Raków Częstochowa: Vladan Kovačević staje do walki z FIFA. Złożył pozew o zmianę reprezentacji

Raków Częstochowa: Vladan Kovačević staje do walki z FIFA. Złożył pozew o zmianę reprezentacji fot. Mikolaj Barbanell / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: WP SportoweFakty

Vladan Kovačević z Rakowa Częstochowa złożył pozew do Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu w Lozannie w celu uzyskania zezwolenia na reprezentowanie barw Serbii.

Bramkarz aktualnego lidera Ekstraklasy nigdy nie ukrywał swojego przywiązania do Serbii z uwagi na to, że urodził się Banja Luce, stolicy regionu zamieszkanego głównie przez... Serbów.

Mimo to przedstawiciele silniejszego piłkarsko kraju w regionie nie zwrócili na niego uwagi. W efekcie Vladan Kovačević skorzystał z otrzymanych zaproszeń do młodzieżowej reprezentacji Bośni i Hercegowiny oraz raz trzykrotnie dostał powołanie do kadry seniorskiej.

Nie zdołał w niej jednak zadebiutować, co teoretycznie nie zamykało mu drogi do dokonania zmiany przynależności narodowej.

Blisko 25-letni bramkarz długo walczył o to, by został dostrzeżony przez selekcjonera Dragana Stojkovicia i doczekał się tego przy okazji marcowych spotkań otwierających eliminacje EURO 2024.

Radość zawodnika Rakowa Częstochowa nie trwała jednak długo. Po pierwsze znalezienie się na liście powołanych do reprezentacji Serbii wywołało w Bośni i Hercegowinie olbrzymi skandal.

- Tego można było oczekiwać przez to, co działo się podczas rozpadu Jugosławii. To cios w kadrę Bośni. Przeszedł przez wszystkie zespoły młodzieżowe i kibice liczyli na to, że pewnego dnia pomoże i w seniorskiej kadrze. W pewien sposób go ukradliśmy - przyznał Vladimir Živanović na łamach „WP SportoweFakty”.

- Części kibiców to przeszkadza, bo patrzą jeszcze na to przez pryzmat nacjonalizmu. To Bośnia dała mu szansę. Pojawia się więc pytanie czy odnosiłby sukcesy w Rakowie, gdyby nie przeszedł przez młodzieżowe kadry tego kraju - dodał dziennikarz.

Na tym problemy Kovačevicia się nie skończyły, ponieważ okazało się, że zaliczył on występ w młodzieżowym zespole Bośni i Hercegowiny po świętowaniu 21. urodzin. 

W takim przypadku przepisy FIFA i UEFA zabraniają dokonania zmiany przynależności narodowej. Dlatego selekcjoner Serbii ratował się awaryjnym powołaniem Marko Dmitrović z Sevilli, który w obliczu zaistniałej sytuacji ogłosił zakończenie reprezentacyjnej kariery.

Stojković ma zatem olbrzymi problem w kontekście należytego zabezpieczenia pozycji bramkarza w przyszłości. Choć sam gracz aktualnego lidera Ekstraklasy nie traci jeszcze nadziei i złożył stosowny pozew do Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu w Lozannie o uznanie jego racji.

Rozmówca „WP SportoweFakty” nie daje mu jednak większych szans na osiągnięcie sukcesu na tym polu. W efekcie Kovačević straci zapewne szanse na występy na międzynarodowym poziomie, ponieważ trudno sobie wyobrazić, by teraz Bośnia i Hercegowina przyjęła go z otwartymi rękami.

- Tu będzie jeszcze sporo problemów. Fakt jest taki, że ostatni raz grał w młodzieżowej kadrze Bośni i Hercegowiny, gdy miał już 22 lata. A przepisy mówią jasno, że jeśli rozegra się mecz w drużynie młodzieżowej po ukończeniu 21. roku życia, to nie można zmienić reprezentacji. Ludzie z serbskiego związku powołują się na pewne wyjątki, ale moim zdaniem nie mają one zastosowania w tym przypadku - powiedział Živanović.

***

Legia Warszawa - Raków Częstochowa. Gdzie oglądać hitowe starcie Ekstraklasy? [TRANSMISJA TV | STREAM]

Legia Warszawa: Kosta Runjaić pełen nadziei. „Na to bardzo liczymy”

Ekstraklasa: Marek Papszun przed meczem z Legią Warszawa: Nie ma co zakłamywać rzeczywistości

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] OFICJALNIE: Brentford ma nowego, klasowego bramkarza. David Raya z hitowym transferem nawet na dniach OFICJALNIE: Brentford ma nowego, klasowego bramkarza. David Raya z hitowym transferem nawet na dniach Legia Warszawa: Maik Nawrocki zmieni latem klub?! Trzy potencjalne kierunki transferu Legia Warszawa: Maik Nawrocki zmieni latem klub?! Trzy potencjalne kierunki transferu Karim Benzema klejnotem w koronie mistrza?! Klub czeka na ostateczne „tak” Karim Benzema klejnotem w koronie mistrza?! Klub czeka na ostateczne „tak” Lionel Messi rozczarowany. „To już koniec” Lionel Messi rozczarowany. „To już koniec” Neymar wyobraża sobie transfer tylko do jednego klubu. Odrzucił bajońską ofertę z Arabii Saudyjskiej Neymar wyobraża sobie transfer tylko do jednego klubu. Odrzucił bajońską ofertę z Arabii Saudyjskiej Transfery - Relacja na żywo [31/05/2023] Transfery - Relacja na żywo [31/05/2023] Dawid Kownacki mógł trafić do uczestnika Ligi Mistrzów. „Pojawiłem się nawet w klubie na rozmowach” Dawid Kownacki mógł trafić do uczestnika Ligi Mistrzów. „Pojawiłem się nawet w klubie na rozmowach”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy