Argentyna mistrzem świata! [WIDEO]

Argentyna mistrzem świata! [WIDEO] fot. Alexandre Brum/Ag. Enquadrar / SPP/SIPA USA/PressFocus

Reprezentacja Argentyny po konkursie rzutów karnych pokonała w finale Francję i została mistrzem świata.

Niedzielny finał rozgrywany na Lusail Stadium z większym animuszem rozpoczęli Argentyńczycy. Akcje zespołu napędzał Leo Messi, a dużą aktywność do gry wykazywał Rodrigo de Paul. „Albicelestes” może nie stwarzali sobie groźnych okazji, ale w końcu dopięli swego.

W 21. minucie prowadzący mecz Szymon Marciniak nie miał żadnych wątpliwości i podyktował rzut karny po tym, jak Ousmane Dembélé w szesnastce podciął Ángela Di Maríę. Do piłki podszedł Messi i pewnie pokonał Hugo Llorisa.

Francja wcale nie rzuciła się rozpaczliwie do odrabiania strat. Argentyna z kolei nie zwolniła tempa. W 36. minucie podopieczni Lionela Scaloniego wyszli ze znakomitą kontrą. Messi popisał się fenomenalnym podaniem do Juliána Álvareza, a napastnik Manchesteru City uruchomił Alexisa Mac Allistera. Akcję wykończył Di María.

Południowoamerykańska drużyna całkowicie zdominowała „Trójkolorowych”. Prowadzący ich Didier Deschamps już przed przerwą zdecydował się na zmiany w ataku, wprowadzając na boisko Marcusa Thurama i Randala Kolo Muaniego kosztem Oliviera Girouda oraz Dembélé.

Roszady niewiele wniosły, przynajmniej na początku. Francuzi nie mieli pomysłu na grę i nie potrafili zagrozić bramce Emiliano Martíneza. Argentyńczycy kontrolowali spotkanie i to oni byli bliżej strzelenia kolejnego gola.

W 80. minucie w szeregach mistrzów świata z 2018 roku pojawiła się nadzieja. Nicolás Otamendi sfaulował w polu karnym wyprzedzającego go Kolo Muaniego. Jedenastkę wykorzystał Mbappé, a dwie minuty później... trafił do siatki po raz drugi, wykańczając dogranie Thurama i doprowadzając do remisu.

Wygraną Argentynie mógł dać w końcówce Messi, ale jego strzał świetnie obronił Lloris. Dogrywka.

Cios 35-latka odwlekł się tylko w czasie. W drugiej części dogrywki Lloris poradził sobie z uderzeniem zmiennika Lautaro Martíneza, ale dobitka największej argentyńskiej gwiazdy była już skuteczna i zmieniła wynik na 3:2. Gdy wydawało się, że Argentyńczycy zaraz sięgną po tytuł mistrzowski, Marciniak znowu wskazał na jedenasty metr po dotknięciu piłki ręką przez Gonzalo Montiela. Mbappé raz jeszcze dał swojej drużynie remis, przesądzając o konkursie rzutów karnych.

W nim Emiliano Martínez zatrzymał strzał autorstwa Kingsleya Comana, a Aurélien Tchouaméni nie trafił w światło bramki.

„Albicelestes” sięgnęli po trzeci tytuł mistrzowski w swojej historii. Wcześniej byli najlepsi na świecie w 1978 i 1986 roku.