Derby Polski w cieniu kartek. Czy i jak można odwołać się od decyzji sędziego?

2024-11-08 10:36:06; Aktualizacja: 3 godziny temu
Derby Polski w cieniu kartek. Czy i jak można odwołać się od decyzji sędziego? Fot. Krzysztof Porebski / PressFocus
Redakcja
Redakcja Źródło: Transfery.info

W niedzielę czeka nas elektryzujący pojedynek Lecha Poznań z Legią Warszawa. Choć emocje sportowe w derbach Polski szykują się bardzo duże, w tym tygodniu nie mniejsze były w gabinetach. Oto bowiem obie drużyny walczyły z niesłusznymi, ich zdaniem, decyzjami arbitrów. Decyzje te miały wpływ na kształt obu zespołów w zbliżającym się szlagierze Ekstraklasy.

Osłabienie przez kartki

Michał Gurgul, pomocnik „Kolejorza”, został ukarany bezpośrednią czerwoną kartką za pozbawienie przeciwnika realnej szansy zdobycia bramki. W wyniku czerwonej kartki nie mógłby zagrać w niedzielnym hitowym starciu. Z kolei trener „Wojskowych” Goncalo Feio rozczarowany jedną z decyzji sędziowskich ostentacyjnie cisnął kurtką. Efekt? Żółta kartka, a że było to jego czwarte napomnienie, trener Legii w meczu z Lechem odpocznie poza strefą techniczną.

Czy można się odwołać?

Kluby zareagowały odwołaniami od tych decyzji. Ale jak to? Przecież decyzje sędziego są ostateczne! Otóż Regulamin Dyscyplinarny PZPN oraz Regulamin rozgrywek Ekstraklasy przewidują możliwość odwołania się od napomnień lub wykluczeni dokonanych podczas gry, jeżeli w ich toku rażąco naruszono przepisy gry, w szczególności, gdy ukarano błędnie napomnieniem lub wykluczeniem nie tę osobę, co trzeba. Pewne zatem rażące błędy mogą być wyprostowane przez sprawujący nadzór organ dyscyplinarny. W przypadku Ekstraklasy jest nim Komisja Ligi. Co bardzo istotne osoby wykluczone w wyniku bezpośredniej czerwonej kartki są zawieszone w prawach zawodnika, a zatem do czasu rozpoznania odwołania nie mogą uczestniczyć w meczach.

Jakie są warunki odwołania?

Aby takie odwołanie zostało skutecznie wniesione, klub winien złożyć protest do Komisji Ligi Ekstraklasy i uiścić kaucję w wysokości 2000 złotych. Postępowanie jest prowadzone wyłącznie na wniosek klubu. Kaucja jest zwrotna w razie uwzględnienia odwołania, a przepada, gdy nie odniesie ono skutku. Protest należy złożyć w ciągu 48 godzin od zakończenia zawodów. Jeżeli termin ten minie w dzień wolny od pracy, przedłuża się on do godziny 12:00 pierwszego dnia roboczego. Rzecz jasna, samo odwołanie musi wskazywać na rażące naruszenie przez arbitra przepisów gry.

Co może zadecydować Komisji Ligi?

Komisja Ligi może złożony protest uwzględnić i anulować dokonane napomnienie lub wykluczenie. Może też go oddalić, pozostawiając decyzje z boiska. Komisja jest jednak przy orzekaniu związana obligatoryjna opinią Kolegium Sędziów PZPN. Organ ten wydaje pogląd w sprawie, gdzie ocenia zaskarżoną decyzję sędziowską. Jeżeli Kolegium potwierdzi zarzuty odwołania, to Komisja Ligi może uwzględnić odwołania. Jest jednak związana, gdy gremium sędziowskie powie, że decyzja z boiska nie stanowi rażącego naruszenia przepisów gry. W takiej sytuacji Komisja Ligi nie ma wyboru i musi odwołanie oddalić.

Co ciekawe, podobny mechanizm nie jest przewidziany w regulaminach 1, 2 i 3 ligi. Tam protesty wnosi się do Komisji Dyscyplinarnej PZPN i brak jest wymogu uzyskiwania opinii Kolegium Sędziów PZPN.

Co dalej po decyzji Komisji Ligi?

Jeżeli Komisja uwzględni odwołanie, dana kartka zostaje anulowana, a zawodnik nie będzie musiał odbywać ewentualnej związanej z nią dyskwalifikacją. W razie zaś oddalenia protestu droga prawna się kończy. Dalsze odwołania już nie przysługują. 

Odwołania na 50%

A jak zakończyły się odwołania klubów, które w niedziele zmierzą się w derbach Polski? Lech swoje odwołanie wygrał i będzie mieć Michała Gurgula do dyspozycji. Protestu Legii zaś nie uwzględniono, a jej trener obejrzy spotkanie z poziomu trybun.

Mateusz Stankiewicz, radca prawny
www.stankiewicz-kancelaria.pl