Na czym polegają półautomatyczne spalone? Czas na pierwsze testy!

Na czym polegają półautomatyczne spalone? Czas na pierwsze testy! fot. katatonia82 / Shutterstock.com
Sebastian Janus
Sebastian Janus
Źródło: FIFA

FIFA pragnie w najbliższym czasie wprowadzić półautomatyczne spalone. Pierwsze testy odbędą się w trakcie Pucharu Narodów Arabskich w grudniu 2021 roku. Na czym polega ta technologia?

FIFA opracowuje technologię na potrzeby nowoczesnej piłki, która jest najbardziej dynamiczna w historii. W projekcie bierze udział włoski arbiter Pierluigi Collina, optymistycznie nastawiony przed najbliższymi testami.

Półautomatyczny system spalonego wykorzystuje programy komputerowe do śledzenia ruchów zawodnika i piłki, a następnie wysyła bezpośrednią wiadomość do sędziego VAR. Technologia ma analizować i informować, czy piłkarz przebywający na ofsajdzie brał udział w grze.

Dotychczas system VAR tylko pokazywał linię spalonego, jednak to sędzia miał na podstawie dalszej akcji zinterpretować, czy doszło do przeszkodzenia w grze, które skutkowałoby przekroczeniem przepisów. Teraz zajmować ma się tym technologia.

- Technologia jest bardzo ważna i przydatna zarówno w przygotowaniach przedmeczowych, jak i w procesie podejmowania decyzji podczas meczów. W przypadku spalonego, decyzja jest podejmowana po przeanalizowaniu nie tylko pozycji zawodników, ale także ich zaangażowania w ruch – wytłumaczył Collina.

Najbliższe testy odbędą się w trakcie grudniowego FIFA Arab Cup.

FIFA chce mieć możliwość użycia w pełni sprawnego systemu podczas Mistrzostw Świata w Katarze w 2022 roku, a następnie wprowadzić go do rozgrywek ligowych.

Dyrektor do spraw Technologii i Innowacji w piłce nożnej Johannes Holzmüller opisał funkcjonowanie technologii.

- Pod dachem każdego stadionu będziemy mieli zainstalowany zestaw kamer. Dane o śledzeniu kończyn wyodrębnione z wideo zostaną przesłane do pomieszczeń operacyjnych, a obliczona linia spalonego i wykryty punkt kopnięcia zostanie przekazany operatorowi powtórek w czasie niemal rzeczywistym.

- Operator powtórek ma następnie możliwość natychmiastowego pokazania tego VAR-owi.

Podczas FIFA Arab Cup asystent VAR na dedykowanej stacji dotyczącej spalonego, może natychmiast zatwierdzić i potwierdzić informacje.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Tottenham na letnich zakupach w Atlético Madryt? Dwóch zawodników na radarze Tottenham na letnich zakupach w Atlético Madryt? Dwóch zawodników na radarze Dwie zaskakujące oferty za Nicolò Zaniolo. „Poniedziałek może być decydujący” Dwie zaskakujące oferty za Nicolò Zaniolo. „Poniedziałek może być decydujący” Transfery - Relacja na żywo [05/02/2023] Transfery - Relacja na żywo [05/02/2023] Jakub Kałuziński z szansą na pozostanie w Ekstraklasie. Lechia Gdańsk otrzymała ofertę Jakub Kałuziński z szansą na pozostanie w Ekstraklasie. Lechia Gdańsk otrzymała ofertę Bayern Monachium z ciekawym transferem wewnątrz Bundesligi? Może sięgnąć po rozchwytywanego pomocnika Bayern Monachium z ciekawym transferem wewnątrz Bundesligi? Może sięgnąć po rozchwytywanego pomocnika FC Barcelona: Siedmiu chętnych na Ansu Fatiego. Jednemu zależy najbardziej FC Barcelona: Siedmiu chętnych na Ansu Fatiego. Jednemu zależy najbardziej Jürgen Klopp po 0:3 Liverpoolu z Wolverhampton Wanderers: Nie potrafię tego wytłumaczyć Jürgen Klopp po 0:3 Liverpoolu z Wolverhampton Wanderers: Nie potrafię tego wytłumaczyć

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy