UEFA rezygnuje z pomysłu powiększenia liczby uczestników Mistrzostw Europy

UEFA rezygnuje z pomysłu powiększenia liczby uczestników Mistrzostw Europy fot. fifg / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: The Times

UEFA wycofuje się z idei powiększenia liczby uczestników Mistrzostw Europy z 24 do 32 drużyn w 2028 roku - poinformował Martyn Ziegler z „The Times”.

Przedstawiciele europejskiego futbolu poszukują nieustannie sposobów do uzyskania większych wpływów, poprawienia kondycji finansowej organizacji oraz uatrakcyjnienia piłki nożnej na Starym Kontynencie.

Z tego też powodu uznali przed kilkunastoma laty, że nadszedł odpowiedni moment na to, żeby zwiększyć liczbę uczestników turnieju o miano najlepszej drużyny Europy z 16 do 24.

W ten sposób rozegrano już dwie edycje imprezy - 2016 i 2020. W identyczny sposób mają się odbyć też nadchodzące mistrzostwa w Niemczech w 2024 roku, które miały być ostatnimi w tym formacie, ponieważ w UEFA zrodził się pomysł, żeby EURO 2028 rozegrać z udziałem... 32 zespołów.

W praktyce oznaczałoby to, że ponad połowa krajów zrzeszonych w federacji uzyskałaby promocję do gry w głównej fazie, co w praktyce przekreśliłoby jakiekolwiek niespodzianki związane z odpadnięciem jednej z wiodących reprezentacji w eliminacjach.

Jednocześnie same kwalifikacje stałyby się w ten sposób praktycznie bezużyteczne. Przedstawiciele europejskiej futbolu dostrzegli stosunkowo późno ten problem i zaczęli mieć słuszne obawy o sprzedaż praw do ich transmitowania.

Martyn Ziegler z „The Times” przekonuje, że między innymi ten aspekt doprowadził w strukturach UEFA do porzucenia na razie pomysłu zwiększenia liczby uczestników Mistrzostw Europy.

Tym samym wiele wskazuje na to, że turniej w 2028 roku, który ma odbyć się w Wielkiej Brytanii i Irlandii lub Turcji, bo gospodarz wciąż nie został wybrany, odbędzie się przy obecne obowiązującym formacie z 24 drużynami.

Obaj wymienieni kandydaci są z pewnością zadowoleni z takiego obrotu spraw, ponieważ spada z im z barków olbrzymi ciężar dotyczący przystosowania większej liczby stadionów oraz hoteli do goszczenia zespołów oraz kibiców.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Wisła Płock testuje byłego juniora Manchesteru United Wisła Płock testuje byłego juniora Manchesteru United Reprezentacja Polski jak Raków Częstochowa?! „Spodziewam się zbliżonego stylu gry” Reprezentacja Polski jak Raków Częstochowa?! „Spodziewam się zbliżonego stylu gry” Marko Dmitrović zrezygnował z gry w kadrze Serbii. Powodem... bramkarz Rakowa Częstochowa Marko Dmitrović zrezygnował z gry w kadrze Serbii. Powodem... bramkarz Rakowa Częstochowa FC Barcelona osiągnęła „pełne porozumienie” z nowym zawodnikiem. Żona piłkarza szuka mieszkania FC Barcelona osiągnęła „pełne porozumienie” z nowym zawodnikiem. Żona piłkarza szuka mieszkania Reprezentant Polski powinien trafić do Realu Sociedad? „Widziałbym go na tej pozycji” Reprezentant Polski powinien trafić do Realu Sociedad? „Widziałbym go na tej pozycji” OFICJALNIE: Marcin Kaczmarek zwolniony z Lechii Gdańsk OFICJALNIE: Marcin Kaczmarek zwolniony z Lechii Gdańsk OFICJALNIE: Wieczysta Kraków ma nowego trenera. Już dziś poprowadzi pierwszy trening OFICJALNIE: Wieczysta Kraków ma nowego trenera. Już dziś poprowadzi pierwszy trening

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy