Mateusz Morawiecki interweniuje w sprawie Legii Warszawa. „Nie ma na to zgody”

2023-10-06 13:51:14; Aktualizacja: 1 rok temu
Mateusz Morawiecki interweniuje w sprawie Legii Warszawa. „Nie ma na to zgody” Fot. Gints Ivuskans / Shutterstock.com
Patryk Krenz
Patryk Krenz Źródło: Mateusz Morawiecki [Twitter] | Paweł Jabłoński [Twitter]

Zdarzenia po starciu AZ Alkmaar z Legią Warszawa odbiły się szerokim echem nie tylko w świecie sportu. Do sprawy odniósł się Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Legia Warszawa przegrała w drugiej kolejce fazy grupowej Ligi Konferencji Europy z AZ Alkmaar, ale to teraz nie jest tak ważne. Po wyjazdowym spotkaniu doszło do dużego skandalu.

W skrócie: holenderska ochrona zachowała się agresywnie wobec przyjezdnych z Polski, następnie do aresztu trafili Josué i Radovan Pankov, a w końcu skandalicznie został potraktowany Dariusz Mioduski.

Jak przyznał Zbigniew Boniek w rozmowie Goal.pl, prezes „Wojskowych” został przez tamtejszych policjantów „trzaśnięty w twarz”.

Sprawa jest poważna, bo wykracza znacznie dalej poza granice sportu. Odniósł się już do niej Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

„Bardzo niepokojące doniesienia z Alkmaar. Poleciłem Ministerstwu Spraw Zagranicznych pilne działania dyplomatyczne w celu weryfikacji wydarzeń z nocy. Polscy zawodnicy i kibice muszą być traktowani zgodnie z prawem. Nie ma zgody na jego łamanie” - czytamy na profilu premiera.

MSZ zostało zatem wywołane do tablicy.

„Wyjaśniamy sytuację w zw. z wydarzeniami w Alkmaar i w innych miejscach Holandii. Nasi konsulowie już w nocy udzielali wsparcia klubowi i jego pracownikom. Z uwagi na narodowość dwóch zatrzymanych piłkarzy przekazaliśmy odpowiednie informacje także konsulom Portugalii i Serbii.

Analizujemy w szczególności, czy holenderska policja i pracownicy klubu AZ Alkmaar nie dopuścili się złamania prawa wobec obywateli Polski i pracowników Legii Warszawa – z uwagi na narodowość lub używanie języka polskiego.

Wszystkich naszych obywateli, wobec których miały miejsce niewłaściwe działania służb (np. arbitralne zatrzymania, przeszukania bez powodu, utrudnienia w przemieszczaniu się spowodowane m.in. używaniem języka polskiego), prosimy o kontakt z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Hadze lub z centralą Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie” - napisał Paweł Jabłoński, przedstawiciel urzędu administracji rządowej.