Przewodniczący Kolegium Sędziów broni polskich arbitrów. „W innych krajach byliby przyjmowani z otwartymi ramionami”

Przewodniczący Kolegium Sędziów broni polskich arbitrów. „W innych krajach byliby przyjmowani z otwartymi ramionami” fot. FotoPyK
Sebastian Janus
Sebastian Janus
Źródło: TVP Sport

Miniona kolejka Ekstraklasy obfitowała w liczne błędy sędziowskie, co doprowadziło do krytyki ze strony ekspertów, trenerów oraz samych zawodników. Postawy polskich arbitrów w rozmowie z TVP Sport broni przewodniczący Kolegium Śedziów Tomasz Mikulski.

Środowisko sędziowskie znajduje się na cenzurowanym po tym, jak w 28. kolejce Ekstraklasy doszło do kilku znaczących pomyłek i kontrowersyjnych decyzji w meczach decydujących o losach mistrzowskiego tytułu. Przewodniczący Kolegium Sędziów PZPN Tomasz Mikulski zgadza się, że w miniony weekend doszło do błędów.

- Nie mogę być zadowolony z 28. kolejki rozgrywek. Doszło do kilku pomyłek, które nie były rażące warsztatowo, lecz okazały się brzemienne w skutkach. Nie można być w takiej sytuacji zadowolonym. Każdy taki błąd, to o jeden błąd za dużo. Być może zabrakło trochę szczęścia, staranności, a na pewno cierpliwości i zimnej krwi. Jestem tym rozczarowany – przyznał Mikulski.

W ostatnim czasie polscy sędziowie znajdują się pod sporym ostrzałem uzasadnionej krytyki. Mikulski bagatelizuje nieco sprawę i staje w ich obronie twierdząc, że w każdym kraju dochodzi do pomyłek.

- Proszę popatrzeć na nominacje dla polskich sędziów na poziomie UEFA. Są regularne, a w dodatku jest ich bardzo dużo i na najwyższym szczeblu rozgrywek. W podobnym stopniu nominacje obejmują tak mocno krytykowanych w kraju sędziów VAR. Tak jest choćby z Tomaszem Kwiatkowskim, który zasiadł przed monitorem w trakcie spotkania Realu z Chelsea.

- Nie ma kraju, w którym sędziowie są bezbłędni. Tak jest też w Polsce i nie ma sposobu, by całkowicie wyeliminować błędy ludzkie, nawet z użyciem technologii.

- Mamy w swoich szeregach zawodowców. Nie martwię się o sędziów, bo są oni wyprani z sympatii, antypatii i uczuć kibicowskich. Muszę jednak uwzględniać dojrzałość całego otoczenia. Mam nadzieję, że kiedyś tego doczekam – mówi Mikulski.

Były sędzia zabrał również głos na temat pomysłu, aby arbitrzy po zakończonym meczu brali udział w wywiadach, w trakcie których będą tłumaczyć się z podjętych decyzji. Mikulski przyznaje, że otwartość z ich strony jest właściwym rozwiązaniem.

- Również uważam, że otwartość może w wielu przypadkach działać na korzyść sędziów. Jednocześnie pozostawiam im samym decyzję. Nie zakazuję, ale też nie nakazuję wypowiedzi przed kamerami. Każdy z nich musi podjąć indywidualny wybór. Mogę powiedzieć, że Tomasz Kwiatkowski chciał rozmawiać. Już dzień po spotkaniu był gotów wyjaśnić dlaczego podjął taką, a nie inną decyzję.

We wtorek Szymonowi Marciniakowi przypadł zaszczyt poprowadzenia prestiżowego meczu Ligi Mistrzów pomiędzy Realem Madryt a Chelsea. Mikulski odpowiedział na zarzuty kierowane w stronę sędziego, że ten zupełnie inaczej zachowuje się podczas spotkań Ekstraklasy, niż ma to miejsce na arenie europejskiej.

- Nie podzielam opinii, że Marciniak inaczej prowadzi mecze w Polsce, a inaczej w Europie. Widzę za to różnicę w jego odbiorze. Poza krajem doceniana jest jego pewność siebie, boiskowe zdecydowanie i trzymanie meczu w ścisłych ryzach, skuteczne zarządzanie spotkaniem. W Kolegium Sędziów oceniamy to podobnie. Mógłbym co tydzień wysyłać Szymona i innych naszych, tak często krytykowanych na krajowym podwórku, sędziów zawodowych do innych krajów i byliby przyjmowani tam z otwartymi ramionami – odparł Mikulski.

Całą rozmowę można znaleźć tutaj.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Luis Suárez porozumiał się z nowym klubem?! Zaskakujący kierunek Luis Suárez porozumiał się z nowym klubem?! Zaskakujący kierunek Transfery - Relacja na żywo [27/06/2022] Transfery - Relacja na żywo [27/06/2022] Fernandinho wybrał nowy klub. Sentymentalny powrót Fernandinho wybrał nowy klub. Sentymentalny powrót Romelu Lukaku przyśpiesza transfer. Testy medyczne w środę Romelu Lukaku przyśpiesza transfer. Testy medyczne w środę Afonso Sousa oddala się od Lecha Poznań. Oferta mistrza Polski przebita przez... rywala z Ekstraklasy Afonso Sousa oddala się od Lecha Poznań. Oferta mistrza Polski przebita przez... rywala z Ekstraklasy Czesław Michniewicz reaguje. Pozwie Szymona Jadczaka Czesław Michniewicz reaguje. Pozwie Szymona Jadczaka Ángel Di María coraz bliżej nowego klubu. Do ustalenia ostatnie szczegóły Ángel Di María coraz bliżej nowego klubu. Do ustalenia ostatnie szczegóły

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy