W pierwszym sezonie istnienia od razu zdobyli mistrzostwo kraju. Nietypowy rodowód klubu

W pierwszym sezonie istnienia od razu zdobyli mistrzostwo kraju. Nietypowy rodowód klubu fot. FK Arkadag
Jan Chromik
Jan Chromik
Źródło: BBC

Założony w tym roku przez byłego prezydenta i politycznego lidera Turkmenistanu, Gurbanguly'ego Berdimuhamedowa, klub FK Arkadag został mistrzem kraju po wygraniu wszystkich meczów w lidze.

W Turkmenistanie od 16 lat władzę sprawuje rodzina Berdimuhamedowów. Początkowo prezydentem kraju był Gurbanguly, jednak w zeszłym roku powierzył opiekę nad państwem synowi, Serdarowi. Nie ma tu jednak mowy o żadnym dziedziczeniu, bo 43-latek niby oficjalnie wygrał wybory. Z tym że te nie zostały uznane przez międzynarodowych obserwatorów za wolne i uczciwe, ale to już nieważne...

„Głowa narodu turkmeńskiego”, jak określany jest 66-latek, aktualnie pełni rolę marszałka parlamentu, ale też „bawi się” w futbol. Otóż w mieście Arkadag, które powstało za pięć miliardów dolarów, a jego nazwa oznacza „Bohater narodu” i jest przydomkiem Gurbanguly'ego, powstał klub piłkarski.

Berdimuhamedow zaprojektował herb i koszulki zespołu, a drużynę stworzyli najlepsi zawodnicy ligi, którzy zostali tam ściągnięci z innych zespołów. Specjalnie ze względu na FK opóźniono start rozgrywek ligowych.

Jaki może być tego efekt? FK Arkadag zakończyło rozgrywki z kompletem 20 zwycięstw i z ogromną przewagą zostało nowym mistrzem Turkmenistanu.

Najlepszym zawodnikiem zespołu jest Didar Durdajew, który, dzięki 26 zdobytym bramkom, został królem strzelców rozgrywek. Jest to już jego drugi taki tytuł z rzędu. Ofertę transferu do Arkadagu określił mianem tak kuszącej, że nie dało się jej odrzucić, co można dwojako interpretować.

Wśród kibiców panuje niezadowolenie i padają oskarżenia o (któż by się tego mógł spodziewać) ustawianie meczów. Miejmy nadzieję, że ich protesty nie skończą się dla nich tragicznymi konsekwencjami.

- Jeśli spojrzysz na stadion, kiedy te drużyny grają, to trybuny są puste... Ale Turkmeni mimo wszystko kochają piłkę nożną. W większości kibicują sławnym zespołom, takim jak Real Madryt, Barcelona, Manchester United czy Chelsea. Arkadag do nich jednak nie należy - powiedział dziennikarz Farruh Jusupow dla BBC o tym, jak sztuczny klub zabija zainteresowanie lokalnymi rozgrywkami.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Wisła Kraków zrezygnowała z transferu Wisła Kraków zrezygnowała z transferu Puchar Polski: Składy na Piast Gliwice - Raków Częstochowa [OFICJALNIE] Puchar Polski: Składy na Piast Gliwice - Raków Częstochowa [OFICJALNIE] Szpital w Wiśle Kraków. Nowy uraz [OFICJALNIE] Szpital w Wiśle Kraków. Nowy uraz [OFICJALNIE] Nie tylko FC Barcelona. Roberto De Zerbi może być alternatywą dla giganta Nie tylko FC Barcelona. Roberto De Zerbi może być alternatywą dla giganta Cracovia też szuka napastnika. Wiadomo, ile jest w stanie mu zapłacić Cracovia też szuka napastnika. Wiadomo, ile jest w stanie mu zapłacić Michał Probierz pominie 72-krotnego reprezentanta Polski?! Ma nie dostać powołania na marcowe mecze Michał Probierz pominie 72-krotnego reprezentanta Polski?! Ma nie dostać powołania na marcowe mecze To ma być nowy klub Marcela Zylli, który odszedł ze Śląska Wrocław To ma być nowy klub Marcela Zylli, który odszedł ze Śląska Wrocław

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy