Superliga: Agnelli zaatakował UEFA i FIFA. „Oni zarządzają naszymi prawami, nie ryzykując niczym”

Superliga: Agnelli zaatakował UEFA i FIFA. „Oni zarządzają naszymi prawami, nie ryzykując niczym” fot. sbonsi / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Corriere dello Sport | La Repubblica | Reuters

Prezydent Juventusu i wiceprezes Superligi, Andrea Agnelli, wypowiedział się w negatywny sposób na temat praktyk stosowanych przez UEFA i FIFA w stosunku do klubów piłkarskich w wywiadzie udzielonym „Corriere dello Sport” i „La Repubblica”.

45-letni działacz jest najbardziej poszkodowanym człowiekiem w wyniku nieudanej próby zrewolucjonizowania europejskiego futbolu przez utworzenie nowych elitarnych rozgrywek.

Włoch zdecydował się na podjęcie ogromnego ryzyka i po ogłoszeniu komunikatu o powołaniu do życia Superligi zrezygnował z funkcji prezesa Europejskiego Stowarzyszenia Klubów i zarazem członkostwa w strukturach UEFA.

Andrea Agnelli wykonał takie kroki, bo wierzył w słuszność zaproponowanego projektu, czemu dał wyraz w wywiadach udzielonych „Corriere dello Sport” i „La Repubblice” jeszcze przed pojawieniem się informacji o rezygnacji poszczególnych drużyn z udziału w nowych rozgrywkach.

- Nikomu nie groziliśmy i nadal chcemy brać udział w krajowych rozgrywkach. To w nich tkwi tradycja piłki nożnej. Kibice też są dla nas ważni i muszą mieć szansę na to, aby co niedzielę przychodzić na stadion - stwierdził prezydent Juventusu i wiceprezes Superligi.

- Informacje o premii dla każdego zespołu w wysokości 350 milionów euro za udział w nowych rozgrywkach jest kłamstwem. Gralibyśmy na każdym stadionie we Włoszech, Hiszpanii i Anglii. Ta nowa rywalizacja miała przybliżyć nas do młodszego pokolenia, które odchodzi od piłki nożnej. Oni chcą oglądać ważne wydarzenia i nie przywiązują takiej wagi do krajowych rozgrywek, jak poprzednie pokolenie i moje. 1/3 fanów piłki nożnej kibicuje klubom Superligi, 10% podążą za piłkarzami, a nie zespołami. Większość osób między 16. i 24. rokiem życia w ogóle nie interesuje się futbolem, to najbardziej niepokojące. Superliga symuluje to, co młodzi ludzie robią na platformach cyfrowych, rywalizując w Call of Duty, FIFA czy Fortnite - zauważył 45-latek.

- Piłka nożna przeżywa ogromny kryzys i nie przyciąga młodych ludzi. Pandemia tylko ten proces przyśpieszyła. Nie boję się rywalizacji. O wiele bardziej boję się monopolu, który uniemożliwia klubom i piłkarzom korzystanie z wolności, jaką daje im traktat Unii Europejskiej. Ufamy naszej inicjatywie i wierzymy, że odniesie sukces w krótkim okresie. Dialog z instytucjami europejskimi jest otwarty. Napisaliśmy list do szefów UEFA i FIFA, w którym zapewniliśmy o gotowości do rozpoczęcia dialogu. Jeśli coś zaoferują, ocenimy to - kontynuował Włoch.

- Od prawie dziesięciu lat pracuję w międzynarodowych instytucjach sportowych, które kontrolują zawody, mają monopol i nie ponoszą żadnego ryzyka gospodarczego. Ono spada tylko na kluby. Nie mogłem sprawić, aby UEFA zrozumiała, jak wielkie ryzyko ponoszą wszystkie drużyny, które generują zyski dla innych. A może nigdy nie chcieli tego zrozumieć, postaramy się dojść do porozumienia z FIFA i UEFA. Myślę też, że nie zrozumieli oni wpływu pandemii na świat piłki nożnej i zarządzają naszymi prawami, nie ryzykując niczym. UEFA i FIFA zarządzają naszymi piłkarzami, ale wcale nie pomogły nam w czasach kryzysu. Muszą wybrać, czy chcą być regulatorami czy komercyjnymi organizatorami - powiedział Agnelli.

- Tworzymy najpiękniejszy projekt na świecie i to mnie uspokaja. Martwi mnie populizm, który utrudnia dialog w tej sprawie - zakończył prezydent Juventusu i wiceprezes nowych rozgrywek.

Słowa wypowiedziane przez Agnellego szybko stały się w większości nieaktualne po tym, jak sześć angielskich klubów wycofało się ze startu w Superlidze. Włoch zdążył zabrać głos na ten temat, ale i w tym przypadku nie był zbyt długo zgodne ze stanem faktycznym.

- Nie da się prowadzić takiego turnieju jak Superliga tylko z sześcioma klubami, ale jestem przekonany, że projekt jest dobry - powiedział 45-latek tuż przed pojawieniem się komunikatów ze strony Interu Mediolan i Atletico Madryt o wycofaniu się z projektu.

***

OFICJALNIE: Oświadczenie Superligi. „Obecny system nie działa”

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] PSG: Julian Draxler 2024 [OFICJALNIE] PSG: Julian Draxler 2024 [OFICJALNIE] Wisła Kraków żegna się z czterema następnymi zawodnikami [OFICJALNIE] Wisła Kraków żegna się z czterema następnymi zawodnikami [OFICJALNIE] EURO 2020: Mariusz Piekarski, agent Sebastiana Szymańskiego, skomentował jego nieobecność w reprezentacji Polski. Wymowne słowa EURO 2020: Mariusz Piekarski, agent Sebastiana Szymańskiego, skomentował jego nieobecność w reprezentacji Polski. Wymowne słowa Real Madryt: Nawet dziesięciu piłkarzy na sprzedaż. W tym gwiazdy Real Madryt: Nawet dziesięciu piłkarzy na sprzedaż. W tym gwiazdy EURO 2020: Kadra Chorwacji na Mistrzostwa Europy. Jest przedstawiciel Ekstraklasy [OFICJALNIE] EURO 2020: Kadra Chorwacji na Mistrzostwa Europy. Jest przedstawiciel Ekstraklasy [OFICJALNIE] Ricardo Costa, bramkarz drużyny futsalowej, zmarł po uderzeniu piłką w brzuch Ricardo Costa, bramkarz drużyny futsalowej, zmarł po uderzeniu piłką w brzuch Petr Schwarz zmienia klub wewnątrz Ekstraklasy. Zagra w Śląsku Wrocław [OFICJALNIE] Petr Schwarz zmienia klub wewnątrz Ekstraklasy. Zagra w Śląsku Wrocław [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy