Skandale rasistowskie w Austrii. Mecze Kataru i Kuwejtu zostały przerwane! [OFICJALNIE] fot. Transfery.info
Źródło: NZF | IFA | Qatar Football Live

Spotkania towarzyskie Kataru z Nową Zelandią i Kuwejtu U-22 z Irlandią U-21 zostały przedwcześnie zakończone z uwagi na wystąpienia rasistowskich zachowań ze strony członków azjatyckich drużyn.

Spora rzesza piłkarzy nie nacieszyła się zbyt długo wolnym czasem po zakończeniu poszczególnych sezonów, ponieważ przyszło im w pozytywny sposób zareagować na wezwania do reprezentowania barw narodowych.

Część z nich została na dodatek zmuszona do udania się poza rodzimy kraj w celu odbycia zgrupowania jednym z zagranicznych ośrodków, co pokazują przypadki Kataru, Nowej Zelandii czy zespołu olimpijskiego Kuwejtu.

Całej trójce przyszło w ostatnim czasie gościć na boiskach w Austrii, gdzie w poniedziałek 19 czerwca odbyły się dwa mecze towarzyskie. Oba zostały zakończone przed czasem z uwagi na rasistowskie zachowanie ze strony członków azjatyckich ekip.

Jako pierwsi murawę opuścili zawodnicy zespołu z Oceanii po tym, jak arbiter nie zareagował w oczekiwany sposób na słowne zaatakowanie Michaela Boxalla.

„W 40. minucie meczu Nowa Zelandia - Katar, który odbył się w Austrii, zawodnik z Kataru użył rasistowskiej obelgi w stosunku do obrońcy All Whites, Michaela Boxalla, po konfrontacji między tymi dwoma graczami.

Rasistowskie obelgi usłyszało kilku nowozelandzkich graczy, w tym Boxall.

Piłkarze zgłosili incydent, ale nie podjęto żadnych oficjalnych działań.

W przerwie, kiedy All Whites prowadzili 1:0, biorąc pod uwagę, że nie podjęto żadnych oficjalnych działań, zespół wspólnie zgodził się, że nie będzie kontynuował meczu” - napisano w oświadczeniu wydanym przez reprezentację Nowej Zelandii.

- To było dla nas zaskoczenie. Kapitan Nowej Zelandii przyszedł do nas w przerwie i powiedział, że rezygnują z dalszej gry. W pierwszej połowie doszło do wymiany zdań między dwoma zawodnikami. Piłkarze i sztab szkoleniowy Nowej Zelandii postanowili wesprzeć swojego kolegę i nie wyjść na drugą część spotkania. My solidarnie poparliśmy naszego piłkarza. Uznaliśmy, że to była kłótnia między tymi dwoma graczami, ale zgodnie zdecydowaliśmy, że mecz nie zostanie dokończony. To jakiś nowy rozdział w futbolu, który ciężko zrozumieć - zareagował selekcjoner Carlos Queiroz, prowadzący Katar.

Niedługo później w ślady ekipy z Oceanii podążyli członkiem zespołu Irlandii U-21, odmawiając w drugiej połowie kontynuacji pojedynku przeciwko olimpijskiemu zespołowi Kuwejtu.

„FAI z przykrością informuje, że dzisiejszy mecz reprezentacji U-21 przeciwko Kuwejtowi został odwołany po tym, jak kuwejcki zawodnik wypowiedział rasistowską uwagę na temat jednego z naszych rezerwowych.

FAI nie toleruje żadnego rasizmu wobec żadnego z naszych graczy ani personelu i zgłosi tę poważną sprawę do FIFA i UEFA” - napisała Irlandzka Federacja Piłkarska.

Azjatycki przeciwnik zbagatelizował sprawę, publikując na Twitterze krótki wpis autorstwa dyrektora reprezentacji.

„Mecz nie został dokończony z powodu szorstkości i nadmiernego napięcia między zawodnikami” - napisał Jarrah Al-Ateeqi o spotkaniu przerwanym w 70. minucie przy wyniku 3:0 dla Irlandii U-21.