Roman Abramowicz może zostać dotknięty sankcjami. „Czy taki człowiek powinien być właścicielem klubu w naszym kraju?!”

Roman Abramowicz może zostać dotknięty sankcjami. „Czy taki człowiek powinien być właścicielem klubu w naszym kraju?!” fot. Iurii Osadchi / Shutterstock.com
Paweł Hanejko
Paweł Hanejko
Źródło: Daily Mail | Chris Bryant

Kraje europejskie obmyślają sankcje przeciwko rosyjskim biznesmenom. Ich ofiarą ma paść między innymi właściciel Chelsea Roman Abramowicz, który został zaatakowany przez posła brytyjskiej partii pracy Chrisa Bryanta.

Konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą przybiera na sile, a rosyjskie wojska przemieszczają się w głąb Ukrainy. To z kolei przyczynia się do tego, iż państwa zachodnie przygotowują sankcje, które mają powstrzymać agresora przed dalszym rozlewem krwi. Tyczy się to nie tylko najważniejszych polityków, ale też i biznesmenów z tego kraju.

Ofiarą bezwzględnej polityki Władimira Putina, który atakami bombowymi chce pogwałcić integralność terytorialną Ukrainy, może paść też właściciel Chelsea, czyli Roman Abramowicz.

Brytyjscy politycy robią teraz wszystko, by 55-letni oligarcha nie miał możliwości powrotu do Londynu.

Na czele całej akcji stanął poseł Partii Pracy Chris Bryant. Udostępnił on w parlamencie dokument z 2019 roku, który wskazuje, iż właściciel triumfatora poprzedniej edycji Ligi Mistrzów dopuścił się korupcji politycznej w celu uzyskania własnych korzyści.

„Mam dokumenty, które w 2019 roku wyciekły z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i mówią o działalności pana Romana Abramowicza.

W ramach strategii Rządu Zjednoczonego Królestwa dotyczącej zwalczania nielegalnego finansowania Abramowicz pozostaje przedmiotem zainteresowania ze względu na jego powiązanie z państwem rosyjskim i praktyki korupcyjne.

Przykładem tego jest fakt, iż w postępowaniu sądowym Abramowicz zapłacił za wpływy polityczne.

Dlatego też Rząd Zjednoczonego Królestwa koncentruje się na tym, by nie pozwolić na osiedlaniu się w Wielkiej Brytanii osobom, które będą korzystać z takich narzędzi, jak korupcja. W ten sposób chcemy zapobiec takiej działalności na terenie naszego państwa.

Ta sytuacja miała miejsce prawie trzy lata temu, a jednak zrobiono w tym zakresie naprawdę niewiele. Czy aby na pewno pan Abramowicz powinien być właścicielem klubu piłkarskiego w naszym kraju? Z pewnością trzeba się temu przyjrzeć i upewnić się, że osoba, która dostała wizę poziomu pierwszego, nie jest zaangażowana w szemrane interesy.

W 2011 roku Sąd Najwyższy dowiedział się, że Abramowicz wykorzystał oligarchę Borysa Bieriezowskiego jako swojego politycznego „ojca chrzestnego”, który pomoże mu w działalności na terenie Rosji. Chodzi o skorumpowanie policji i otwarcie na manipulowanie sądami.

Sąd usłyszał od właściciela Chelsea, że jego „moralnym obowiązkiem” jest przekazanie panu Bieriezowskiemu 1,3 miliarda funtów w celu sfinansowania jego wystawnego stylu życia. Abramowicz przekazał swojemu byłemu przyjacielowi gotówkę, ponieważ uważał, że to dobra droga w czasach rządów prawa na terenie Rosji".

Dzisiejsze wydarzenie na Ukrainie powodują, że Abramowicz zostanie pozbawiony możliwości ponownego zamieszkania w Wielkiej Brytanii.

Nie był on zresztą widywany na Stamford Bridge od wielu miesięcy.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Manolo Portanova skazany na sześć lat więzienia za zbiorowy gwałt Manolo Portanova skazany na sześć lat więzienia za zbiorowy gwałt Maroko eliminuje Hiszpanię | Portugalia z Cristiano Ronaldo na ławce napina muskuły Maroko eliminuje Hiszpanię | Portugalia z Cristiano Ronaldo na ławce napina muskuły João Félix z sensacyjnym transferem do Premier League?! Pisana jest mu rola lidera ambitnego projektu João Félix z sensacyjnym transferem do Premier League?! Pisana jest mu rola lidera ambitnego projektu Adriano rozstał się z żoną po... 24 dniach. Powód: wybrał się z kolegami na mecz Brazylii Adriano rozstał się z żoną po... 24 dniach. Powód: wybrał się z kolegami na mecz Brazylii Luis Enrique zabrał głos po porażce z Marokiem. „Próbowaliśmy drogą lądową, morską i powietrzną…”  Luis Enrique zabrał głos po porażce z Marokiem. „Próbowaliśmy drogą lądową, morską i powietrzną…”  OFICJALNIE: Przyszłość Mohameda Simakana wyjaśniona. Transferu na razie nie będzie OFICJALNIE: Przyszłość Mohameda Simakana wyjaśniona. Transferu na razie nie będzie POTWIERDZONE: João Félix na sprzedaż. „Rozsądek tak podpowiada” POTWIERDZONE: João Félix na sprzedaż. „Rozsądek tak podpowiada”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy