Styczniowe wydawanie zdaje egzamin!

Styczniowe wydawanie zdaje egzamin! fot. Transfery.info
Marek Ratkiewicz
Marek Ratkiewicz
Źródło: The Telegraph

Badanie przeprowadzone przez bwin i footballtransferstats.com pokazało aktywność transferową każdego klubu Premier League od momentu wprowadzenia zimowego okna.

Dokładniej rzecz biorąc, przyjrzano się ośmiu zespołom,które wydały więcej niż 19,5 miliona funtów w pojedynczym styczniowym okienku,następnie porównując wyniki spotkań z pozostałej części danego sezonu z kwotą przeznaczoną na wzmocnienia.


W styczniu 2009 roku Manchester City wydał wielkie pieniądze na wzmocnienia - sprowadzono między innymi Craiga Bellamy'ego czy Nigela de Jonga. Wyniki uległy znacznej poprawie. Cztery lata później, po sprzedaży Mario Balotellego do Milanu, forma City spadła i nie udało im się obronić mistrzostwa Anglii. Doszło także do porażki zespołu w finale FA Cup, co ostatecznie skończyło się zwolnieniem Roberto Manciniego.


Harry Redknapp, stary wyjadacz zimowych polowań, w styczniu 2009 roku sprowadził pięciu piłkarzy (w tym Wilsona Palaciosa za 12 milionów funtów) i Tottenham zyskał średnio około jednego punktu na mecz, co było miłą zmianą po koszmarnym starcie rozgrywek. W 2012 roku zysk netto w wysokości 7,5 miliona funtów spowodował spadek w tabeli i miejsce "Kogutów" w Lidze Mistrzów zajął Arsenal, w klasyfikacji ligowej wyprzedzając lokalnych rywali o jeden punkt.


Nowy menedżer West Ham United, otrzymawszy zadanie utrzymania zespołu w Premier League, sprowadził sporo nowych twarzy - między innymi Luisa Boa Morte czy Matthew Upsona, dzięki czemu szkoleniowcowi udało się spełnić oczekiwania włodarzy z Upton Park.


Transakcja z udziałem Darrena Benta, opiewająca na 18 milionów funtów, stanowiła największy wydatek Aston Villi w połowie sezonu 2010-11. Sam zawodnik potwierdził swoją wartość, strzelając dziewięć bramek w 16 występach. Trzy lata wcześniej, w 2008 roku, bardziej oszczędny Randy Lerner wypracował zysk na poziomie ponad siedmiu milionów funtów - głównie dzięki sprzedaży Gary'ego Cahilla - ale forma Villi spadła.


Niecodzienne jak na Arsené'a Wengera wydatki, do których doszło w 2006 roku, sprawiły, że do Arsenalu zawitał Emmanuel Adebayor i 16-letni wówczas Theo Walcott. "Kanonierzy" wygrali wtedy osiem z ostatnich jedenastu meczów Premier League, zapewniając sobie Ligę Mistrzów, zaledwie dwa punktu przez lokalnymi rywalami z Tottenhamu. Dwa sezony później Francuz zimową porą postanowił oszczędzać, przez co jego podopieczni przegrali walkę o mistrzostwo zaledwie czterema punktami.


W styczniu 2011 roku, właściciel Chelsea Roman Abramowicz otworzył książeczkę czekową, co miało skutek w zapewnieniu drużynie miejsca w Lidze Mistrzów, którą zresztą wygrała w kolejnym sezonie. Wyraźnie inaczej sytuacja wyglądała w rozgrywkach na przełomie 2008 i 2009 roku, kiedy na Stamford Bridge zawitał jedynie Ricardo Quaresma, w dodatku na zasadzie wypożyczenia. Forma Chelsea w tym sezonie pozostała jednak stabilna, toteż udało się jej zyskać bezpośredni awans do Ligi Mistrzów.


Kolejnym wyjątkiem od reguły jest Liverpool FC. Zauważalne wydatki poczynione w styczniu 2013 roku - w tym zakup Daniela Sturridge'a za dwanaście milionów funtów - pozwoliły Brendanowi Rodgersowi na solidny finał swojego debiutanckiego sezonu na Anfield. Choć strategia transferowa Rafy Beniteza z 2009 roku była odmienna - powrót Robbiego Keana do Tottenhamu stanowił jedyną transakcję klubu - "The Reds" zdecydowanie nadgonili Manchester United w walce o tytuł.


Biedny David Moyes, w desperackiej próbie wskrzeszenia fatalnie spisującego się Manchesteru United w styczniu ubiegłego roku, zapłacił rekordową sumę 37 milionów funtów za Juana Matę z Chelsea. Hiszpan nie pomógł jednak "Czerwonym Diabłom"  podnieść formę i Moyes zmuszony był posadą zapłacić za najgorszy finisz zespołu w długoletniej historii występów w Premier League.

Ogólnie rzecz biorąc - jak styczniowe wydatki wpływają na zespół Premier League? Z ośmiu klubów, których wydatki przeanalizowano powyżej, w większości spore kwoty przeznaczane na zakup nowych zawodników doprowadziły do poprawy wyników zespołu. Z kolei notowanie zysków może i wygląda dobrze w bilansie finansowym, ale ligowa tabela podpowiada, że to nie zawsze najodpowiedniejsze podejście.

Więcej na temat: Anglia Premier League

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Lechia Gdańsk o krok od awansu do Ekstraklasy [WIDEO]. Wiadomo, co musi się stać, żeby mogła cieszyć się z niego w ten weekend Lechia Gdańsk o krok od awansu do Ekstraklasy [WIDEO]. Wiadomo, co musi się stać, żeby mogła cieszyć się z niego w ten weekend Koniec sezonu dla gracza Rakowa Częstochowa?! „Ma już go chyba z głowy” Koniec sezonu dla gracza Rakowa Częstochowa?! „Ma już go chyba z głowy” Jacek Magiera z niespodziewaną decyzją w sprawie Patryka Klimali. Trener Śląska Wrocław wytłumaczył Jacek Magiera z niespodziewaną decyzją w sprawie Patryka Klimali. Trener Śląska Wrocław wytłumaczył To on zostanie nowym trenerem Napoli?! Jest na „pole position” To on zostanie nowym trenerem Napoli?! Jest na „pole position” Jan Urban po blamażu z Cracovią Jan Urban po blamażu z Cracovią Strzelił 16 goli. Napastnik wypożyczony z Pogoni Szczecin wybrany piłkarzem sezonu w klubie Strzelił 16 goli. Napastnik wypożyczony z Pogoni Szczecin wybrany piłkarzem sezonu w klubie José Mourinho trenerem beniaminka?! Zaskakujące informacje José Mourinho trenerem beniaminka?! Zaskakujące informacje

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy