Szwajcarska federacja zajęła stanowisko w sprawie mundialu w Katarze. „Dialog zamiast bojkotu”

Szwajcarska federacja zajęła stanowisko w sprawie mundialu w Katarze. „Dialog zamiast bojkotu”
Karol Brandt
Karol Brandt
Źródło: Football.ch

Dominique Blanc, prezes Szwajcarskiego Związku Piłki Nożnej, opowiedział o swoich odczuciach w sprawie negatywnych emocji, które wytworzyły się przy organizacji Mistrzostw Świata 2022 w Katarze. Za bojkotem imprezy opowiedziała się Norwegia, ale Szwajcarzy stawiają na inną możliwość.

W wyniku prac nad budową infrastruktury w Katarze, która ma posłużyć do godnego przyjęcia gości z całego świata na mundialu w 2022 roku, zginęło co najmniej 6500 osób. Śmierć ponieśli w dużej mierze emigranci, którym nie zapewniono odpowiednich warunków.

Przeciwko takiemu traktowaniu budowlańców otwarcie protestują Norwegowie. 20 czerwca tamtejsze władze mają nawet debatować nad bojkotem turnieju.

Na razie kraj ten wykorzystują nadarzającą się możliwość i podczas meczów eliminacyjnych przywdziewa trykoty nawiązujące do przykrych wydarzeń z Kataru. Za jego śladami poszły Niemcy oraz Holandia, a być może do akcji włączą się niebawem kolejne kraje.

Z kolei Szwajcarzy, zamiast nawoływać do bojkotu, stawiają na dialog, o czym opowiedział Dominique Blanc, prezes Szwajcarskiego Związku Piłki Nożnej.

– Każdy wypadek, każda śmierć jest ludzką tragedią. Uważamy, że w Katarze, podobnie jak w innych krajach, należy zrobić wszystko, aby chronić zdrowie i bezpieczeństwo pracowników na budowach. Każde życie jest warte ochrony. Jesteśmy do tego zobowiązani. Liczymy na dialog, a nie na bojkot. Chcemy wykorzystać nasze rozmowy z Amnesty International (organizacja działają na rzecz praw człowieka - dop. red.) i FIFA do prowadzenia aktywnej kampanii na rzecz poszanowania praw człowieka i poprawy sytuacji pracowników. Zamierzamy wykorzystać nasze wpływy. Amnesty International również nie popiera bojkotu. Jesienią ubiegłego roku przeprowadziliśmy już wstępne rozmowy z FIFA i Amnesty International. Będziemy kontynuować dialog – zapewnił.

– Wierzymy, że najlepiej obronimy naszych wartości, zaszczepionych w Szwajcarach, jak i tych czysto piłkarskich, pozostając w grze i wnosząc je do otwartego dialogu. Uczestnictwo w wydarzeniu organizowanym w dowolnym miejscu na świecie nie oznacza, że popieramy niemoralne lub nielegalne praktyki. Z posiadanych przez nas informacji wynika, że sytuacja w Katarze w ostatnich latach uległa poprawie, co potwierdza również Amnesty International. Organizacja mistrzostw świata w piłce nożnej może przyczynić się do takiej poprawy, ponieważ gospodarz znajduje się po obserwacją całego globu. W naszym odczuciu piłka nożna powinna być wykorzystywana do promowania praw człowieka – dodał.

– Jesteśmy przekonani, że piłka nożna jest potężnym narzędziem do promowania podstawowych wartości, takich jak tolerancja, szacunek czy równość. Chcemy i będziemy wspierać takie działania do promowania praw człowieka na całym świecie, praw dzieci, kobiet i mężczyzn. Dla społeczeństwa bez dyskryminacji. Dla tolerancji. Mamy jasne stanowisko w tej sprawie i chcemy się nim podzielić i wywierać nasz wpływ, ale za sprawą dialogu, a nie za pomocą groźby bojkotu, która naszym zdaniem nie jest aż tak skuteczna – zaznaczył.

Wcześniej w podobnym tonie wypowiedział się Roberto Martínez, selekcjoner reprezentacji Belgii.

***

FIFA odpowiedziała na protest Norwegów w sprawie Kataru

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Transfery - Relacja na żywo [01/08/2021] Transfery - Relacja na żywo [01/08/2021] Czesław Michniewicz grzmi po porażce z Radomiakiem. Zapowiada wyciągnięcie konsekwencji wobec Mladenovicia i Josué Czesław Michniewicz grzmi po porażce z Radomiakiem. Zapowiada wyciągnięcie konsekwencji wobec Mladenovicia i Josué Juventus finalizuje transfer napastnika Juventus finalizuje transfer napastnika Josip Iličić bohaterem głośnego transferu. „Przygotowuje się do znalezienia nowego klubu” Josip Iličić bohaterem głośnego transferu. „Przygotowuje się do znalezienia nowego klubu” Roman Jaremczuk zmienia klub po bardzo udanym sezonie w Belgii i dwóch golach na EURO 2020 [OFICJALNIE] Roman Jaremczuk zmienia klub po bardzo udanym sezonie w Belgii i dwóch golach na EURO 2020 [OFICJALNIE] Paulo Fonseca prowadzi zaawansowane rozmowy z nowym klubem Paulo Fonseca prowadzi zaawansowane rozmowy z nowym klubem Dick Advocaat powraca w roli selekcjonera [OFICJALNIE] Dick Advocaat powraca w roli selekcjonera [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy