Superliga - wszystko, co chcecie wiedzieć, ale boicie się zapytać

Superliga - wszystko, co chcecie wiedzieć, ale boicie się zapytać
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: Transfery.info

Superliga staje się faktem! Oficjalne potwierdzenie założenia tych rozgrywek wstrząsnęło światem piłkarskim, co zatem wiemy do tej pory?

O rozgrywkach zrzeszających najlepsze drużyny na świecie spekulowano w piłkarskiej prasie od kilku lat. Twór od początku wzbudzał mieszane uczucia, a zgodności co do niego nie ma nawet wśród największych klubów, lecz wszystko wskazuje na to, że jego powstanie to już nie kwestia lat, ale miesięcy. Chcąc zatem przygotować się na nową rzeczywistość, przyglądamy się temu, co wiemy.

Kto zagra w Superlidze?

Na ten moment pewny jest występ 12 konkretnych drużyn, są to: AC Milan, Arsenal FC, Atlético Madryt, Chelsea FC, FC Barcelona, Inter Mediolan, Juventus FC, Liverpool FC, Manchester City, Manchester United, Real Madryt, Tottenham. Kluby te wejdą w skład 15 ekip założycielskich, wkrótce mamy poznać pozostałe trzy takie zespoły.

Jak będą wyglądały rozgrywki?

Nominalnie w Superlidze ma występować 20 drużyn: 15 założycielskich i pięć zaproszonych. W ramach dwóch grup po 10 zespołów będą odbywały się mecze każdy z każdym. Najlepsza trójka z każdej grupy awansuje bezpośrednio do ćwierćfinałów, natomiast dwa kolejne zespoły w swoich grupach stoczą między sobą baraże. Triumfator całych rozgrywek zostanie wyłoniony poprzez tradycyjne play-offy.

Czy będą funkcjonowały spadki i awanse?

Tak, ale nie do końca... 15 klubów założycielskich ma być chronionych przed spadkiem, ich udział jest gwarantowany. Inaczej sprawa ma się jednak co do pozostałych uczestników. Ci mają być wyłaniani na podstawie osiągnięć w poprzedzającej kampanii. Formuła utrzymania się w Superlidze zapewne również będzie zależna od krajowych rozgrywek, choć tu sprawa jest wciąż rozwojowa.

Co z krajowymi rozgrywkami? Co z Ligą Mistrzów?

Zgodnie z zapowiedziami założycieli, Superliga nie ma wpływu na krajowe ligi. Rozgrywki mają w zamyśle być alternatywą dla Champions League, zatem mecze byłyby rozgrywane w środku tygodnia, natomiast w weekend wszystkie kluby normalnie grałyby na krajowych podwórkach. Oznacza to również, że Liga Mistrzów może mieć duże kłopoty w konkurowaniu z Superligą, choć rzecz jasna UEFA nie podjęła jeszcze decyzji o jej potencjalnym rozwiązaniu, zwłaszcza, że europejska konfederacja piłkarska szykowała się właśnie do oficjalnego potwierdzenia nowego formatu rozgrywek.

AKTUALIZACJA: UEFA przegłosowała wprowadzenie nowego formatu Ligi Mistrzów i zagroziła klubom oraz piłkarzom zaangażowanym w Superligę wykluczenie ze wszystkich organizowanych przez siebie rozgrywek.

AKTUALIZACJA: UEFA nosi się z zamiarem wykluczenia Manchesteru City, Realu Madryt i Chelsea w trwającej edycji Ligi Mistrzów.

Co na to FIFA i UEFA?

Mówiąc w skrócie - reakcja nie jest zbyt przychylna. FIFA już wcześniej groziła, że uczestnicy Superligi, w tym piłkarze, zostaną całkowicie odsunięci od turniejów organizowanych przez nią, a co za tym idzie, zawodnicy nie mogliby uczestniczyć w meczach reprezentacji, w tym na Mistrzostwach Świata. Jeśli faktycznie by do tego doszło, plan klubów o dalszym uczestnictwie w krajowych ligach stoi pod dużym znakiem zapytania. Choć kluby z Superligi ogłosiły otwartość na negocjacje, FIFA woli nazywać rozgrywki mianem „zamkniętej europejskiej ligi dla uciekinierów”. Głównym zarzutem jest ekskluzywność, która sprawi, że 15 klubów niezależnie od formy i wyników będzie pewnych udziału w Superlidze. UEFA już planuje skierowanie sprawy na drogę sądową, ponieważ cios w Ligę Mistrzów wygeneruje dla niej duże straty. Europejska konfederacja planuje walczyć o odszkodowanie.

Kto będzie zarządzał Superligą?

Pierwszym prezesem w historii rozgrywek zostanie Florentino Pérez, prezydent Realu Madryt. W skład ścisłego kierownictwa wejdą również Joel Glazer z Manchesteru United oraz Andrea Agnelli z Juventusu.

Co z Bayernem Monachium i Paris Saint-Germain?

Jeśli chodzi o największe obecnie kluby piłkarskie, wygląda na to, że Bawarczycy oraz paryżanie nie są zbytnio przekonani do pomysłu Superligi. Na ten moment ich udział jest niepewny, nawet mimo tego, że w poprzednich latach również one były wymieniane wśród potencjalnych założycieli. Stanowczy sprzeciw wyraziło zaś Europejskie Stowarzyszenie Klubów, któremu przewodził... wspomniany wyżej Agnelli.

AKTUALIZACJA: Borussia Dortmund,Bayern Monachium czy FC Porto opowiedziały się przeciwko stworzeniu oraz dołączeniu do Superligi.

Ile zarobią giganci? Ile... mniejsi?

W tej kwestii wiele zależeć będzie od sponsorów oraz faktycznej reakcji FIFA i reszty klubów. Wstępne założenia przewidują, że uczestnicy mogliby liczyć się z zarobkiem rzędu 350 milionów euro rocznie, co jest szczególnie dla nich istotne z racji kryzysu wynikającego z pandemii covid-19. Władze Superligi przekonują jednak, że skonstruowano również program solidarnościowy, który pozwoliłby przekazywać środki uzyskane z rozgrywek na wsparcie dla mniejszych, również amatorskich drużyn. Na początkowym etapie takie wypłaty mają przekroczyć 10 miliardów euro, czyli znacznie więcej od tego, co generują rozgrywki UEFA. Ponadto kluby chcą wspierać rozwój infrastruktury i pokrywać straty związane z kryzysem.

AKTUALIZACJA: Agencja „Reuters” poinformowała, że głównym inwestorem rozgrywek będzie amerykański holding JP Morgan Chase Co. Jest to jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie.

Kiedy wystartuje Superliga?

Zgodnie z założeniami - jak najwcześniej. Temat rozgrywek już od kilku lat wracał niczym bumerang i choć oficjalne potwierdzenie wielkich planów futbolowych gigantów wzięło kibiców i działaczy z zaskoczenia, tak struktury były budowane już od dłuższego czasu. Bardzo możliwe, że rozgrywki ruszą na jesień 2022 roku, ale nie można wykluczyć ich inauguracji już TEGO lata.

Temat jest wciąż rozwojowy, zatem zapraszamy do śledzenia go w naszej RELACJI NA ŻYWO.

Zachęcamy również do zapoznania się z oświadczeniami poszczególnych organizacji:

STANOWISKO FIFA

OŚWIADCZENIE UEFA

OŚWIADCZENIE KIBICÓW

STANOWISKO EUROPEJSKIEGO STOWARZYSZENIA KLUBÓW

OŚWIADCZENIE FIFA

OŚWIADCZENIA KIEROWNICTWA SUPERLIGI

OŚWIADCZENIE BORUSSII DORTMUND

OŚWIADCZENIE LALIGI

OŚWIADCZENIE BAYERNU MONACHIUM

Więcej na temat: Superliga FIFA UEFA

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Legia Warszawa pożegnała sześciu piłkarzy [OFICJALNIE] Legia Warszawa pożegnała sześciu piłkarzy [OFICJALNIE] Ekstraklasa: Składy na Cracovia - Warta Poznań Ekstraklasa: Składy na Cracovia - Warta Poznań Ekstraklasa: Składy na Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk. Jest debiutant Ekstraklasa: Składy na Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk. Jest debiutant Legia Warszawa - Podbeskidzie Bielsko Biała. Znamy składy na mecz Ekstraklasy Legia Warszawa - Podbeskidzie Bielsko Biała. Znamy składy na mecz Ekstraklasy Ekstraklasa: Składy na Pogoń Szczecin - Raków Częstochowa Ekstraklasa: Składy na Pogoń Szczecin - Raków Częstochowa Wisła Kraków kończy sezon meczem z Piastem Gliwice: Znamy składy Wisła Kraków kończy sezon meczem z Piastem Gliwice: Znamy składy Ekstraklasa: Składy na Śląsk Wrocław - Stal Mielec Ekstraklasa: Składy na Śląsk Wrocław - Stal Mielec

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy