Ponownie kibice narzekają na brak transmisji z Pucharu Polski. Jak to wygląda w innych krajach?

Ponownie kibice narzekają na brak transmisji z Pucharu Polski. Jak to wygląda w innych krajach? fot. Mikolaj Barbanell / Shutterstock.com
Kacper Adamczyk
Kacper Adamczyk
Źródło: Transfery.info

We wtorek wystartowała główna pula spotkań I rundy Pucharu Polski i jak co roku ponownie rozgorzała dyskusja na temat sposobu pokazywania tych rozgrywek w telewizji. Warto przy tej okazji przyjrzeć się, jak to wygląda w innych krajach.

Edycja 2023/2024 jest ostatnią, gdy obowiązuje dotychczasowy kontrakt telewizyjny, na mocy którego wyłączne prawa do pokazywania Pucharu Polski posiada Polsat, a według doniesień medialnych od kampanii 2024/2025 ma przejąć je Telewizja Polska. W umowie między nadawcą a Polskim Związkiem Piłki Nożnej (PZPN) znajduje się zapis, że ten pierwszy jest zobowiązany pokazać co najmniej 28 meczów w sezonie, w tym wszystkie od fazy 1/8 finału. Dodatkowo półfinały oraz finał muszą zostać wyemitowane na otwartym kanale.

W tym sezonie Polsat dość niespodziewanie zdecydował się pokazać trzy mecze rundy wstępnej, co mogło zwiastować poprawę zadowolenia kibiców. Tak się jednak nie stało, ponieważ w pierwszej rundzie nadawca postanowił transmitować zaledwie sześć z 28 spotkań. Dodatkowo wyraził zgodę na wyemitowanie dwóch kolejnych na kanale Łączy nas Piłka. W związku z tym kibice wielu drużyn nie zobaczą swoich ulubieńców w walce w środku tygodnia. Dodatkowe wzburzenie powoduje fakt, że Polsat nie pozwala przeprowadzać transmisji z meczów przez klubowe media, ani pokazywać przez nie skrótów, co one chętni by zrobiły na własny koszt.

Przyjrzyjmy się jednak, jak kwestia ta przedstawia się w innych krajach. W Niemczech płatna telewizja Sky emituje wszystkie 32 starcia pierwszej rundy DFB Pokal, a dodatkowo cztery pokazywane są na kanałach ogólnodostępnych. W sumie na tych ostatnich można obejrzeć 15 meczów w całej edycji. Poza tym na oficjalnym kanale youtubowym Niemieckiego Związku Piłki Nożnej prezentowane są skróty z wybranych kilkunastu spotkań.

W Hiszpanii płatny nadawca Movistar pokazuje 55 spotkań w całym sezonie, w tym 45 na wyłączność. Poza tym 15 meczów w jednej kampanii emitowanych jest przez publicznego nadawcę. Składają się na nie dwa starcia pierwszego i trzeciego wyboru w każdej rundzie.

Ciekawe rozwiązanie zastosowano we Francji, gdzie głównym nadawcą jest prywatna telewizja beIN Sports. Od 1/32 finału, czyli momentu, gdy do gry wchodzą ekipy z Ligue 1, pokazuje on wszystkie mecze, organizując z kilku z nich multiligi, emitując na przykład pięć o takiej samej porze. Dodatkowo jedno spotkanie w każdej rundzie pokazuje publiczny nadawca. Poza tym w 1/32 finału aż pięć starć można obejrzeć w telewizjach regionalnych.

Natomiast we Włoszech krajowy puchar jest transmitowany na ogólnodostępnych kanałach stacji Mediaset oraz za darmo w internecie na platformie Infinity. Można tam podziwiać wszystkie mecze od fazy 1/32 finału, gdy do walki przystępują pierwsze zespoły z Serie A.

Na koniec naszej wędrówki zajrzyjmy jeszcze do Anglii. Tam w jednej edycji FA Cup ogólnodostępne stacje BBC i ITV pokazują w sumie 38 meczów w sezonie. Ta pierwsza 18, a druga 20, co nie jest małą liczbą, biorąc pod uwagę, że nie wszystkie spotkania Premier League są na Wyspach Brytyjskich pokazywane na żywo.

Z kolei paradoksem pozostaje fakt, że niekiedy polskie stacje telewizyjne lepiej pokazują krajowe puchary z innych państw, niż Polsat robi to z Pucharem Polski. Na przykład z pierwszej rundy wspomnianego wyżej DFB Pokal widzowie nad Wisłą mogli zobaczyć aż 13 z 32 spotkań na kanałach stacji Eleven Sports, należącej do… Polsatu.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Szalona radość szóstoligowca. Zagra z PSG w Pucharze Francji [WIDEO] Szalona radość szóstoligowca. Zagra z PSG w Pucharze Francji [WIDEO] WAŻNE: Rekrutacja do Transfery.info. Szukamy redaktora/redaktorki newsów, redaktora/redaktorki działu Ekstra oraz specjalisty/specjalistki od social mediów WAŻNE: Rekrutacja do Transfery.info. Szukamy redaktora/redaktorki newsów, redaktora/redaktorki działu Ekstra oraz specjalisty/specjalistki od social mediów Szczegóły transferu następcy Vladana Kovačevicia. Raków Częstochowa ubił dobry interes Szczegóły transferu następcy Vladana Kovačevicia. Raków Częstochowa ubił dobry interes Prezes klubu Rafała Gikiewicza oszalał! Znokautował sędziego. Natychmiastowa reakcja związku [WIDEO] Prezes klubu Rafała Gikiewicza oszalał! Znokautował sędziego. Natychmiastowa reakcja związku [WIDEO] Raków Częstochowa interesował się i rozmawiał z ważną postacią z Jagiellonii Białystok [POTWIERDZONE] Raków Częstochowa interesował się i rozmawiał z ważną postacią z Jagiellonii Białystok [POTWIERDZONE] Stanowisko Werderu Brema w sprawie przyszłości Dawida Kownackiego Stanowisko Werderu Brema w sprawie przyszłości Dawida Kownackiego OFICJALNIE: Zaskakujący ruch na zapleczu Ekstraklasy. Trener zwolniony po poniesieniu... trzech porażek w 17 ligowych meczach OFICJALNIE: Zaskakujący ruch na zapleczu Ekstraklasy. Trener zwolniony po poniesieniu... trzech porażek w 17 ligowych meczach

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy