Kapitan Feyenoordu Rotterdam odmawia założenia opaski LGBT. „Mam nadzieję, że mój wybór zostanie uszanowany”

2022-10-17 12:37:48; Aktualizacja: 2 lata temu
Kapitan Feyenoordu Rotterdam odmawia założenia opaski LGBT. „Mam nadzieję, że mój wybór zostanie uszanowany” Fot. Pro Shots/SIPA USA/PressFocus
Patryk Krenz
Patryk Krenz Źródło: Feyenoord Rotterdam

Orkun Kökcü zrezygnował z pełnienia funkcji kapitana Feyenoordu Rotterdam po tym, jak odmówił założenia tęczowej opaski w meczu z AZ Alkmaar. 21-latek usprawiedliwia swą decyzję powodami religijnymi.

Młody środkowy pomocnik z Haarlemu wyrasta na lidera zespołu Rotterdamu. Na przestrzeni bieżącej kampanii zanotował już 13 spotkań, w których pięciokrotnie trafiał do siatki i dwukrotnie asystował. Wychowanek „Klubu Ludu” cieszy się ogromną sympatią ze strony fanów z De Kuip, o czym świetnie wiedzą działacze drużyny.

Od 3 września bieżącego roku młodzian pełnił funkcję pierwszego kapitana 15-krotnych mistrzów Holandii. Zawodnik z tureckim rodowodem dostąpił tego zaszczytu już w dziewięciu spotkaniach. Kolejny raz miał nadejść w minioną niedzielę podczas starcia z AZ Alkmaar, lecz ku zaskoczeniu wielu 21-latek zrezygnował z ważnej roli.

Obunożny środkowy odmówił założenia tęczowej opaski zakładanej na znak wsparcia społeczności LGBTQ+. Gest ten stanowi element ogólnokrajowej akcji „One Love”.

Kökcü swoją decyzję wytłumaczył powodami religijnymi. Piłkarz chce, by każdy mógł postępować wedle własnych przemyśleń, nie bacząc na zalecenia innych.

„Zdecydowałem się nie nosić tęczowej opaski kapitańskiej tej rundy.

Należy podkreślić, że mam szacunek dla każdego bez względu na religię, pochodzenie czy preferencje. Wierzę, że każdy jest wolny, aby robić to, co chce lub czuje.

Rozumiem bardzo dobrze, jakie znaczenie ma ta akcja, ale ze względu na moje przekonania religijne nie czuję się odpowiednią osobą, by to wspierać.

Dlatego nie czuję się komfortowo, nosząc tę opaskę kapitańską. Mogę sobie wyobrazić, że niektórzy ludzie są tym rozczarowani.

To absolutnie nie jest moją intencją, chociaż zdaję sobie sprawę, że moje słowa mogą świadczyć inaczej.

Mam jednak nadzieję, że mój wybór z powodów religijnych również zostanie uszanowany” - czytamy w oświadczeniu piłkarza, opublikowanym na oficjalnej stronie Feyenoordu.

Prawa osób LGBTQ+ były głównym tematem rozmów przed tegorocznymi Mistrzostwami Świata w Katarze. Kapitan reprezentacji Anglii, Harry Kane, jest wśród ośmiu kapitanów drużyn narodowych, którzy będą nosić tęczową opaskę podczas turnieju.

FIFA nie opublikowała swojego stanowiska w tej sprawie, lecz jej decyzja może zakazać wykonywania tego gestu podczas imprezy.