OFICJALNIE: PSG, AC Milan, Inter Mediolan, Juventus i cztery inne kluby ukarane przez UEFA

OFICJALNIE: PSG, AC Milan, Inter Mediolan, Juventus i cztery inne kluby ukarane przez UEFA fot. StudioPhotoLoren / Shutterstock.com
Mateusz Michałek
Mateusz Michałek
Źródło: UEFA I L'Equipe

UEFA wydała komunikat przedstawiający decyzje Organu Kontroli Finansowej Klubów. Nałożył on karę między innymi na Paris Saint-Germain.

Sprawa dotyczy Finansowego Fair Play i przekroczenia dozwolonego deficytu (30 milionów euro) w ciągu trzech lat. Wymaganego progu rentowności nie spełniły AC Milan, AS Monaco, AS Roma, Beşiktaş, Inter Mediolan, Juventus, Olympique Marsylia oraz Paris Saint-Germain.

Analizą objęto lata obrotowe 2018, 2019, 2020, 2021 i 2022. W latach 2020 i 2021 zastosowano środki nadzwyczajne mające na celu neutralizację negatywnych skutków pandemii koronawirusa. W ramach tych środków lata budżetowe 2020 i 2021 zostały ocenione jako jeden okres, a klubom zezwolono na określone korekty.

Osiem klubów musi zapłacić łącznie 172 miliony euro, a przynajmniej w teorii. Kwota te zostanie potrącona z wszelkich przychodów, które uzyskają one w ramach udziału w rozgrywkach klubowych UEFA lub opłacona bezpośrednio. 26 milionów euro, a więc 15 procent, zostanie zapłacone w pełni. Zapłata 146 milionów (85 procent) jest uzależniona od spełnienia przez kluby celów określonych w umowach ugodowych.

Kluby muszą zapłacić:

AS Monaco – dwa miliony euro całkowitej kary | 0,3 miliona euro musi zostać zapłacone od razu;
Olympique Marsylia – dwa miliony euro | 0,3 miliona euro;
Beşiktaş – cztery miliony euro | 0,6 miliona euro;
AC Milan – 15 milionów euro | dwa miliony euro;
Juventus – 23 miliony euro | 3,5 miliona euro;
Inter Mediolan – 26 milionów euro | cztery miliony euro;
AS Roma – 35 milionów euro | pięć milionów euro;
Paris Saint-Germain – 65 milionów euro | 10 milionów euro.

Wysokość kar jest zależna od stopnia przekroczenia przepisów.

Ramy ugód są identyczne dla każdego z klubów. Umowy obejmują okres trzech lub czterech lat (ten wariant wybrały Inter i Roma). Ich głównym celem jest pełne spełnienie wymogów stabilności i zrównoważonego rozwoju finansowego.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Pogoń Szczecin przeprowadziła pierwszy zimowy transfer [OFICJALNIE] Pogoń Szczecin przeprowadziła pierwszy zimowy transfer [OFICJALNIE] Reprezentacja Polski gra z Francją w 1/8 finału Mistrzostw Świata: Znamy skład [OFICJALNIE] Reprezentacja Polski gra z Francją w 1/8 finału Mistrzostw Świata: Znamy skład [OFICJALNIE] OFICJALNIE: Najlepszy piłkarz brazylijskiej ligi zagra w Premier League  OFICJALNIE: Najlepszy piłkarz brazylijskiej ligi zagra w Premier League  Wieczysta Kraków po byłego juniorskiego reprezentanta Holandii Wieczysta Kraków po byłego juniorskiego reprezentanta Holandii Czy xG rzeczywiście mówi, że Polska nie zasłużyła na wyjście z grupy? Czy xG rzeczywiście mówi, że Polska nie zasłużyła na wyjście z grupy? Reprezentacja Polski gra z Francją. Przewidywane składy! Reprezentacja Polski gra z Francją. Przewidywane składy! Faworyci starali się nie przemęczać. Argentyna i Holandia w ćwierćfinale Mistrzostw Świata Faworyci starali się nie przemęczać. Argentyna i Holandia w ćwierćfinale Mistrzostw Świata

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy