zmniejszenia długości zawieszenia.

Angielska federacja domagała się początkowo 15 miesięcy przymusowej przerwy od gry, a także nałożenia kary od rozpoczęcia przyszłego sezonu tak, aby nie obejmowała letniej przerwy w rozgrywkach. Potem sugerowaną karę zmniejszono do 11 miesięcy, nim nie przebadał go kilkukrotnie psychiatra.

Na niekorzyść zawodnika działał też fakt, że początkowo, podczas wstępnych przesłuchań, kłamał przed komisją w sprawie swoich przewin. Do tego zaprzeczał, że używał kont osób trzecich do stawiania zakładów, co w toku śledztwa udowodniono.

Mało tego - miał kilka telefonów, na których obstawiał zakłady, a o których nie poinformował podczas śledztwa.

Ostatecznie Komisja Dyscyplinarna zawiesiła Ivana Toneya na osiem miesięcy i nakazała zapłatę 50 tysięcy funtów grzywny. Do treningów będzie mógł wrócić po upływie połowy wymierzonej kary.

27-latek jest obecnie zawodnikiem Brentfordu. W bieżącym sezonie wystąpił w 35 spotkaniach, w których strzelił 21 goli. Ponadto w marcu zadebiutował w reprezentacji Anglii.