Iran ugiął się pod presją świata. Kobiety obejrzą nadchodzący mecz reprezentacji na stadionie!

Iran ugiął się pod presją świata. Kobiety obejrzą nadchodzący mecz reprezentacji na stadionie!
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: New York Times

Rząd w Iranie postanowił złagodzić obowiązujące prawo po tragicznej śmierci Sahary Khodayari i wydał zgodę na wpuszczenie kobiet na obiekt w Teheranie na nadchodzący pojedynek eliminacji Mistrzostw Świata przeciwko Kambodży.

W pierwszej połowie września świat obiegła informacja o śmierci fanki Esteghlal Teheran, która postanowiła sprzeciwić się kategorycznemu zakazowi wstępu kobiet na mecze piłkarskie i próbowała dostać się na stadion przebrana za mężczyznę. Została jednak szybko rozpoznana przez policjantów i przewieziona na komisariat, gdzie postawiono jej zarzut publicznego pokazania się bez hidżibu, za co grozi pół roku pozbawienia wolności.

Sahar Khodayari nie chciała pogodzić się z tym faktem. Z tego też powodu udała się pod siedzibę sądu i... podpaliła. Świadkowie tego zdarzenia udzielili jej natychmiastowej pomocy, ale mimo to kobieta trafiła do szpitala z poparzeniami 90% ciała i zmarła po tygodniowej walce o życie.

Jej śmierć wywołała olbrzymie oburzenie w środowisku politycznym i sportowym, co naturalnie spowodowało pojawienie sie kolejnej już dyskusji na temat zniesienia przestarzałego zakazu.

Do tej pory rząd w Iranie nic sobie nie robił z nacisku ze strony całego świata i FIFA, ale teraz postanowił ugiąć się pod presją i wyraził zgodę na wpuszczenie kobiet na obiekt w Teheranie na nadchodzący pojedynek eliminacji Mistrzostw Świata przeciwko Kambodży (10 października o godzinie 15:30).

- Bilety na mecz z Kambodżą trafią do ogólnej sprzedaży i będą również dostępne dla wszystkich kobiet. Nie możemy ignorować kwestii związanych z nimi. Ich obecność na stadionach będzie zwiększana krok po kroku - zapewnił Ali Rabiei, rzecznik rządu.

Przypominamy, że kobiety otrzymał zakaz wstępu na obiekty piłkarskie na mecze rozgrywane przez mężczyzn po rewolucji islamskiej w 1979 roku, która pozbawiła ich wielu wcześniej nadanych im praw. Panie początkowo godziły się z tym faktem, ale z upływem lat coraz bardziej się temu sprzeciwiały i sięgały po różne środki, aby obejść obowiązujące zasady.

Zobacz również

Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Bundesliga: Piękny gol Kimmicha, kontrowersje po strzale Hålanda. Bayern zbliża się do tytułu! [WIDEO] Bundesliga: Piękny gol Kimmicha, kontrowersje po strzale Hålanda. Bayern zbliża się do tytułu! [WIDEO] OFICJALNIE: Rafał Makowski w Śląsku Wrocław OFICJALNIE: Rafał Makowski w Śląsku Wrocław Newcastle rozpoczęło rozmowy w sprawie transferu Coutinho Newcastle rozpoczęło rozmowy w sprawie transferu Coutinho Wyjazdowa koszulka Borussii Dortmund na nowy sezon [FOTO] Wyjazdowa koszulka Borussii Dortmund na nowy sezon [FOTO] 15 lat od śmierci Krzysztofa Nowaka 15 lat od śmierci Krzysztofa Nowaka Brzęczek: Gdyby doszło do meczów marcowych, zostałby powołany do reprezentacji Polski Brzęczek: Gdyby doszło do meczów marcowych, zostałby powołany do reprezentacji Polski Villas-Boas podjął decyzję. Portugalczyk zostaje w Olympique'u Marsylia! Villas-Boas podjął decyzję. Portugalczyk zostaje w Olympique'u Marsylia!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy