Włoski rząd zlikwidował ulgi podatkowe dla zagranicznych piłkarzy w Serie A. Wielki problem dla gigantów
2023-10-17 11:26:59; Aktualizacja: 1 rok temuJuventus, AC Milan, Inter Mediolan, AS Roma czy Napoli będą musiały poszukać dodatkowych funduszy na pokrycie wynagrodzeń zagranicznych zawodników sprowadzonych ostatniego lata. Wszystko przez likwidację korzystnej dla nich ulgi podatkowej - donosi Carlo Laudisa z „La Gazzetta dello Sport”.
Zespoły Serie A korzystały skrzętnie z przysługującego im prawa do zawierania porozumień z zawodnikami oraz trenerami z zagranicznym paszportem, a także powracających - po przynajmniej dwuletniej nieobecności do kraju - rodaków.
Przepis „decreto crescita” umożliwiał im ponoszenie mniejszych kosztów utrzymania pracowników przez okres nawet pięciu lat, co znajdowało swoje przełożenie w oferowaniu poszczególnym graczom oraz szkoleniowcom wyższych pensji netto.
Dzięki temu drużyny z najwyższej klasy rozgrywkowej mogły konkurować z bogatszymi europejskimi klubami o piłkarzy znajdujących się w ich zasięgu finansowym. Ten czas dobiegł już jednak końca, ponieważ włoski rząd wycofał ulgę podatkową, o czym poinformował Carlo Laudisa z „La Gazzetta dello Sport”.Popularne
Dziennikarz precyzuje jednocześnie, że wykonany ruch będzie miał konsekwencje dla ekip z Serie A nie tylko w przyszłości, ale i w teraźniejszości, ponieważ dokonane przez nich transfery w trakcie letniego okna transferowego nie będą już podlegać wycofanym przepisom.
Tym samym Inter Mediolan musi wydać nawet o 50 procent więcej niż zakładał na utrzymanie Marcusa Thurama czy Benjamina Pavarda.
Z poniesieniem podobnych kosztów muszą się też liczyć AC Milan (Christian Pulisic, Ruben Loftus-Cheek, Tijjani Reijnders), AS Roma (Houssem Aouar, Evan N'Dicka), Juventus (Timothy Weah) czy SSC Napoli (Jesper Lindstrøm, Jens-Lys Cajuste, Natan).
W przypadku drużyny ze Stadio Olimpico wycofany przepis nie obejmie przebywającego w klubie w ramach wypożyczenia Romelu Lukaku. A wszystko to dzięki temu, że nabył on prawo do korzystania z ulgi wcześniej za sprawą pobytu w „Nerazzurrich”.
Niemniej jednak decyzja włoskiego rządu odbija się bardzo szybko na kondycji finansowej poszczególnych zespołów, które zostaną zmuszone do natychmiastowej sprzedaży wartościowych piłkarzy w celu uniknięcia poważnych kłopotów z wypłacalnością. Wpłynie to także na osłabienie pozycji sportowej drużyn w Europie.