Czuć niedosyt. Oceny Polaków za mecz z Holandią

2024-06-16 17:35:58; Aktualizacja: 1 tydzień temu
Czuć niedosyt. Oceny Polaków za mecz z Holandią Fot. Mateusz Porzucek PressFocus
Łukasz Grzywaczyk
Łukasz Grzywaczyk Źródło: Transfery.info

Reprezentacja Polski przegrała z Holandią 1:2 w pierwszym starciu na EURO 2024. Prezentujemy oceny „Biało-Czerwonych” za miniony mecz.

Kadra prowadzona przez Michała Probierza przegrała pierwszy mecz w trwających Mistrzostwach Europy. W 16. minucie spotkania wynik otworzył Adam Buksa po dośrodkowaniu Piotra Zielińskiego z rzutu rożnego, jednak kwadrans później do wyrównania doprowadził Cody Gakpo. Rezultat ustaliła bramka Wouta Weghorsta.

Grę Polaków oceniliśmy w skali od 1 do 10.

Wojciech Szczęsny: 8

Jeśli chodzi o ratowanie Polaków przed stratą gola, Wojciech Szczęsny znów stanął na wysokości zadania. Nie przyczynił się bezpośrednio do bramki Cody’ego Gakpo, asekurował i ratował drużynę zawsze wtedy, gdy wymagała tego sytuacja. Nieco gorzej wyglądała jednak gra nogami 34-latka i podania, które często były niecelne - za to mały minus.

Jakub Kiwior: 7

Kiwior meczem z Holandią mógł udowodnić Mikelowi Artecie, że nominalnie jest środkowym obrońcą. Oprócz faktu, że defensor ustawiony bliżej lewej strony dobrze radził sobie w pojedynkach z rywalami i imponował pewnością siebie, oddał dwa celne strzały na bramkę Barta Verbruggena.

Bartosz Salamon: 6

Przez większość meczu udowadniał, że jego miejsce w kadrze nie jest przypadkowe, nie odstając od pozostałych kolegów z bloku defensywnego. Niestety waleczność to nie wszystko, a rysę na jego występie pozostawia rykoszet przy pierwszej bramce Holendrów oraz wyprzedzenie się przez Weghorsta, strzelca drugiego gola dla „Oranje”.

Jan Bednarek: 6

W grze Bednarka widać było doświadczenie reprezentacyjne i brak strachu, mierząc się z graczami większego kalibru. Przy zwycięskiej bramce Holendrów mógł jednak zachować się lepiej.

Nicola Zalewski: 6

Najlepszy gracz kadencji Michała Probierza po raz kolejny imponował techniką, nie bał się wchodzić w pojedynki indywidualne z Dumfriesem i ciągnął reprezentację ku bramce przeciwnika. Do aspektów ofensywnych, dołożył ciężką pracę w defensywie. Złe zagranie w pierwszej połowie zdecydowało jednak o stracie gola.

Taras Romańczuk: 6

Gość od brudnej roboty, którego wkład nie zawsze jest doceniany. Do kadry wszedł z polskiej ekstraklasy i bez kompleksów rozprawiał się z rywalami na co dzień występującymi w najlepszych europejskich ligach. Przez 55. minut jego występu największym atutem Polaków było zbieranie długich piłek, których część padała jego łupem.

Piotr Zieliński: 7

Lider i kapitan. Zieliński otoczony graczami o ponadprzeciętnej technice znów udowodnił, że jest w stanie zapewniać kadrze spokój w rozegraniu oraz niezbędne doświadczenie, będąc faulowanym w kluczowych momentach. Kreował sytuacje, asystował przy bramce Buksy, a także pracował w defensywie, czego przykładem może być wślizg blokujący strzał Reijndersa w polu karnym.

Przemysław Frankowski: 6

Gorszy występ niż z Turcją, kiedy częściej szukał akcji oskrzydlających i dośrodkowań. Skupiony na defensywie rozegrał przyzwoite spotkanie.

Kacper Urbański: 7

Choć rozegrał jedynie 55 minut, to widzieć mogliśmy go w wielu sytuacjach podbramkowych, wykazując się przytomnością umysłu i podając do lepiej ustawionych kolegów. W wieku 19-lat wyglądał jak gracz w wieloletnim doświadczeniem w kadrze.

Sebastian Szymański: 5

Momentami niewidoczny i niedecydujący w najważniejszych sytuacjach. Zmieniony w przerwie.

Adam Buksa: 8

Jeden z najlepszych zawodników na placu. Oprócz zdobytej bramki wykonał tytaniczną pracę w środku pola, nie raz wygrywając pojedynki z na pozór silniejszymi rywalami.

Jakub Moder: 7

Robił to, co do niego należy, dokładając mocny, celny strzał z dystansu w końcówce spotkania. Pracuje na to, by być pierwszym wyborem Michała Probierza. Na minus zachowanie przy drugiej bramce Holendrów.

Karol Świderski: 7

Kreowanie akcji i aktywność na całym boisku, to coś, co zaoferował Świderski po wejściu w 55. minucie. Niestety w 67. minucie, znajdując się pod polem karnym Holendrów, zmarnował dobrze zapowiadającą się kontrę.

Bartosz Slisz: 7

Przyzwoita zmiana, która wniosła powiew świeżości w szeregi Polaków.

Jakub Piotrowski: bez oceny

Bartosz Bereszyński: bez oceny

Michał Probierz: 8

Polska na mecz wyszła dobrze zorganizowana, bez kompleksów, odpowiadała na ataki Holendrów. Zbierała mnóstwo drugich piłek i dobrze broniła stałe fragmenty gry. Probierz dobrze reagował na boiskowe sytuacje i co najważniejsze - sprawił, że po takim spotkaniu można czuć niedosyt.