Kiedy zatrudniasz piłkarza po przeczytaniu wpisu na Wikipedii. 45 bramek w 36 meczach to nie byle co!
2018-02-02 22:10:28; Aktualizacja: 6 lat temuFK Panevėžys zakontraktował Barkleya Miguela-Panzo bazując jedynie na spreparowanych informacjach umieszczonych na jego temat na Wikipedii.
Sprawa kontrowersyjnego transferu klubu z zaplecza litewskiej ekstraklasy została nagłośniona przez pracownika krajowego związku piłkarskiego.
Justas Kontrimas, bazując jedynie na wiedzy zaczerpniętej z Internetu, ujawnił w jak łatwy sposób, władze zespołu zostały zmanipulowane za sprawą fałszywej informacji umieszczonej na popularnej encyklopedii.
Barkley Miguel-Panzo to Angolczyk urodzony we Francji. Środkowy napastnik rozpoczynał swoją przygodę z futbolem w amatorskiej drużynie angielskiej Woking FC i później kontynuował karierę w niższych ligach francuskich oraz szwedzkich.Popularne
Na stronie Wikipedii jego pierwszy klub został jednak zamieniony na dużo bardziej znany Queens Park Rangers, w którym miał występować na poziomie Championship i Premier League w latach 2010-2012. Piłkarz, zgodnie z zamieszczonymi danymi, miał odgrywać niezwykle ważną rolę w londyńskim zespole, bo strzelił dla niego aż 45 bramek w 36 rozegranych meczach.
Incredible story in Lithuanian football. 2nd division side Panevėžys have signed Barkley Minguel-Panzo and seemed to believe in his fake story. His Wikipedia page states he scored 45 goals in 36 matches for Queens Park Rangers. He actually never played for them. pic.twitter.com/I1eMPNIeGO
— Justas Kontrimas (@ClaretLTU) 2 lutego 2018
Te wyśmienite statystyki kompletnie nie wzbudziły cienia podejrzenia u władz litewskiej drużyny podobnie jak fakt, że Miguel-Panzo miał rozegrać trzy mecze w reprezentacji Angoli w ramach kwalifikacji do Pucharu Narodów Afryki, w których zdobył jednego gola.
FK Panevėžys nie zdecydował się na chwilę obecną na zerwanie kontraktu z zawodnikiem lub choćby edycję artykułu na jego temat na swojej oficjalnej stronie internetowej.
Litewscy kibice po ujawnieniu całej tej sytuacji postanowili ubogacić CV piłkarza o jego pobyt w Realu Madryt czy w koszykarskiej ekipie New York Knicks, które zostały jednak szybko usunięte przez administratorów strony, którzy zadbali o to, aby wszystkie fałszywe informacje na temat Angolczyka zniknęły.
Panzo's wiki page has been heavily updated just after my tweets... pic.twitter.com/0ncLJTA0Ry
— Justas Kontrimas (@ClaretLTU) 2 lutego 2018
Barkley Miguel-Panzo nie jest naturalnie pierwszym zawodnikiem w historii futbolu, który został zakontraktowany przez klub na bazie fałszywych osiągnięć. Najbardziej znanym oszustem pod tym względem jest Ali Dia. Przyjaciel piłkarza, podszywając się pod George'a Weaha, załatwił Senegalczykowi angaż w Southampton w 1996 roku, co w efekcie doprowadziło nawet do sensacyjnego debiutu gracza w Premier League w spotkaniu przeciwko Leeds United.
W Polsce również spotkaliśmy się z podobnym przypadkiem, kiedy to na testy do Wisły Kraków został zaproszony Sorin Virgil Oproiescu. Rumun spreparował nagranie ze swoimi umiejętnościami, które w rzeczywistości nie były najwyższych lotów. Na szczęście „Biała Gwiazda” nie podpisała z nim kontraktu i szybko pozbyła się oszusta.