To największe w historii transfery wewnątrz Ekstraklasy. Raków Częstochowa dominuje rynek

2024-09-06 20:04:30; Aktualizacja: 26 minut temu
To największe w historii transfery wewnątrz Ekstraklasy. Raków Częstochowa dominuje rynek Fot. FotoPyK
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: Transfery.info

Bartosz Slisz pozostaje liderem zestawienia największych transferów przeprowadzonych wewnątrz polskiej Ekstraklasy. Na uwagę zasługuje jednak fakt podwojenia w ostatnim czasie liczby przynajmniej milionowych transakcji w naszej elicie przez Raków Częstochowa.

Pod koniec ubiegłego wieku wydawało się, że Wisła Kraków będzie systematycznie umacniać swoją pozycję na krajowym podwórku i przeprowadzi skuteczny szturm na zameldowanie się w ówczesnej fazie grupowej Ligi Mistrzów. Działania podjęte przez „Białą Gwiazdę” nie przyniosły oczekiwanych do końca skutków, ale na wiele lat zabetonowała klasyfikację najdroższych wewnętrznych transferów przeprowadzonych w Ekstraklasie za sprawą wyłożenia po milionie euro na Macieja Żurawskiego z Lecha Poznań oraz Kamila Kosowskiego z Górnika Zabrze.

Dopiero po jedenastu latach przerwy przyszło nam zobaczyć kolejny transfer pomiędzy polskimi klubami na przytoczoną kwotę, kiedy to mająca olbrzymie aspiracje Polonia Warszawa zainwestowała ją w sprowadzenie Artura Sobiecha z Ruchu Chorzów.

Wymienieni trzej panowie stracili palmę pierwszeństwa w hierarchii najdroższych operacji przeprowadzonych w naszej elicie dopiero zimą 2020 roku, kiedy to Legia Warszawa wykupiła Bartosza Slisza z Zagłębia Lubin za 1,83 miliona euro.

Na razie ten rekord pozostanie nienaruszony, choć wydaje się to być tylko kwestią czasu, ponieważ wyraźnie swoją obecność na wewnętrznym rynku zaznacza Raków Częstochowa, który w ciągu dwóch lat przeprowadził aż cztery transakcje opiewające na przynajmniej milion euro, w tym aż trzy dobiegającym końca letnim oknie za sprawą sprowadzenie Ariela Mosóra (1,5 miliona euro) i Michaela Ameyawa (milion euro) z Piasta Gliwice oraz Patryka Makucha (milion euro) z Cracovii.

Przedstawiciele „Medalików” mogli sobie pozwolić na zainwestowanie takich środków za sprawą uzyskanych przychodów ze sprzedaży poszczególnych piłkarzy.

Od 2019 roku, czyli momentu zameldowania się w najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju, zarobili z tego tytułu 32 miliony euro. Największą część tej kwoty stanowią odejścia Ante Crnaca do Norwich City (11 milionów euro), Kamila Piątkowskiego do Red Bulla Salzburg (6 milionów euro), Vladana Kovačevicia do Sportingu (4,8 miliona euro), Davida Tijaniča do Göztepe (2,5 miliona euro) oraz Giannisa Papanikolaou do Çaykuru Rizespor (2 miliony euro).

***

NAJWIĘKSZE TRANSFERY WEWNĄTRZ EKSTRAKLASY

1. Bartosz Slisz - z Zagłębia Lubin do Legii Warszawa - 1,83 miliona euro [zima 2020]

2. Ariel Mosór - z Piasta Gliwice do Rakowa Częstochowa - 1,5 miliona euro [lato 2024]

2. John Yeboah - ze Śląska Wrocław do Rakowa Częstochowa - 1,5 miliona euro [lato 2023]

4. Artur Sobiech - z Ruchu Chorzów do Polonii Warszawa - milion euro [lato 2010]

4. Patryk Makuch - z Cracovii do Rakowa Częstochowa - milion euro [lato 2024]

4. Maciej Żurawski - z Lecha Poznań do Wisły Kraków - milion euro [lato 1999]

4. Kamil Kosowski - z Górnika Zabrze do Wisły Kraków - milion euro [lato 1999]

4. Michael Ameyaw - z Piasta Gliwice do Rakowa Częstochowa - milion euro [lato 2024]