THE TIMES: Chelsea wystawiona na sprzedaż!

THE TIMES: Chelsea wystawiona na sprzedaż! fot. Transfery.info
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: The Times

Roman Abramowicz jest gotowy na ustąpienie ze stanowiska właściciela Chelsea.

Wygląda na to, że po 15 latach Rosjanin pożegna się z klubem. Jeszcze do niedawna odrzucał on propozycje sprzedaży Chelsea, lecz teraz zdaje się zmienił zdanie i postawił nawet pierwsze kroki w celu realizacji tego zamysłu. „The Times” informuje, że działacz nawiązał współpracę z The Raine Group. Amerykański bank inwestycyjny specjalizujący się w sporcie będzie miał za zadanie pomóc w znalezieniu odpowiedniego kupca.

Na zmianę podejścia Abramowicza do pomysłu sprzedaży „The Blues” wpłynęło kilka czynników. Właściciel klubu miał problemy z zrealizowaniem projektu budowy nowego stadionu, a do tego pojawił się też kłopot z jego wizą. Wcześniejsza przepustka do Wielkiej Brytanii obowiązywała na podstawie faktu, iż Rosjanin dokonuje w tym kraju inwestycji. Ta jednak wygasła, a załatwienie nowej nie jest już takie proste ze względu na relacje WB z Rosją. 51-latek może teraz dostać się do Anglii wyłącznie dzięki izraelskiemu obywatelstwu. Nie może jednak pracować.

Przede wszystkim chodzi jednak o finanse. Biznesmen zainwestował w klub olbrzymie pieniądze, ale nie zawsze przynosiło to zyski. „The Times” analizuje, że zapłacił on za klub 60 milionów funtów w 2003 roku, a do tego doszło jeszcze 90 milionów z racji przejęcia dotychczasowych długów. Łącznie daje to 150 milionów za sam wykup. Z raportów firmy Fordstam, za pośrednictwem której Abramowicz jest właścicielem ekipy ze Stamford Bridge, wynika, że późniejsze inwestycje były jeszcze większe.

Wydatki miały wynieść już 1,1 miliarda funtów, a jedynym sezonem, kiedy firma firma wyszła z tego z zyskiem był rok finansowy 2013/2014. Wtedy Fordstam zanotował zysk w wysokości 14,9 milionów. To jednak kropla w morzu strat, które sięgnęły już 871,4 milionów funtów.

Samo znalezienie kupca nie powinno być szczególnie trudne, zważywszy na to, iż oferty pojawiały się nie tak dawno temu. O przejęcie władzy nad klubem starał się miliarder Sir Jim Ratcliffe, a także firma Silver Lake Partners. Ten pierwszy był gotów wydać dwa miliardy funtów, lecz Abramowicz domagał się 2,5 miliarda. Wątpliwe, by teraz znacząco zszedł z ceny.

Odkąd Abramowicz zarządzał sprawami Chelsea, klub zanotował wiele znaczących sukcesów. Oprócz kilku sukcesów na krajowym podwórku, w tym również mistrzostw Anglii, drużyna święciła sukcesy na arenie międzynarodowej. W 2012 i 2013 roku sięgała kolejno po Ligę Mistrzów i Ligę Europy.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Manolo Portanova skazany na sześć lat więzienia za zbiorowy gwałt Manolo Portanova skazany na sześć lat więzienia za zbiorowy gwałt Maroko eliminuje Hiszpanię | Portugalia z Cristiano Ronaldo na ławce napina muskuły Maroko eliminuje Hiszpanię | Portugalia z Cristiano Ronaldo na ławce napina muskuły João Félix z sensacyjnym transferem do Premier League?! Pisana jest mu rola lidera ambitnego projektu João Félix z sensacyjnym transferem do Premier League?! Pisana jest mu rola lidera ambitnego projektu Adriano rozstał się z żoną po... 24 dniach. Powód: wybrał się z kolegami na mecz Brazylii Adriano rozstał się z żoną po... 24 dniach. Powód: wybrał się z kolegami na mecz Brazylii Luis Enrique zabrał głos po porażce z Marokiem. „Próbowaliśmy drogą lądową, morską i powietrzną…”  Luis Enrique zabrał głos po porażce z Marokiem. „Próbowaliśmy drogą lądową, morską i powietrzną…”  OFICJALNIE: Przyszłość Mohameda Simakana wyjaśniona. Transferu na razie nie będzie OFICJALNIE: Przyszłość Mohameda Simakana wyjaśniona. Transferu na razie nie będzie POTWIERDZONE: João Félix na sprzedaż. „Rozsądek tak podpowiada” POTWIERDZONE: João Félix na sprzedaż. „Rozsądek tak podpowiada”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy