OFICJALNIE: Zmiany w przepisach piłkarskich od sezonu 2022/2023
2022-03-28 11:12:36; Aktualizacja: 2 lata temuIFAB opublikował szczegółowe informacje na temat zmian w przepisach piłkarskich. Na stałe ma wejść w życie przepis o pięciu zmianach w trakcie meczu.
Aktualny sezon wchodzi w finałową fazę, tymczasem decydenci piłkarscy są już myślami przy kolejnej kampanii. Jak co roku IFAB ustaliło szczegóły dotyczące zmian w przepisach, by ogłosić je z odpowiednim wyprzedzeniem. Tym razem skoncentrowano się na tym, by rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie znanych już dobrze kibicom reguł.
Jedną z istotniejszych zmian jest wprowadzenie odgórnie przepisu o możliwości przeprowadzenia pięciu zmian w trakcie meczu. Ze względu na napięte terminarze od początku pandemii COVID-19 większość lig zdecydowała się skorzystać z udostępnionej furtki do zwiększenia limitu zmian. Z takiej możliwości nie skorzystała jednak choćby Premier League. Teraz jednak przepis na dobre wchodzi w życie.
Mówiąc dokładniej, przepis ma obowiązywać w seniorskich ekstraklasach oraz turniejach reprezentacyjnych. Co jednak istotne - zmian może być pięć, aczkolwiek należy je wykonać podczas trzech przerw w grze, co ma uniemożliwić wykorzystywanie przepisu do gry na czas. W to nie wlicza się przerwa między połowami meczu. Jeśli dwie drużyny zdecydują się na zmiany w tym samym momencie, arbiter uzna to za wykorzystanie szansy na roszady w składzie dla obu stron.Popularne
Jeśli w regulaminowym czasie gry drużyna nie wykorzysta wszystkich zmian lub szans na zmiany, może wprowadzać dodatkowe poprawki w trakcie dogrywki. W rozgrywkach, które zakładają możliwość dodatkowej zmiany w dogrywce, teraz przepis ten ma zostać zastąpiony dodatkowym „okienkiem” na przeprowadzenie zmiany.
Kosmetyczne poprawki wprowadzono w przepisach numer 8 oraz 10 dotyczących odpowiednio sędziowskiego rzutu monetą oraz karania klubowych oficjeli w trakcie meczu. Uregulowano reguły, zakładające wybór połów boiska oraz tego kto zacznie mecz. Wyboru będzie dokonywać kapitan drużyny, który wskaże odpowiednią stronę monety. W przypadku przepisu numer 10 skonkretyzowano zaś sytuacje, kiedy sędzia może upomnieć lub wyrzucić z placu gry zawodnika, zmiennika czy szkoleniowca.
Drobnej, acz bardzo istotnej poprawki wymagał przepis 12, który odnosił się do zagrania ręką. Niezależnie od miejsca na boisku, zatrzymanie piłki ręką w oczywistej sytuacji strzeleckiej będzie skutkowało czerwoną kartką. Taki przepis już funkcjonował, formalnie nie uwzględniono w nim jednak... bramkarzy. Postanowiono zatem konkretnie dopisać, że gdy bramkarz interweniuje rękoma w polu karnym, nie zostanie on wyrzucony z boiska.
Zmiany w przepisach dotkną również sytuacji pozaboiskowych. W myśl przepisów sędzia nie może podyktować rzutu wolnego w sytuacji, gdy piłkarz popełni wykroczenie w stosunku do osoby spoza placu gry. W takiej sytuacji nadal gra będzie wznawiana rzutem sędziowskim. Jeśli jednak zawodnik opuści boisko bez zgody arbitra i dopuści się wykroczenia, gra zostanie wznowiona poprzez rzut wolny pośredni z linii, w miejscu, w którym gracz opuścił plac gry.
Ostatnia z głównych poprawek dotyczy pozycji bramkarza podczas rzutu karnego. Postanowiono dopisać do reguł gry ważną wzmiankę, iż golkiper może mieć w momencie strzału stopę ustawioną za linią bramkową. Do tej pory przepis zaznaczał, że w chwili uderzenia bramkarz musi mieć przynajmniej jedną stopę na lub nad linią bramkową. To oznaczało, że gdyby jedną stopę wystawił przed linię, a drugą za, rzut karny należałoby powtórzyć, mimo, iż golkiper nie miał żadnych korzyści ustawienia nóg. Właśnie dlatego bramkarzom udzielono formalnie zgody na przebywanie za linią bramkową w momencie wykonywania jedenastki.
Poprawki do przepisów wejdą w życie od startu sezonu 2022/2023.