W jakiej lidze w poprzednim roku doliczano średnio najmniej minut, a w której najwięcej?

2024-03-02 14:49:24; Aktualizacja: 8 miesięcy temu
W jakiej lidze w poprzednim roku doliczano średnio najmniej minut, a w której najwięcej? Fot. Shutterstock
Jan Chromik
Jan Chromik Źródło: CIES Football

Według analizy 71 rozgrywek z całego świata, przeprowadzonej przez CIES Football Observatory, w poprzednim roku najmniej minut średnio doliczano w lidze słowackiej, a najwięcej w katarskiej. W wynikach można zauważyć pewne tendencje.

W ostatnim czasie jest wiele dyskusji na temat efektywnego czasu gry w piłce nożnej. Zawodnicy symulują, opieszale wznawiają grę, dyskutują, a czas leci. Skłania to arbitrów do doliczania coraz więcej minut do regulaminowego czasu gry. Teraz nikogo nie dziwi, że do spotkania można doliczyć nawet kilkanaście minut, a przecież jeszcze kilka lat temu standardem było, że grało się o zaledwie kilka minut dłużej.

Wyniki uzyskane przez CIES Football Observatory ukazują, że albo europejscy sędziowie nadal nie są chętni doliczać za dużo, albo na Starym Kontynencie arbitrzy najlepiej potrafią sobie poradzić z zawodnikami, chcącymi kraść czas, bo wszystkie ligi z topowej dziesiątki pod względem najmniejszej średniej liczby doliczonych minut w poprzednim roku, są europejskie. Na czele tego zestawienia znalazła się Słowacja, gdzie średnio grano dłużej o pięć minut i 58 sekund.

Jeżeli chodzi o to, gdzie średnio grano najdłużej, to dominują tu ligi, z naszej perspektywy, dosyć egzotyczne. Pierwsze miejsce zajęły rozgrywki w Katarze, gdzie średnio doliczano aż 13 minut i 49 sekund. Wysoko znalazły się również liga saudyjska oraz ta ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, co zdaje się wynikać z tego, że ludzie z Bliskiego Wschodu uchodzą za bardzo żywiołowych, więc mogą być skłonni do dyskusji z arbitrem czy ostrzejszej gry. Podobnie ma się pewnie kwestia z ligami z Ameryki Południowej, które też są solidnie reprezentowane w tym zestawieniu - na szczególną uwagę zasługuje obecność dwóch najwyższych klas rozgrywkowych w Brazylii. Europa też ma swoich przedstawicieli w topowej dziesiątce, a mianowicie są nimi turecka druga liga oraz angielska Premier League.

Polskie ligi plasują się gdzieś w środku stawki. W Ekstraklasie gra się dłużej o średnio 8 minut i 59 sekund, a na jej zapleczu o dziesięć sekund krócej.