Piłkarski Brexit, czyli utrudnienia w transferach do Premier League. 15 punktów do raju [OFICJALNIE]

Piłkarski Brexit, czyli utrudnienia w transferach do Premier League. 15 punktów do raju [OFICJALNIE] fot. Shutterstock
Paweł Machitko
Paweł Machitko
Źródło: The FA

Angielska federacja, czyli The FA, poinformowała o warunkach kontraktowania zawodników przez kluby Premier League i trzech kolejnych lig piłkarskich po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dla transferów po 31 grudnia wprowadzone zostaną znaczące ograniczenia.

Piłkarze, którzy będą chcieli trafić do angielskich lig już w najbliższym zimowym oknie, muszą spełnić kilka warunków z przygotowanej listy. Oznacza to ni mniej, ni więcej, jak koniec swobodnych przeprowadzek zawodników z Unii Europejskiej do Anglii. Od teraz wszyscy obcokrajowcy w Premier League, Championship, League One i League Two zostaną potraktowani dokładnie tak samo w momencie transferu, niezależnie od kraju pochodzenia.

Dodatkowo angielskie kluby stają się mniej konkurencyjne na poziomie juniorskim, gdyż od tej zimy nie mogą pozyskiwać piłkarzy poniżej 18. roku życia, a dostają ograniczenia w temacie zawodników w wieku 18-21 lat.

W skrócie:

1. Angielskie kluby nie mogą kontraktować jakichkolwiek obcokrajowców poniżej 18. roku życia.
2. Angielskie kluby będą mogły zakontraktować maksymalnie trzech piłkarzy poniżej 21. roku życia w trakcie jednego okna, a łącznie sześciu w ciągu sezonu.
3. Wszyscy piłkarze sprowadzani do Anglii będą musieli uzyskać pozwolenie na grę (Governing Body Endorsement czyli GBE), gromadząc odpowiednią liczbę punktów za występy w kadrze narodowej, jakość ligi, sukcesy na poziomie kontynentalnym czy liczbę rozegranych minut. Podstawowy wymagany próg to 15 punktów.
4. W razie niewypełnienia progu 15 punktów, ale uzyskania 10-14 punktów, możliwe jest otrzymanie zezwolenia GBE - w przypadku seniora tylko w wyjątkowych okolicznościach; w przypadku młodzieżowca - w momencie uzyskania 10-14 punktów w ramach dodatkowych kryteriów odnośnie gry w kadrach juniorskich.
5. Dodatkowe zezwolenia z punktu 4. nie będą dostępne podczas najbliższego zimowego okna transferowego.
6. Piłkarze z Wielkiej Brytanii i Irlandii są traktowani jako miejscowi.

PRZYKŁAD

Michał Karbownik oczywiście już jest piłkarzem Brighton & Hove Albion, ale sprawdzamy sytuację, gdyby do klubu Premier League miał definitywnie przenieść się dopiero latem 2021 roku.

Michał Karbownik, 19 lat, młodzieżowiec, Legia Warszawa (mistrz Polski 2019/2020)

Kadra narodowa (okres referencyjny - ostatnie 12 miesięcy. Gdyby nie był młodzieżowcem - byłyby to 24 miesiące): 3 mecze rozegrane na 8 możliwych = 38% (37,5% z zaokrągleniem w górę). Patrzymy w tabelę: 10 punktów dla Karbownika za kadrę. Stosunkowo dużo, bo punkty w tabeli są rozpisane wedle rankingu FIFA, a w tym Polska zajmuje przyzwoite 19. miejsce.

Ekstraklasa została sklasyfikowana w piątym rzędzie rozgrywek ligowych na świecie (przedostatni szczebel wedle twórców przepisów).

Szacunkowo Karbownik zagrał 2109 na 2520 możliwych minut w okresie referencyjnym, czyli ostatnich 12 miesiącach, co oznacza w zaokrągleniu 84%. Przy sile Ekstraklasy przekłada się to na zaledwie 3 punkty.

Brak fazy grupowej pucharów europejskich oznacza brak punktów.

Miejsce klubu w lidze za ostatni sezon - mistrzostwo, a to w przypadku Ekstraklasy oznacza 2 punkty.

Jakość ligi - 4 punkty.

Razem: 10 + 3 + 0 + 2 + 4 = 19 punktów.

Karbownik otrzymałby GBE bez konieczności sprawdzania warunków dla młodzieżowca.

Przepisy razem z przelicznikami i tabelami znajdziecie na stronie angielskiej federacji: https://www.thefa.com/-/media/thefacom-new/files/rules-and-regulations/2020-21/gbe-criteria/gbe-mens-players-criteria-jan-2021.ashx

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Chelsea szykuje niemieckiego trenera Chelsea szykuje niemieckiego trenera Olympique Marsylia czeka na Milika. Problemem konflikt zawodnika z Napoli Olympique Marsylia czeka na Milika. Problemem konflikt zawodnika z Napoli Wieczysta Kraków z jeszcze jednym transferem byłego ekstraklasowicza. Seweryn Michalski dołączył do zespołu [OFICJALNIE] Wieczysta Kraków z jeszcze jednym transferem byłego ekstraklasowicza. Seweryn Michalski dołączył do zespołu [OFICJALNIE] OFICJALNIE: Najmłodszy trener w historii belgijskiej ligi OFICJALNIE: Najmłodszy trener w historii belgijskiej ligi Real Madryt: Ødegaard chce transferu Real Madryt: Ødegaard chce transferu OFICJALNIE: Wielki powrót Klaasa-Jana Huntelaara OFICJALNIE: Wielki powrót Klaasa-Jana Huntelaara Klubowe Mistrzostwa Świata 2020: Rozlosowano drabinkę turnieju Klubowe Mistrzostwa Świata 2020: Rozlosowano drabinkę turnieju

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy