Liga Konferencji Europy - wszystko, co chcecie wiedzieć, ale boicie się zapytać

Liga Konferencji Europy - wszystko, co chcecie wiedzieć, ale boicie się zapytać fot. UEFA
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: Transfery.info

Liga Konferencji Europy UEFA rusza już od przyszłego sezonu, zatem odpowiadamy na pytania, które wciąż nurtują kibiców.

Wkrótce wystartują nowe rozgrywki pod egidą UEFA. Trzeci turniej, nazwany Europa Conference League, z pozoru może wyglądać jak kolejny „puchar pocieszenia”, w rzeczywistości ma jednak na celu zrewolucjonizowanie europejskiego futbolu. W jaki sposób miałoby się to stać i jak będzie wyglądać nowy format? Idziemy z pomocą!

Kiedy wystartują rozgrywki Ligi Konferencji?

Start nowych rozgrywek przewidziano na sezon 2021/2022. Faza grupowa wystartuje 16 września 2021 roku, a zostanie ona poprzedzona trzema rundami kwalifikacyjnymi oraz jedną rundą play-off. Pierwsze starcia w kwalifikacjach zobaczymy już 8 lipca.

Jak powstanie Ligi Konferencji wpłynie na kształt Ligi Mistrzów i Ligi Europy?

Jeśli chodzi o Champions League, wpływ będzie niewielki. Jedyną różnicą jest to, że mistrzowie krajów z niżej rozstawionych federacji, w tym choćby Polski, będą mieli dodatkową szansę na utrzymanie się w grze o europejskie puchary. Tak jak do tej pory, drużyna odpadająca z eliminacji do Ligi Mistrzów będzie mogła „spaść” do eliminacji Ligi Europy, a gdy i tam jej się nie powiedzie, może zagrać jeszcze o Ligę Konferencji.

Inaczej wygląda to w przypadku Ligi Europy. Tutaj liczba drużyn przystępujących do rozgrywek została zmniejszona do 32, a co za tym idzie, rozgrywki uczyniono bardziej ekskluzywnymi. Teraz z poziomu ligowego awansować do nich będą mogły wyłącznie drużyny z 15 najwyżej rozstawionych federacji. To sprawia, że z Ekstraklasy nie ma już możliwości awansu do Ligi Europy, chyba, że uczyni to mistrz kraju, który wcześniej nie dostanie się do Ligi Mistrzów.

Kto zagra w Lidze Konferencji?

Na początek trzeba zaznaczyć, że nowe rozgrywki nie przewidują bezpośredniego awansu do fazy grupowej. Niezależnie, czy w walce o Ligę Konferencji znajdzie się Liverpool FC, czy przykładowo Raków Częstochowa, każda z drużyn musi wywalczyć awans poprzez kwalifikacje. 17 zespołów ma szansę wywalczyć awans poprzez tak zwaną ścieżkę ligową, czyli zajęcie na krajowym podwórku miejsc premiujących udziałem w eliminacjach do Ligi Konferencji. Kolejne pięć drużyn to kluby ze ścieżki mistrzowskiej. Stawkę uzupełni 10 ekip, które odpadły w fazie play-off eliminacji do Ligi Europy.

Jak będzie wyglądała faza grupowa?

Podobnie jak w przypadku Ligi Mistrzów i Ligi Europy - zespoły zostaną podzielone na osiem grup po cztery zespoły, w których to każdy z rywali rozegra między sobą po dwa mecze.

Jak będzie wyglądała faza pucharowa?

Faza pucharowa Ligi Konferencji zakłada pięć etapów. Drużyny, które wygrają swoje grupy, automatycznie dostają się do 1/8 finału, gdzie będą czekać na swoich rywali. O to, kto się z nimi zmierzy, będą rywalizować zespoły, które w grupach zajęły drugie miejsce, a ich przeciwnikami będą ekipy, które w Lidze Europy zajęły trzecie miejsca w fazie grupowej. Taka runda play-off wyłoni ośmiu triumfatorów, którzy dalej będą walczyli o grę w finale.

Co istotne - tak samo będzie wyglądać faza pucharowa Ligi Europy, z tym, że w niej zespoły z drugich miejsc w grupach Europa League zmierzą się w rundzie play-off z trzecimi zespołami z Ligi Mistrzów. Zwycięzcy grup Ligi Europy automatycznie awansują do 1/8 finału.

Kiedy będą rozgrywane mecze?

UEFA planuje, by mecze Ligi Konferencji odbywały się w czwartki, tak samo jak i Ligi Europy. Spotkania zostaną rozdzielone godzinowo - część odbędzie się o godzinie 18:45 (już nie 18:55), a pozostałe o 21:00.

Kiedy i gdzie odbędzie się finał? Co otrzyma zwycięzca?

Pierwszy, historyczny finał nowych rozgrywek, zostanie rozegrany w Tiranie w Albanii. Przypadnie on na środę 25 maja 2022 roku. Następnego dnia rozegrany zostanie finał Ligi Europy, a w sobotę, w tym samym tygodniu - finał Ligi Mistrzów. Zwycięzca Ligi Konferencji oprócz pucharu, medali i profitów finansowych, otrzyma możliwość bezpośredniego awansu do kolejnej edycji Ligi Europy, o ile z poziomu ligowego nie zapewni sobie awansu do Ligi Mistrzów.

Dlaczego UEFA utworzyła nowe rozgrywki?

Przywrócenie trzeciego poziomu gier międzynarodowych ma w zamyśle zwiększyć szanse mniejszych drużyn na rywalizowanie poza krajowym podwórkiem. Włodarze wyliczyli, że do tej pory szansę na grę w europejskich pucharach mieli przedstawiciele minimum 26 krajów. Teraz ta liczba zostanie zwiększona do 34.

Nowe rozgrywki mają być szansą na podniesienie poziomu piłkarskiego w federacjach, które do tej pory dość szybko żegnały się z pucharami. Na nowej arenie zespoły będą mogły zdobywać doświadczenie międzynarodowe, które może pomóc w walce o wyższe cele.

Istotny jest również aspekt finansowy, ponieważ mimo iż rozgrywki nie są rozchwytywane przez sponsorów tak bardzo jak Liga Mistrzów, mniejsze kluby wciąż będą mogły zdobywać dzięki nim fundusze na swój dalszy rozwój. Liga Konferencji może mieć również wpływ na kariery niektórych piłkarzy, którzy będą mieli większe szanse na pokazanie się skautom z lepszych lig.

Ile punktów w rankingu UEFA będą mogły zdobyć kluby?

Z racji, że Liga Konferencji jest trzecia w hierarchii klubowych rozgrywek międzynarodowych UEFA, jej uczestnicy będą mogli rzecz jasna zdobyć najmniej punktów. Nie jest to jednak duża różnica. Perfekcyjny występ zagwarantowałby drużynie łącznie 30 punktów do rankingu (przy 34 w Lidze Europy oraz 38 w Lidze Mistrzów). W fazie grupowej zdobyć można łącznie 12 punktów (2 oczka za zwycięstwo, 1 za remis, tak jak w pozostałych rozgrywkach). Dodatkowe dwa punkty otrzyma zwycięzca grupy, a jeden - zespół, który zajął drugie miejsce. Nie będzie za to formalnych bonusowych punktów za dostanie się do fazy pucharowej. W 1/8 finału oraz ćwierćfinale do zgarnięcia będą zatem cztery punkty. Kolejne bonusy pojawiają się w półfinale oraz w finale, gdzie zwycięzcy rywalizacji otrzymają po dodatkowym punkcie.

Jeśli zaś chodzi o ranking krajowy, tutaj punkty będą przyznawane na podobnej zasadzie, co w Lidze Mistrzów oraz Lidze Europy. W kwalifikacjach punkty za zwycięstwo i remis będzie podzielone na pół, zatem zwycięzca dołoży do rankingu tylko jeden punkt, a za remis - pół punktu. Za awanse do kolejnych rund będzie można jednak zgarnąć dodatkowe punkty, od jednego do 2,5 wraz z kolejnymi awansami.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] „To wstyd! Sędzia podszedł po meczu i...”. Gwiazdor Bayernu Monachium ujawnia „To wstyd! Sędzia podszedł po meczu i...”. Gwiazdor Bayernu Monachium ujawnia Nieoczekiwany bohater Realu Madryt. Jego transfer będzie kosztował... 1,5 miliona euro Nieoczekiwany bohater Realu Madryt. Jego transfer będzie kosztował... 1,5 miliona euro Skandal czy jednak słuszna decyzja?! Szymon Marciniak w ogniu krytyki po półfinale Ligi Mistrzów Skandal czy jednak słuszna decyzja?! Szymon Marciniak w ogniu krytyki po półfinale Ligi Mistrzów Szymon Marciniak niemal w mundialowej formie w półfinale Ligi Mistrzów. „Topowi piłkarze świata nawet nie mają odwagi się z nim kłócić” Szymon Marciniak niemal w mundialowej formie w półfinale Ligi Mistrzów. „Topowi piłkarze świata nawet nie mają odwagi się z nim kłócić” Spektakularny comeback Realu Madryt! Znów to zrobili: od 0-1 do 2-1 [WIDEO] Spektakularny comeback Realu Madryt! Znów to zrobili: od 0-1 do 2-1 [WIDEO] Niels Frederiksen osamotniony w Lechu Poznań?! Niels Frederiksen osamotniony w Lechu Poznań?! Girona finalizuje pierwszy letni transfer Girona finalizuje pierwszy letni transfer

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy