UEFA rezygnuje z pomysłu powiększenia liczby uczestników Mistrzostw Europy

UEFA rezygnuje z pomysłu powiększenia liczby uczestników Mistrzostw Europy fot. fifg / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: The Times

UEFA wycofuje się z idei powiększenia liczby uczestników Mistrzostw Europy z 24 do 32 drużyn w 2028 roku - poinformował Martyn Ziegler z „The Times”.

Przedstawiciele europejskiego futbolu poszukują nieustannie sposobów do uzyskania większych wpływów, poprawienia kondycji finansowej organizacji oraz uatrakcyjnienia piłki nożnej na Starym Kontynencie.

Z tego też powodu uznali przed kilkunastoma laty, że nadszedł odpowiedni moment na to, żeby zwiększyć liczbę uczestników turnieju o miano najlepszej drużyny Europy z 16 do 24.

W ten sposób rozegrano już dwie edycje imprezy - 2016 i 2020. W identyczny sposób mają się odbyć też nadchodzące mistrzostwa w Niemczech w 2024 roku, które miały być ostatnimi w tym formacie, ponieważ w UEFA zrodził się pomysł, żeby EURO 2028 rozegrać z udziałem... 32 zespołów.

W praktyce oznaczałoby to, że ponad połowa krajów zrzeszonych w federacji uzyskałaby promocję do gry w głównej fazie, co w praktyce przekreśliłoby jakiekolwiek niespodzianki związane z odpadnięciem jednej z wiodących reprezentacji w eliminacjach.

Jednocześnie same kwalifikacje stałyby się w ten sposób praktycznie bezużyteczne. Przedstawiciele europejskiej futbolu dostrzegli stosunkowo późno ten problem i zaczęli mieć słuszne obawy o sprzedaż praw do ich transmitowania.

Martyn Ziegler z „The Times” przekonuje, że między innymi ten aspekt doprowadził w strukturach UEFA do porzucenia na razie pomysłu zwiększenia liczby uczestników Mistrzostw Europy.

Tym samym wiele wskazuje na to, że turniej w 2028 roku, który ma odbyć się w Wielkiej Brytanii i Irlandii lub Turcji, bo gospodarz wciąż nie został wybrany, odbędzie się przy obecne obowiązującym formacie z 24 drużynami.

Obaj wymienieni kandydaci są z pewnością zadowoleni z takiego obrotu spraw, ponieważ spada z im z barków olbrzymi ciężar dotyczący przystosowania większej liczby stadionów oraz hoteli do goszczenia zespołów oraz kibiców.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] 20 wolnych od zaraz, czyli ciekawi zawodnicy, których kontrakty wygasają w grudniu 2022 roku 20 wolnych od zaraz, czyli ciekawi zawodnicy, których kontrakty wygasają w grudniu 2022 roku Rafael Leão bohaterem hitowej wymiany?! Rafael Leão bohaterem hitowej wymiany?! Brazylijczyk chce zostać reprezentantem Polski | PZPN komentuje Brazylijczyk chce zostać reprezentantem Polski | PZPN komentuje Zbigniew Boniek chwali dwóch reprezentantów Polski. „On będzie bohaterem okna transferowego” Zbigniew Boniek chwali dwóch reprezentantów Polski. „On będzie bohaterem okna transferowego” Wisła Kraków z narastającym kryzysem. Gwiazda kontuzjowana Wisła Kraków z narastającym kryzysem. Gwiazda kontuzjowana Reprezentacja Polski: Tak może wyglądać nasza grupa eliminacyjna EURO 2024 Reprezentacja Polski: Tak może wyglądać nasza grupa eliminacyjna EURO 2024 FIFA zamiata temat Rosji pod dywan. Widoczne efekty „owocnej” współpracy FIFA zamiata temat Rosji pod dywan. Widoczne efekty „owocnej” współpracy

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy