UEFA rezygnuje z pomysłu powiększenia liczby uczestników Mistrzostw Europy

UEFA rezygnuje z pomysłu powiększenia liczby uczestników Mistrzostw Europy fot. fifg / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: The Times

UEFA wycofuje się z idei powiększenia liczby uczestników Mistrzostw Europy z 24 do 32 drużyn w 2028 roku - poinformował Martyn Ziegler z „The Times”.

Przedstawiciele europejskiego futbolu poszukują nieustannie sposobów do uzyskania większych wpływów, poprawienia kondycji finansowej organizacji oraz uatrakcyjnienia piłki nożnej na Starym Kontynencie.

Z tego też powodu uznali przed kilkunastoma laty, że nadszedł odpowiedni moment na to, żeby zwiększyć liczbę uczestników turnieju o miano najlepszej drużyny Europy z 16 do 24.

W ten sposób rozegrano już dwie edycje imprezy - 2016 i 2020. W identyczny sposób mają się odbyć też nadchodzące mistrzostwa w Niemczech w 2024 roku, które miały być ostatnimi w tym formacie, ponieważ w UEFA zrodził się pomysł, żeby EURO 2028 rozegrać z udziałem... 32 zespołów.

W praktyce oznaczałoby to, że ponad połowa krajów zrzeszonych w federacji uzyskałaby promocję do gry w głównej fazie, co w praktyce przekreśliłoby jakiekolwiek niespodzianki związane z odpadnięciem jednej z wiodących reprezentacji w eliminacjach.

Jednocześnie same kwalifikacje stałyby się w ten sposób praktycznie bezużyteczne. Przedstawiciele europejskiej futbolu dostrzegli stosunkowo późno ten problem i zaczęli mieć słuszne obawy o sprzedaż praw do ich transmitowania.

Martyn Ziegler z „The Times” przekonuje, że między innymi ten aspekt doprowadził w strukturach UEFA do porzucenia na razie pomysłu zwiększenia liczby uczestników Mistrzostw Europy.

Tym samym wiele wskazuje na to, że turniej w 2028 roku, który ma odbyć się w Wielkiej Brytanii i Irlandii lub Turcji, bo gospodarz wciąż nie został wybrany, odbędzie się przy obecne obowiązującym formacie z 24 drużynami.

Obaj wymienieni kandydaci są z pewnością zadowoleni z takiego obrotu spraw, ponieważ spada z im z barków olbrzymi ciężar dotyczący przystosowania większej liczby stadionów oraz hoteli do goszczenia zespołów oraz kibiców.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Xavi po porażce w Lidze Mistrzów. „Odpadliśmy przez sędziego. Wszystko zniszczył” Xavi po porażce w Lidze Mistrzów. „Odpadliśmy przez sędziego. Wszystko zniszczył” OFICJALNIE: FC Barcelona nie zagra na Klubowych Mistrzostwach Świata. Wielkie pieniądze przeszły obok nosa OFICJALNIE: FC Barcelona nie zagra na Klubowych Mistrzostwach Świata. Wielkie pieniądze przeszły obok nosa FC Barcelona poza burtą Ligi Mistrzów. PSG zafundowało Katalończykom ekspresową podróż z nieba do piekła [WIDEO] FC Barcelona poza burtą Ligi Mistrzów. PSG zafundowało Katalończykom ekspresową podróż z nieba do piekła [WIDEO] Borussia Dortmund w półfinale Ligi Mistrzów! Grad goli na Signal Iduna Park [WIDEO] Borussia Dortmund w półfinale Ligi Mistrzów! Grad goli na Signal Iduna Park [WIDEO] Xavi wpadł w szał! Czerwona kartka dla trenera FC Barcelony [WIDEO] Xavi wpadł w szał! Czerwona kartka dla trenera FC Barcelony [WIDEO] Przesądzone. PSG sprzeda za 16 milionów euro niechcianego zawodnika Przesądzone. PSG sprzeda za 16 milionów euro niechcianego zawodnika No to teraz się zacznie! Czerwona kartka dla FC Barcelony w meczu z PSG [WIDEO] No to teraz się zacznie! Czerwona kartka dla FC Barcelony w meczu z PSG [WIDEO]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy