Legia Warszawa dostanie do końca roku blisko 10 milionów euro od UEFA? Połowę tej sumy już ma!

Legia Warszawa dostanie do końca roku blisko 10 milionów euro od UEFA? Połowę tej sumy już ma!
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info | UEFA

Eliminacje Ligi Mistrzów, Ligi Europy oraz Ligi Konferencji Europy dobiegły końca. Tym samym poznaliśmy pierwszy podział środków z tytułu udziału wszystkich zespołów w kwalifikacjach do wspomnianych rozgrywek. Spośród naszych przedstawicieli największe korzyści finansowe zanotowała Legia Warszawa.

Za nami pierwsza w historii rywalizacja o wywalczenie awansu do fazy grupowej trzech europejskich rozgrywek. Z naszego kraju do rywalizacji na międzynarodowym poziomie przystąpiły cztery zespoły - Legia Warszawa, Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin oraz Śląsk Wrocław.

Z tego grona w jesiennych zmaganiach grupowych będziemy mogli oglądać tylko mistrza Polski, który po odpadnięciu z rywalizacji o miejsce w Lidze Mistrzów zdołał dostać się do Ligi Europy za sprawą pokonania faworyzowanej Slavii Praga (2:2, 2:1).

Dzięki temu „Wojskowi” mogą już teraz pochwalić się zainkasowaniem 4,77 miliona euro za udział w dotychczasowych rundach kwalifikacyjnych oraz wywalczony awans. Największą część tej sumy stanowi naturalnie ostatni sukces w postaci zameldowania się w fazie grupowej Ligi Europy - 3,63 miliona euro. Pozostała jej część pochodzi z gry w pierwszej, drugiej oraz trzeciej rundzie kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów - 1,14 miliona euro (280 tysięcy euro - I runda, 380 tysięcy euro - II runda, 480 tysięcy euro - III runda).

Do końca roku Legia Warszawa może podwoić swój zarobek z tytułu wzięcia udziału w europejskich rozgrywkach, ale aby tak się stało musiałaby wygrać wszystkie sześć spotkań grupowych (zwycięstwo - 630 tysięcy euro, remis - 210 tysięcy euro) i tym samym awansować do fazy pucharowej Ligi Europy z pierwszego miejsca (1,1 miliona euro). Druga lokata oznacza zainkasowanie o połowę mniej (550 tysięcy euro), a trzecia spadek do rywalizacji w Lidze Konferencji Europy (300 tysięcy euro).

Z kolei dalsza gra na wiosnę w tym pucharze oznacza otrzymanie 0,5 miliona euro za 1/16 finału; 1,2 miliona euro za 1/8 finału; 1,8 miliona euro za 1/4 finału; 2,8 miliona euro za 1/2 finału; 4,6 miliona euro dla finalisty i 8,6 miliona euro dla zwycięzcy.

Ponadto mistrz Polski może liczyć na zgarnięcie stu procent z sumy przeznaczonej dla naszych reprezentantów z „market pool”. Szacunkowa dostępna kwota dla uczestników Ligi Europy wynosi 139,5 miliona euro i zostanie rozdzielona proporcjonalnie do wartości każdego rynku telewizyjnego reprezentowanego przez poszczególne kluby.

Jedna połowa tej sumy, czyli 69,75 miliona euro, przypadnie do podziału dla każdego kraju biorącego udział we wspomnianych rozgrywkach w zależności od wartości właściwego rynku praw mediowych oraz na podstawie wyników poszczególnych zespołów w poprzednim sezonie.

Z kolei druga będzie dodatkowo uzależniona od poszczególnych etapów rywalizacji. I tak 19 państw biorących udział w fazie grupowej otrzyma na początek do rozdzielenia 27,9 miliona euro. Potem kolejno 10,46 miliona euro za 1/16 finału; 13,95 miliona euro za 1/8 finału; 9,07 miliona euro za 1/4 finału; 5,58 miliona euro za 1/2 finału i 2,79 miliona euro za finał.

Jeżeli zaś chodzi o grę naszych pozostałych zespołów w eliminacjach Ligi Konferencji Europy, to zarobiły one odpowiednio - 150 tysięcy euro (Pogoń Szczecin za I rundę), 1,05 miliona euro (Śląsk Wrocław - za I, II i III rundę) i 1,65 miliona euro (Raków Częstochowa - za II, III i IV rundę).

PEŁNY PODZIAŁ ŚRODKÓW Z TYTUŁU BRANIA UDZIAŁU W EUROPEJSKICH PUCHARACH (w języku angielskim)

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Robert Lewandowski strzelił więcej niż się spodziewano. Znaleziono jego gole w... A-Klasie Robert Lewandowski strzelił więcej niż się spodziewano. Znaleziono jego gole w... A-Klasie Endrick za 100 milionów euro?! Palmeiras chce pokrzyżować gigantom plany Endrick za 100 milionów euro?! Palmeiras chce pokrzyżować gigantom plany Paulo Dybala: Ruszyła ofensywa. Zastąpi gwiazdę w Premier League?! Paulo Dybala: Ruszyła ofensywa. Zastąpi gwiazdę w Premier League?! Adama Traoré opóźnia transfer do Tottenhamu. Liczy jeszcze na zwrot akcji! Adama Traoré opóźnia transfer do Tottenhamu. Liczy jeszcze na zwrot akcji! Transfery - Relacja na żywo [27/01/2022] Transfery - Relacja na żywo [27/01/2022] POTWIERDZONE: Zenit przeprowadza bardzo duży transfer. 20 milionów euro na stole! POTWIERDZONE: Zenit przeprowadza bardzo duży transfer. 20 milionów euro na stole! OFICJALNIE: Wilfried Bony wraca do gry w piłkę. Jego wybór budzi kontrowersje OFICJALNIE: Wilfried Bony wraca do gry w piłkę. Jego wybór budzi kontrowersje

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy