„Dundee United” jako obelga w Nigerii

„Dundee United” jako obelga w Nigerii fot. Michael715 / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: The Guardian

Dziennikarze „The Guardian” odświeżyli temat poruszony w filmie dokumentalnym „Welcome to Lagos” wyemitowanym w BBC, gdzie nazwa „Dundee United” jest używana w Nigerii jako obelga.

Główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny nakręcił i wyemitował w 2010 roku trzyczęściowy materiał o życiu najbiedniejszych mieszkańców największego nigeryjskiego miasta.

W jednym z jego fragmentów członek społeczności Makoko użył nazwy szkockiego klubu Dundee United do określenia kogoś mianem idioty lub głupca.

To zdarzenie zostało w dużej mierze przemilczane oraz niezauważone, ale nie dla fanów „The Terrors”, którzy nie potrafili zrozumieć, czym sobie zasłużyli na to, aby nazwa ich zespołu była w afrykańskim kraju używana jako obelga.

Dziennikarze „The Guardian” postanowili skontaktować się z kilkoma Nigeryjczykami mieszkającymi w Szkocji, aby poznać przyczyny używania słów „Dundee United” w takim obraźliwym znaczeniu.

- Kiedy byłem mały i mieszkałem w Nigerii, to to wyrażenie było dość powszechnie używanie. Ludzie mówili „jesteś Dundee United” lub „nie bądź Dundee United”, a to w zasadzie oznacza idiotę lub przegranego - przyznał jeden z rozmówców mieszkający w Glasgow,

- „Dundee” to dość powszechne określenie na północy kraju. Słyszałem je kilka razy od krewnych. Jeśli małe dziecko źle się zachowywało albo ktoś zrobił coś naprawdę głupiego, to można powiedzieć do niego „Dundee”, a czasem po nim słowo „mumu”, które tak naprawdę oznacza to samo. Ale ze względu na sposób wymowy nie pomyślałem o Dundee, mieście w Szkocji. Znałem to wyrażenie, ale w ogóle nie łączyłem go z klubem czy miastem - dodał Nigeryjczyk z Aberdeen.

Obaj nie potrafi jednak wskazać genezy tego stwierdzenia, dlatego wspomniane źródło postanowiło przeprowadzić małe śledztwo i przedstawiło kilka teorii jego powstania.

Spośród nich za najbardziej sensowne można uznać dwa.

Pierwsze odnosi się do półfinałowych potyczek Dundee United z Romą w Pucharze Europy z sezonu 1983/1984. Szkoci uporali się najpierw na własnym terenie z włoskim klubem, ale w rewanżu zaprezentowali się bardzo słabo i roztrwonili dwubramkową przewagę z tego meczu, na czym miała ucierpieć duża grupa Nigeryjczyków obstawiających u bukmacherów awans „The Terrors” do wielkiego finału. Wtedy mieli nazywać drużynę idiotami i głupcami, co w późniejszym okresie miało przybrać określenie „Dundee United”.

Druga teoria każe nam się cofnąć o kilkanaście lat wstecz do 1972 roku, kiedy to klub, przejęty kilka miesięcy wcześniej przez Jima McLeana, udał się tuż po zakończeniu rozgrywek na kilka pokazowych meczów do... Nigerii. Lokalna społeczność spodziewała się pokazania dobrego futbolu w wykonaniu jednej z czołowych szkockich drużyn, ale ta niestety wyglądała dość blado na tle amatorskich afrykańskich zespołów i zanotowała z nimi jedno zwycięstwo, dwa remisy i dwie porażki.

Tamtejsze media nie ukrywały rozczarowania postawą Dundee United i bardzo mocno obsmarowały klub oraz ich zawodników w prasie, co też w konsekwencji mogło doprowadzić do przypisania nazwie zespołu miana idiotów oraz głupców.

Współcześni Nigeryjczycy nie zdają sobie jednak kompletnie sprawy z tego, że w Szkocji istnieje miasto Dundee, w którym swoje mecze rozgrywa taka drużyna jak Dundee United, co pokazuje jedna z kolejnych wypowiedzi.

- Byłem w Nigerii tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa i ktoś w pubie nazywał kogoś „Dundee United”. Postanowiłem do nich podejść i powiedziałem: „Czy wiesz, że w Szkocji jest taki klub piłkarski?” Byli bardzo zdziwieni i odpowiedzieli? „Nie? Naprawdę?”. Oni myśleli, że to naprawdę dziwne nazywać tak drużynę piłkarską. Wyjaśniłem mi, że istnieje ona od dawna i ma siedzibę w mieście Dundee, ale uznali, że sobie z nich żartuję - przyznał jeden ze Szkotów pochodzenia nigeryjskiego.

W zaistniałych okolicznościach trudno jest w dalszym ciągu stwierdzić z dużą pewnością, które z powyższych wydarzeń lub zupełnie innych miało wpływ na używanie przez Nigeryjczyków słów „Dundee United” w obraźliwym charakterze.

Więcej na temat: Dundee United FC Szkocja Nigeria

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Mainz cieszy się z utrzymania, jakby wygrało Bundesligę. Ale jest z czego - to historyczny wyczyn Mainz cieszy się z utrzymania, jakby wygrało Bundesligę. Ale jest z czego - to historyczny wyczyn Jagiellonia Białystok: Czterech piłkarzy odchodzi z klubu [OFICJALNIE] Jagiellonia Białystok: Czterech piłkarzy odchodzi z klubu [OFICJALNIE] Chelsea: Dziewczyna Tammy'ego Abrahama wściekła na Thomasa Tuchela Chelsea: Dziewczyna Tammy'ego Abrahama wściekła na Thomasa Tuchela Bielik o kontuzji: Trudno sobie wyobrazić, w jakim stanie byłem Bielik o kontuzji: Trudno sobie wyobrazić, w jakim stanie byłem Legia Warszawa finalizuje dwa transfery. Ogłoszenie zaraz po zakończeniu sezonu Ekstraklasy Legia Warszawa finalizuje dwa transfery. Ogłoszenie zaraz po zakończeniu sezonu Ekstraklasy Real Madryt powalczy z Niemcami o Raúla?! Real Madryt powalczy z Niemcami o Raúla?! Real Madryt: Zinédine Zidane odchodzi. Faworyt do zastąpienia Francuza Real Madryt: Zinédine Zidane odchodzi. Faworyt do zastąpienia Francuza

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy