Futbol nie wraca do domu. Hiszpania zwycięzcą EURO 2024! [WIDEO]

2024-07-14 22:57:14; Aktualizacja: 1 tydzień temu
Futbol nie wraca do domu. Hiszpania zwycięzcą EURO 2024! [WIDEO] Fot. TVP Sport
Piotr Różalski
Piotr Różalski Źródło: Transfery.info

Hiszpania pokonała Anglię 2-1 w finale Mistrzostw Europy 2024 rozgrywanych w Niemczech. Bramki dla rekordowego, czterokrotnego triumfatora turnieju zdobyli Nico Williams oraz Mikel Oyarzabal. Honorowe trafienie padło łupem Cole'a Palmera.

Zgodnie z oczekiwaniami przez pierwszy kwadrans obie ekipy czujnie badały się nawzajem. Nikt nie chciał popełnić błędu. Większe predyspozycje do „ukąszenia” rywala wykazywali gracze Luisa de la Fuente. Na szczególne uznanie zasłużył zablokowany strzał Nico Williamsa przez Johna Stonesa. W pojedynku jeden na jeden we własnym polu karnym stoper Manchesteru City we właściwej chwili wyłożył nogę i wybił piłkę na rzut rożny.

Czas biegł, a obraz gry się nie zmieniał. Przed upływem pół godziny wyraźnie dominujący w posiadaniu futbolówki Hiszpanie głównie atakowali lewą stroną boiska, przez co Lamine Yamal był praktycznie niewidoczny. Świeżo upieczony 17-latek stanął przed pierwszą szansą po błędzie Phila Fodena, lecz próba strzału najmłodszego finalisty EURO w historii została zblokowana przez dobrze sprawującego się w całym turnieju Marca Guéhiego.

Mało brakowało, a do przerwy nie zobaczylibyśmy ani jednego celnego strzału. Ten jednak padł ze strony Phila Fodena po dośrodkowaniu z rzutu wolnego w doliczonym czasie. Unai Simón nie miał jednak problemu ze złapaniem futbolówki.

Po przerwie doszło do niemałego przetasowania w jedenastce Hiszpanii. Kontuzjowanego Rodriego zmienił Martin Zubímendi. To jednak nie przeszkodziło zespołowi w utrzymaniu inicjatywy. Szturm w pierwszych sekundach zaowocował ogromną nagrodą.

Lamine Yamal podprowadził futbolówkę z prawego skrzydła. Schodząc do środka, fantastycznie dostrzegł swojego partnera po drugiej szerokości boiska. Dzięki skutecznemu absorbowaniu uwagi przez Álvaro Moratę, ale także Daniego Olmo, akcję skutecznie sfinalizował Nico Williams.

Hiszpania ciągle atakowała z animuszem, lecz widowisko odzyskało równowagę w 73. minucie. To zasługa Cole'a Palmera, który niedługo po wejściu z ławki kropnął z dystansu, skutecznie zaskakując Unaia Simóna.

Ostatnie słowo należało jednak do Hiszpanii. Marc Cucurella w tempo dośrodkował niską piłkę do wychodzącego na wolne pole Mikela Oyarzabala. Marc Guehi nie zdołał uprzedzić zmiennika z Realu Sociedad i w taki sposób Anglia kapitulowała po raz drugi.

Dogrywka ponownie była na wyciągnięcie ręki, lecz jednym z bohaterów przed doliczonym czasem w defensywie okazał się... Dani Olmo, który skutecznie wybił strzał Declana Rice'a z linii bramkowej.

Hiszpania sięgnęła po tytuł mistrzowski po raz czwarty w całej historii. Anglia nie przełamała klątwy i na następny podobny sukces musi poczekać kolejne cztery lata. Być może do trzech razy sztuka, podczas gdy Wyspiarze zorganizują piłkarską imprezę u siebie wspólnie z Irlandią, Szkocją, Irlandią Północną i Walią.