TOP 10 najdroższych transferów Polaków – kto kosztował najwięcej?
2025-05-05 21:59:12; Aktualizacja: 4 godziny temu
Transfery z udziałem polskich piłkarzy od lat budzą emocje. Kiedyś trudno było sobie wyobrazić, by rodzimi zawodnicy zmieniali kluby za dziesiątki milionów euro. W czołówce rankingu znajdziemy graczy z różnych pozycji, ale dominują napastnicy. Poniżej przedstawiamy dziesiątkę najdroższych transferów w historii polskiej piłki. [tekst sponsorowany]
Zakłady bukmacherskie na transfery piłkarzy oferuje Fuksiarz. To legalny bukmacher, który oferuje atrakcyjne kursy i ma bogatą ofertę na wszystkie sporty - a w szczególności piłkę nożną.
1. Robert Lewandowski – 48,75 miliona euro (FC Barcelona, 2022/2023)
Po latach dominacji w Bundeslidze i rekordach z Bayernem „Lewy” przeniósł się do FC Barcelony. Choć miał już 34 lata, kataloński klub zapłacił za niego łącznie 48,75 miliona euro, co uczyniło go najdroższym polskim piłkarzem w historii. Transfer był szeroko komentowany – z jednej strony wiek, z drugiej: marka, skuteczność i globalny wizerunek. Lewandowski pokazał, że nawet po trzydziestce można bić rekordy.
2. Krzysztof Piątek – 35 milionów euro (AC Milan, 2018/2019)
Rewelacyjny start w Genoi wystarczył, by AC Milan wyłożył 35 milionów euro. Piątek wszedł z przytupem – strzelał niemal w każdym meczu i z miejsca stał się gwiazdą Serie A. Choć jego forma później wyhamowała, ten transfer na długo pozostanie jednym z największych polskich transferów w piłce klubowej.
3. Arkadiusz Milik – 32 miliony euro (Napoli, 2016/2017)
Milik został sprowadzony do Napoli jako następca Gonzalo Higuaina. Ajax zarobił na nim 32 miliony euro, a oczekiwania były ogromne. Choć kontuzje często przerywały jego rozwój, Milik wciąż był ważną postacią w klubie z Neapolu. To także jeden z największych zarobków Ajaksu z transferu napastnika.
4. Grzegorz Krychowiak – 27,5 miliona euro (Paris Saint-Germain, 2016/2017)
Po znakomitych występach w Sevilli i dwóch triumfach w Lidze Europy Krychowiak trafił do PSG. Klub ze stolicy Francji wyłożył niemal 28 milionów euro. W teorii miało to być wzmocnienie środka pola, w praktyce – trudna przygoda. Krychowiak nie przebił się do składu i szybko był wypożyczany do innych zespołów.
5. Jakub Kiwior – 25 milionów euro (Arsenal, 2022/2023)
Najdroższy transfer polskiego obrońcy w historii. Arsenal kupił Kiwiora ze Spezii jako inwestycję w przyszłość. Lewonożny stoper zyskał uznanie ekspertów dzięki chłodnej głowie, dobrej technice i dużej pewności mimo młodego wieku. W Londynie nie grał od razu pierwszych skrzypiec, ale z czasem coraz częściej pojawiał się w składzie.
6. Krzysztof Piątek – 24 miliony euro (Hertha BSC, 2019/2020)
Drugi raz w zestawieniu. Po krótkim pobycie w Milanie i spadku formy, Piątek przeniósł się do Berlina. Hertha wydała na niego 24 miliony euro. Początki były obiecujące, ale brak stabilnej formy i kontuzje wpłynęły na ocenę tego transferu. Niemniej – dwukrotnie w TOP 5 to wyczyn sam w sobie.
7. Piotr Zieliński – 16 milionów euro (Napoli, 2016/2017)
Pomocnik z techniką i przeglądem pola trafił do Napoli z Udinese. Choć Zieliński nie jest medialną gwiazdą, to przez lata był jednym z najważniejszych graczy środka pola w Serie A. 16 milionów euro okazało się dobrą inwestycją – Zieliński konsekwentnie rozwijał się we Włoszech.
8. Matty Cash – 15,75 miliona euro (Aston Villa, 2020/2021)
Obrońca z polskim paszportem, urodzony i wychowany w Anglii, trafił do Aston Villi z Nottingham Forest. Choć formalnie dopiero później został reprezentantem Polski, jego transfer już wtedy był najwyższym w historii polskich prawych obrońców. W Premier League radzi sobie solidnie, a jego wartość stale rośnie.
9. Wojciech Szczęsny – 15,3 miliona euro (Juventus, 2017/2018)
Długoletni bramkarz Arsenalu i AS Romy trafił do Juventusu jako następca Buffona. Kwota 15,3 miliona euro jak na bramkarza była solidna. Szczęsny przez lata stał między słupkami jednego z największych klubów Europy, a jego transfer okazał się jednym z najbardziej opłacalnych dla Juve.
10. Kamil Grabara – 13,5 miliona euro (Wolfsburg, 2024/2025)
Najświeższy transfer w zestawieniu. Grabara, po dobrym sezonie w FC Kopenhadze, przenosi się do niemieckiego Wolfsburga. Dla bramkarza to duża szansa na rozwój w jednej z najlepszych lig świata. 13,5 miliona euro za golkipera to jasny sygnał: kluby widzą w nim potencjał na lata.
***
Tekst sponsorowany.
Hazard wiąże się z ryzykiem. Gra u nielicencjonowanych podmiotów jest niezgodna z prawem. 18+