Sędzia założy kamerę podczas meczu. Nowe rozwiązanie w Premier League

2024-05-06 15:58:34; Aktualizacja: 2 miesiące temu
Sędzia założy kamerę podczas meczu. Nowe rozwiązanie w Premier League
Norbert Niebudek
Norbert Niebudek Źródło: Premier League

Jarred Gillett, który poprowadzi spotkanie pomiędzy Crystal Palace a Manchesterem United zostanie wyposażony w kamerę rejestrującą obraz z boiska.

Premier League wypróbuje innowacyjne rozwiązanie. Po raz pierwszy w historii rozgrywek sędzia główny meczu założy kamerę „RefCam” w ramach kręcenia jednorazowego, krótkiego programu o arbitrach.

Takie rozwiązanie zostanie zastosowane podczas poniedziałkowego meczu Crystal Palace - Manchester United. Starcie poprowadzi australijski sędzia Jarred Gillett. To on będzie nosił kamerę podczas pełnienia swoich obowiązków na murawie.

„Ten materiał filmowy nie będzie transmitowany na żywo, ale fani będą mogli go obejrzeć jeszcze w tym roku w ramach programu produkowanego przez Premier League Productions (PLP), którego celem jest zapewnienie lepszego wglądu i edukacji w zakresie wymagań związanych z pełnieniem funkcji sędziego w Premier League.

Technologia obejmuje urządzenie montowane na głowie, które jest zintegrowane ze zwykłym systemem komunikacji z sędzią.

Jego jednorazowe wykorzystanie do celów edukacyjnych zostało zatwierdzone przez IFAB, Premier League, PGMOL i oba kluby. Chcielibyśmy podziękować Crystal Palace i Manchesterowi United za wsparcie tego projektu” - czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie Premier League.

W bieżącym sezonie na najwyższym szczeblu rozgrywek piłkarskich w Anglii doświadczyliśmy wielu kontrowersyjnych decyzji ze strony arbitrów. Podejmowali często nie do końca zrozumiałe decyzje. Za najbardziej rażące i ewidentnie błędne przepraszał nawet organ PGMOL odpowiedzialny za sędziowanie meczów.

Pierwszy gwizdek Jarreda Gilletta przy okazji poniedziałkowego spotkania Crystal Palace - Manchester United wybrzmi o godzinie 21:00. Potyczkę będzie można obejrzeć na antenie Viaplay.