Roman Abramowicz z paszportem Unii Europejskiej

Roman Abramowicz z paszportem Unii Europejskiej fot. magicinfoto / Shutterstock.com
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: Reuters

Roman Abramowicz dopełnił formalności i oficjalnie posiada paszport Unii Europejskiej. Dzięki względom historycznym otrzymał portugalskie obywatelstwo.

Wygląda na to, że wizowe problemy Romana Abramowicza dobiegają końca, a przynajmniej zostaną nieco ukrócone. Miliarder posiadał do niedawna jedynie rosyjski i izraelski paszport, co zmuszało go do starania się o wizę, by móc doglądać londyńskiej Chelsea od środka. Wielokrotnie były z tym jednak problemy, przez co biznesmen nie miał możliwości dostania się do swojego klubu i wszystko musiał załatwiać zdalnie lub przez pośredników.

Teraz małym ułatwieniem będzie otrzymanie paszportu kraju Unii Europejskiej. Na mocy przepisów obowiązujących w Portugalii już w kwietniu tego roku uznano, iż Romanowi Abramowiczowi należy się paszport tegoż kraju. Dzięki przyznaniu dokumentu miliarder w znacznym stopniu ułatwi sobie sprawy logistyczne.

Formalności ułatwiło żydowskie pochodzenie Rosjanina. Rodzina Abramowicza wywodzi się z Sefardyjczyków, którzy niegdyś zamieszkiwali Półwysep Iberyjski. W 1492 roku w samej Hiszpanii żyło ich około 300 tysięcy, ówcześni władcy nakazali jednak wszystkim muzułmanom oraz Żydom zmianę wiary na chrześcijańską lub opuszczenie kraju. Wielu Sefardyjczyków szukało nowego domu w Portugalii, lecz i stamtąd po czterech latach zostali wysiedleni.

W ramach zadośćuczynienia, Hiszpania oraz Portugalia umożliwiły Żydom przyznanie obywatelstwa krajów z Półwyspu Iberyjskiego. W Portugalii jest to możliwe od 2015 roku, a od 2019 roku liczba tego typu spraw wyraźnie się zwiększyła, a to przez to, że Hiszpania cofnęła swoją decyzję i już nie przyznaje nowych obywatelstw potomkom dawnych wysiedleńców.

Drzewo genealogiczne Romana Abramowicz zostało dokładnie prześledzone przez ekspertów, a losy przyznania portugalskiego paszportu przeważyła filantropia biznesmena, który przekazywał fundusze na upamiętnienie portugalskich sefardyjskich Żydów na wystawach w niemieckim Hamburgu. Działalność na rzecz społeczności jest bowiem, zgodnie z portugalskim prawem, ważnym czynnikiem przy przyznaniu obywatelstwa.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Manolo Portanova skazany na sześć lat więzienia za zbiorowy gwałt Manolo Portanova skazany na sześć lat więzienia za zbiorowy gwałt Maroko eliminuje Hiszpanię | Portugalia z Cristiano Ronaldo na ławce napina muskuły Maroko eliminuje Hiszpanię | Portugalia z Cristiano Ronaldo na ławce napina muskuły João Félix z sensacyjnym transferem do Premier League?! Pisana jest mu rola lidera ambitnego projektu João Félix z sensacyjnym transferem do Premier League?! Pisana jest mu rola lidera ambitnego projektu Adriano rozstał się z żoną po... 24 dniach. Powód: wybrał się z kolegami na mecz Brazylii Adriano rozstał się z żoną po... 24 dniach. Powód: wybrał się z kolegami na mecz Brazylii Luis Enrique zabrał głos po porażce z Marokiem. „Próbowaliśmy drogą lądową, morską i powietrzną…”  Luis Enrique zabrał głos po porażce z Marokiem. „Próbowaliśmy drogą lądową, morską i powietrzną…”  OFICJALNIE: Przyszłość Mohameda Simakana wyjaśniona. Transferu na razie nie będzie OFICJALNIE: Przyszłość Mohameda Simakana wyjaśniona. Transferu na razie nie będzie POTWIERDZONE: João Félix na sprzedaż. „Rozsądek tak podpowiada” POTWIERDZONE: João Félix na sprzedaż. „Rozsądek tak podpowiada”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy