UEFA planuje rewolucję. Nowy format Ligi Mistrzów od sezonu 2024/2025

UEFA planuje rewolucję. Nowy format Ligi Mistrzów od sezonu 2024/2025 fot. FotoPyK
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: The Times

Unia Europejskich Związków Piłkarskich zamierza wprowadzić szereg zmian w Lidze Mistrzów. Od sezonu 2024/2025 miałoby w nie brać udział 36 zespołów, które rywalizowałyby w sześciu grupach przy pomocy „systemu szwajcarskiego” - poinformowało „The Times”.

Przedstawiciele UEFA bagatelizują nieco pomysł utworzenia przez najsilniejsze i najbogatsze kluby rozgrywek Super Ligi, ale jednocześnie zamierzają trochę wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i szykują się do wprowadzenia sporej liczby zmian w sposobie rozgrywania Ligi Mistrzów od sezonu 2024/2025, kiedy to zostanie rozpisany nowy przetarg na transmitowanie tych elitarnych zmagań na Starym Kontynencie.

Dziennikarze „The Times” przekonują, że wówczas w najbardziej prestiżowych rozgrywkach będzie brało udział 36 zespołów (obecnie 32), które zostaną podzielone na sześć grup po sześć drużyn (obecnie osiem grup po cztery drużyny).

Ten pomysł jest już znany od dojść dawna, ale wspomniane źródło podaje nowość w kontekście doboru ekip mających awansować do fazy pucharowej. Do tej pory spekulowano, że w grze o zwycięstwo w Lidze Mistrzów pozostaną po cztery najlepsze kluby z każdych grup. Teraz UEFA ma jednak skłaniać się do wprowadzenia „systemu szwajcarskiego”.

Polega on na tym, że po zakończeniu zmagań grupowych zostałaby utworzona jedna duża tabela składająca się z 36 ekip. Spośród nich 16 z najlepszym dorobkiem punktowym pozostałoby w grze o końcowe zwycięstwo.

Ponadto nie odbyłoby się losowanie par 1/8 finału. Te dobrano by według klucza, w którym to pierwszy zespół w tabeli grałby z szesnastym, drugi z piętnastym, trzeci z czternastym, i tak dalej.

Poza wspomnianymi lokatami ważne byłyby też miejsca od 17. do 24., bo te uprawniałyby drużyny z tych pozycji do kontynuowania swojej przygody z międzynarodowymi rozgrywkami na poziomie Ligi Europy.

„The Times” uważa, że idea utworzenia rozgrywek Ligi Mistrzów w tym formacie zostanie wkrótce przedstawiona klubom oraz omówiona na forum przedstawicieli UEFA.

Więcej na temat: UEFA Liga Mistrzów

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Potężna awantura w derbach Mediolanu. Ibrahimović starł się z Lukaku [WIDEO] Potężna awantura w derbach Mediolanu. Ibrahimović starł się z Lukaku [WIDEO] Wisła Kraków sprowadziła nowego środkowego obrońcę [OFICJALNIE] Wisła Kraków sprowadziła nowego środkowego obrońcę [OFICJALNIE] OFICJALNIE: Morgan Sanson w Aston Villi. Spory wydatek angielskiego klubu OFICJALNIE: Morgan Sanson w Aston Villi. Spory wydatek angielskiego klubu Lech Poznań: Radosław Murawski jednak nie wróci do Polski zimą. Wszystko zmienił jeden przelew Lech Poznań: Radosław Murawski jednak nie wróci do Polski zimą. Wszystko zmienił jeden przelew OFICJALNIE: Breel Embolo ukarany przez Borussię Mönchengladbach OFICJALNIE: Breel Embolo ukarany przez Borussię Mönchengladbach Chelsea: Tuchel kluczem do transferu Upamecano?! Chelsea: Tuchel kluczem do transferu Upamecano?! RB Lipsk sięga po amerykański talent. Wszystko zostanie w rodzinie RB Lipsk sięga po amerykański talent. Wszystko zostanie w rodzinie

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy