To mogliście przegapić, czyli transferowe podsumowanie drugiej części zimowego okienka [17.01-29.01]

2016-01-30 01:28:32; Aktualizacja: 8 lat temu
To mogliście przegapić, czyli transferowe podsumowanie drugiej części zimowego okienka [17.01-29.01] Fot. Transfery.info
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: Transfery.info

Zimowe okienko transferowe trwa w najlepsze, dlatego spieszymy z pomocą, aby przedstawić Wam najważniejsze potwierdzone roszady z ostatnich dni stycznia.

Tutaj możecie zobaczyć podsumowanie zimowych transferów z pierwszych tygodni stycznia -> TUTAJ.

ANGLIA

Na Wyspach Brytyjskich podobnie, jak na początku roku główną rolę na rynku transferowym odgrywają zespoły walczące o utrzymanie w Premier League. Spośród nich na czoło wysuwają się drużyny Norwich, Watfordu oraz Sunderlandu. Ci pierwsi pozyskali Stevena Naismitha i Timma Klosego, drudzy Nordina Amrabata oraz Costela Pantilimona, a ostatni Lamine'a Koné i Wahbiego Khazriego.

Poza tymi ekipami swoje szeregi wzmocniły inne kluby z angielskiej elity. Spośród nich postanowiliśmy wyróżnić zakontraktowanie Emmanuela Adebayora przez Crystal Palace, Androsa Towsenda przez Newcastle United, Daniela Amarteya przez Leicester City i Alberto Paloschiego przez Swansea City. Na uwagę zasługują również dwa wypożyczenia brazylijskich zawodników. Mowa tu o Alexandre Pato (Chelsea) i Sandro (West Bromwich Albion). Dla obu jest to swoisty powrót. Pierwszego do Europy, a drugiego do Premier League.

Ciekawych roszad dokonywały również zespoły z niższych klas rozgrywkowych. Tutaj zdecydowaliśmy się wspomnieć o pozyskaniu Conora Washingtona przez QPR, Denissa Rakeļsa przez Reading, Lee Tomlina przez Bristol City oraz Joe Masona przez Wolverhampton.

***

HISZPANIA

Na Półwyspie Iberyjskim całe zimowe okienko przebiega w dość spokojnej atmosferze. Nie oznacza to jednak, że nie mamy  żadnych transferów do wyróżnienia, a tych znalazło się aż pięć. Pierwsze dwa należą do Málagi, która w ostatnim czasie pozyskała na zasadzie wypożyczeń Christiana Atsu i Miguela Cifuentesa. Na identycznych warunkach do zespołu Betisu dołączył Charly Musonda z Chelsea i Giuseppe Rossi do Levante z Fiorentiny.

Jedynym definitywnym transferem na tej krótkiej liście jest nowy nabytek Sportingu Gijón - Ognjen Vranješ. To nazwisko z pewnością kojarzy się Wam z pomocnikiem Legii Warszawa, dlatego pragniemy dodać, że jest to brat Stojana.

***

WŁOCHY

Drużyny z Półwyspu Apenińskiego solidnie przepracowały ostatnie dwa tygodnie. W szczególności dotyczy to klubów zamieszanych w walkę o utrzymanie w Serie A. Spośród nich najbardziej wartościowymi piłkarzami wzmocniła się Sampdoria, która pozyskała trzech defensorów - Dodô, Andreę Ranocchię i Milana Skriniara. Pozostałe zespoły z dolnych rejonów także uzupełniły swoje składy i tak Alessio Cerci dołączył do Genoi, Zdravko Kuzmanović do Udinese, Jonathan de Guzmán i Eddy Gnahoré do Carpi, Samir oraz Marrone do Hellasu, Andrea Petagna (wyp. do Ascoli), Serge Gakpé i Marco Borriello do Atalanty.

Ekipy z czołowych miejsc w lidze także zabrały się do pracy. Juventus i Napoli postanowili zakontraktować młodych zawodników. Do pierwszych dołączył Rolando Mandragora (wyp. do Pescary), a drugich Alberto Grassi. Poszczególne formacje uzupłeniły także pozostałe drużyny walczące o mistrzostwo Włoch. Mowa tu o Fiorentinie (Tino Costa, Mauro Zárate i Cristian Tello), Romie (Stephan El Shaarawy i Ervin Zukanović) oraz Interze (Éder).

***

FRANCJA

We Francji biorą na razie przykład z Hiszpanów. Z tego też powodu postanowiliśmy wyróżnić podobnie, jak w ich przypadku pięć roszad. Na początek dwa powroty - Francka Tabanou do Saint-Étienne i Dominika Furmana do Toulouse. O ile pierwszy z nich liczy na regularne występy w barwach "Zielonych", o tyle Polak przyjechał do swojego klubu, aby pokazać, że nadal żyje i wkrótce wyruszy do... Włoch.

Jeżeli chodzi o pozostałe transfery ekip z Ligue 1, to na uwagę zasługują przenosiny Thievy'ego Bifoumy do Reims, Kermita Erasmusa do Rennes oraz Mauro Arambarriego do Bordeaux.

***

NIEMCY

U naszych zachodnich sąsiadów ostatnie dwa tygodnie należały do Werderu Brema, który zakontraktował aż czterech zawodników - László Kleinheislera, Papissa Djilobodjiego, Sambou Yatabaré i Gerharda Tremmela.

Swoje szeregi wzmocnili również w Hoffenheim i Mainz. Ci pierwsi pozyskali Andreja Kramaricia z Leicester City, a drudzy Giulio Donatiego z Bayeru Leverkusen.

Poza tymi zespołami w trudnej sytuacji znalazł się Wolfsburg, który wobec kontuzji Basa Dosta został zmuszony do pozyskania dobrego napastnika. Ich wybór padł na Bruno Henrique z Goiás Esporte Club. Poza nim włodarze "Wilków" podpisali umowę z Victorem Osimhenem, który dołączy jednak do drużyny dopiero za rok.

***

POLSKA

W naszym kraju drużyny kontynuowały ofensywę z początku okienka. Tym razem pierwsi do ataku przystąpili w Termalice, do której dołączyli Artem Putiwcew, Patrik Misak oraz Krzysztof Pilarz. Chwilę później do Jagiellonii przyszedł Guti, ale nie ten, którego znamy z Realu Madryt.

Potem swoje szeregi wzmocniły także drużyny walczące o najwyższe cele w lidze. Mowa tu o Lechu Poznań (Nicki Bille Nielsen i Vladimir Volkov), Cracovii (Florin Bejan, Przemysław Pyrdek i Anton Karachankow) oraz Piaście Gliwice (Maciej Jankowski, Kristijan Ipša i Artūrs Karašausks). Pozostałe drużyny marzące o miejsce w czołowej ósemce Ekstraklasy również nie mogły sobie pozwolić na bierność na rynku, dlatego na pierwsze lub kolejne transfery zdecydowali się w Podbeskidziu Bielsko-Biała (Samuel Štefánik, Paweł Tarnowski, Jozef Piaček), Wiśle Kraków (Rafał Pietrzak i Witalij Bałaszow), Ruchu Chorzów (Łukasz Hanzel i Łukasz Moneta), Zagłębiu Lubin (Luis Carlos i Filip Starzyński), Górniku Łęczna (Łukasz Bogusławski i Džiugas Bartkus), Pogoni Szczecin (Ismael Kam Traore) oraz Koronie Kielce (Dimitrij Wierchowcow).

***

RESZTA ŚWIATA

Nadszedł czas, aby przyjrzeć się transferom w pozostałej części świata. Zacznijmy od Chin, gdzie w tym roku dzieją się rzeczy niebywałe. Już w pierwszych tygodniach azjatyckie kluby z tego kraju dokonywały spektakularnych wzmocnień i kontynuowały to dzieło w następnych, o czym świadczy pozyskanie takich piłkarzy jak Elkeson, Zhao Xuri, Geuvânio, Michael Thwaite, Assani Lukimya, Gervinho, Ramires, Freddy Guarin, Trent Sainsbury i Stéphane M'Bia.

Jeżeli chodzi o inne interesujące transakcje dokonane poza Europą, to należy tutaj wymienić przenosiny Christiana Bolañosa do Vancouver Whitecaps, Ashleya Cole'a i Jelle'a van Damme'a do LA Galaxy, Maynora Figueroy do FC Dallas, Rivaldinho do Esporte Clube XV de Novembro, Jermeine'a Pennanta do Tampine Rovers, Florenta Maloudy do Wagi Degla, Adriano do Miami United FC i Jonathana Calleriego do São Paulo FC.

Natomiast, jeśli chodzi o pozostałe transfery na Starym Kontynencie, to tutaj na uwagę zasługują trasfery Barry'ego Douglasa do Konyasporu, Denysa Boyki do Beşiktaşu, Jose Bosingwy do Trabzonsporu, Kamila Wilczka do Brøndby IF, Ivana Tričkovskiego do AEK-u Larnaka, Víctora Valdésa do Standardu Liège, Filipa Đuričicia do Anderlechtu, Orlando Sá do Maccabi Tel Awiw, Macieja Makuszewskiego do Vitórii Setúbal i Mbwany Ally'ego Samatty do Genku.


***


QUIZ:


Close