OFICJALNIE: Zaproponowane przez FIFA zmiany w funkcjonowaniu rynku transferowego zaakceptowane przez Parlament Europejski

OFICJALNIE: Zaproponowane przez FIFA zmiany w funkcjonowaniu rynku transferowego zaakceptowane przez Parlament Europejski fot. Taljat David / Shutterstock.com
Karol Brandt
Karol Brandt
Źródło: Parlament Europejski | Sky Sports

Jakiś czas temu FIFA wyszła z inicjatywą uzyskania jak największej transparentności w kwestii transferów piłkarzy. Parlament Europejski zatwierdził projekt.

Gdy tylko pojawiły się informacje o chęci unormowania pracy agentów, część z nich, z Mino Raiolą i Jonathanem Barnettem, zaczęło otwarcie protestować. Od stycznia 2020 roku wspomniana dwójka prowadzi wojnę medialną z FIFA.

Nie godzą się oni na to, aby przysługiwało im maksymalnie 10 procent od kwoty transferu, a każda operacja była szczegółowo udokumentowana w raporcie. Ich zdaniem to niejako zaburza cały ekosystem, w którym główną rolę odgrywają zakulisowe negocjacje.

W sprawozdaniu Parlamentu Europejskiego Tomasz Frankowski, członek Grupy Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci), popiera wprowadzone dotąd zmiany w procesie przeprowadzania transferów, a także te, które dopiero mają wejść w życie.

„- z zadowoleniem przyjmuje reformy i środki mające na celu zwiększenie przejrzystości i odpowiedzialności na rynku transferów zawodników w różnych dyscyplinach sportowych i apeluje o dalsze wysiłki; zauważa, że europejskie ramy są potrzebne do usprawnienia systemów transferu zawodników, tak aby spełniały one europejskie standardy i cele, w szczególności w odniesieniu do rynku pracy i regulacji finansowych;

- przypomina o potrzebie uregulowania działań agentów i uznaje, że ostatnie reformy na rynku transferów piłkarskich, w tym ustanowienie izby rozrachunkowej, wymogi dotyczące licencjonowania agentów oraz ograniczenie prowizji agentów, stanowią krok we właściwym kierunku; wzywa właściwe władze sportowe, by zapewniły szybkie wdrożenie tych reform, i apeluje do Komisji o monitorowanie postępów;

- Sprawozdawca z zadowoleniem przyjmuje także wszystkie pozytywne zmiany w przejrzystości i odpowiedzialności na rynku transferów zawodników oraz nowe przepisy dotyczące agentów w piłce nożnej, które można by dalej rozszerzać.

- Podsumowując, sprawozdawca uważa, że poczyniono już znaczne postępy i zaszło wiele korzystnych zmian w dziedzinie europejskiej polityki sportowej. Wdrożono liczne zalecenia z poprzednich dwóch sprawozdań Parlamentu Europejskiego z 2012 i 2017 r., a do udanych przykładów należą organizacja Europejskiego Tygodnia Sportu, mobilność trenerów i personelu sportowego oraz pozytywne zmiany w zarządzaniu i reforma systemu transferu zawodników” – czytamy w projekcie rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie polityki UE w dziedzinie sportu: ocena i możliwe kierunki dalszych działań, którego tekst został przyjęty.

Wszystko wskazuje zatem na to, że niebawem reformy wejdą w życie. Zakładają one kontrolowanie każdej operacji dzięki:

– ustanowieniu limitu prowizji w celu uniknięcia niepomiernych i obraźliwych praktyk;

– ograniczeniu możliwości wielokrotnego reprezentowania w celu uniknięcia konfliktu interesów;

– przywróceniu obowiązkowego systemu licencjonowania dla agentów w celu podniesienia standardów zawodowych;

– utworzeniu izby rozliczeniowej FIFA w celu zagwarantowania większej przejrzystości finansowej;

– ustanowieniu skutecznego systemu rozstrzygania sporów FIFA w celu rozwiązywania konfliktów między agentami, zawodnikami i klubami;

– ujawnianiu i publikowaniu wszystkich prac podjętych przez agentów przy transferach, w celu zwiększenia przejrzystości, poprawy wiarygodności systemu

transferów i wsparcia dla wdrażanych przepisów.

Pomysł zmian w procesie przeprowadzania operacji z udziałem zawodników kilka miesięcy temu w klarownych słowach skomentował Raiola.

– Działam w branży od 27 lat i przez ten cały czas reprezentowałem najlepszych z najlepszych. Musi być jakiś powód, dla którego ludzie nadal kupują Rolls-Royce’y, Bentleye, Ferrari i Porsche. Tym czymś musi być jakość. Jeśli gracze ufają mojej agencji i wierzą w to, co robię, to dlatego, że robię to jak należy, bo z pewnością nie chodzi o mój wygląd. Ostatnim razem spojrzałbym w lustro, nie wybrałbym siebie do reprezentowania. (…) Mam to szczęście, że pracuję w środowisku, w branży, która stała się przemysłem wielomiliardowym. Zarobki agentów są odzwierciedleniem wagi branży, w której pracujemy i wagi naszych klientów. To tak, jakbyś był agentem najlepszego aktora na świecie. Ludzie o tym zapominają. (…) Przebywanie w środowisku bogaczy zapewnia dużo pieniędzy, ale nie krytykujesz ludzi, którzy na giełdzie zarabiają krocie, tylko dlatego, że miliardy krążą między ich dłońmi. To część tego, w czym tkwią – oświadczył reprezentant Paula Pogby, Zlatana Ibrahimovicia, Gianlugiego Donnarummy czy Erlinga Brauta Haalanda.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Koniec sezonu dla ważnego gracza Górnika Zabrze?! „Zobaczymy, jak to się potoczy” Koniec sezonu dla ważnego gracza Górnika Zabrze?! „Zobaczymy, jak to się potoczy” Nacho odrzuca wielkie pieniądze. „Nie przestają do niego dzwonić” Nacho odrzuca wielkie pieniądze. „Nie przestają do niego dzwonić” Wysłali skauta! Sebastian Szymański pod baczną obserwacją nowego klubu Wysłali skauta! Sebastian Szymański pod baczną obserwacją nowego klubu To cele transferowe Jagiellonii Białystok To cele transferowe Jagiellonii Białystok Tomasz Hajto planuje powrót na ławkę trenerską? „Jak to widzę, chętnie pokazałbym, jak się prowadzi zespół” Tomasz Hajto planuje powrót na ławkę trenerską? „Jak to widzę, chętnie pokazałbym, jak się prowadzi zespół” „Obserwują go w każdym spotkaniu”. Gwiazda Górnika Zabrze rozchwytywana „Obserwują go w każdym spotkaniu”. Gwiazda Górnika Zabrze rozchwytywana João Cancelo roztrzęsiony po meczu Ligi Mistrzów. „Życzą śmierci mojemu dziecku. Krytykujcie mnie, ale zostawcie moją rodzinę” João Cancelo roztrzęsiony po meczu Ligi Mistrzów. „Życzą śmierci mojemu dziecku. Krytykujcie mnie, ale zostawcie moją rodzinę”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy