Toulouse nie zagra w europejskich pucharach przez... AC Milan?!

Toulouse nie zagra w europejskich pucharach przez... AC Milan?!
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: L’Équipe

Toulouse może zostać pozbawiona szansy udziału w Lidze Europy przez uzyskanie awansu do Ligi Mistrzów przez... AC Milan. Oba zespoły są powiązane właścicielsko z RedBird Capital Partners - donosi „L’Équipe”.

Ekipa z Tuluzy zakończy trwające jeszcze rozgrywki Ligue 1 w drugiej połówce tabeli. Mimo to może czuć się usatysfakcjonowana osiągniętym rezultatem po zaliczeniu powrotu do najwyższej klasy, ponieważ wywalczyła nie tylko spokojne utrzymanie, ale przede wszystkim Puchar Francji.

W wielkim finale rozgromiła ona zeszłorocznego zwycięzcę - FC Nantes (5:1) i dzięki temu uzyskała przepustkę do wzięcia udziału w Lidze Europy.

Dziennikarze „L’Équipe” wskazują jednak na to, że może nie być jej dane pokazać się na europejskiej arenie z powodu rezultatu osiągniętego przez... AC Milan w Serie A.

„Rossoneri” zapewnili sobie w krajowych zmaganiach awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów i z uwagi na posiadanie tego samego właściciela, co zespół z Francji - RedBird Capital Partners - mogą doprowadzić do wykluczenia Toulouse z Ligi Europy.

Wynika to z obowiązujących przepisów UEFA, zabraniających drużynom należącym do tego samego podmiotu udziału w jednych pucharowych rozgrywkach. A w tym przypadku zachodzi obawa, że ekipa z San Siro mogłaby na wiosnę rywalizować na tym samym szczeblu, co klub z Ligue 1.

Przedstawiciele europejskiego futbolu toczą dyskusję odnośnie likwidacji lub zmiany artykułu piątego we własnym regulaminie. Do tej pory nie poczynili jednak żadnych kroków w celu korzystnego rozwiązania tej kwestii dla zainteresowanych zespołów.

W tej sytuacji AC Milan i Toulouse muszą dokonać pewnych korekt w strukturach właścicielskich, by przystąpić do przytoczonych turniejów, co w przeszłości uczynił Red Bull z ekipami z Lipska oraz Salzburga.

W przeciwnym razie UEFA dokona wyboru drużyny, która będzie rywalizować w Lidze Mistrzów lub Lidze Europy. W tym przypadku najprawdopodobniej beniaminek Ligue 1 mógłby zostać definitywnie pozbawiony udziału w pucharach, co ucieszyłoby Stade Rennais (z Ligi Konferencji Europy do Ligi Europy) i AS Monaco (bez pucharów do Ligi Konferencji Europy).

Możliwy jest także scenariusz pozostawienia „Rossonerich” w najważniejszych zmaganiach oraz degradacja Toulouse do Ligi Konferencji Europy. Wówczas na całym zamieszaniu skorzystaliby tylko „Czerwono-Czarni”, przeskakując do lepszych rozgrywek. 

Samo wykluczenie lub przesunięcie Milanu wydaje się nierealne z uwagi na jego status w Europie.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Tite o krok od powrotu na ławkę trenerską. Możliwa hitowa roszada Tite o krok od powrotu na ławkę trenerską. Możliwa hitowa roszada Real Madryt wytypował następcę Carlo Ancelottiego. Wymarzona przeprowadzka latem 2024 roku Real Madryt wytypował następcę Carlo Ancelottiego. Wymarzona przeprowadzka latem 2024 roku Dalszy ciąg rewolucji. Co oznacza uchwalenie regulaminu agentów piłkarskich PZPN? Dalszy ciąg rewolucji. Co oznacza uchwalenie regulaminu agentów piłkarskich PZPN? Konrad Michalak z ładną bramką przeciwko Al-Nassr [WIDEO] Konrad Michalak z ładną bramką przeciwko Al-Nassr [WIDEO] Obrzydliwy transparent kibiców Panathinaikosu [WIDEO]. Opóźnione derby Aten Obrzydliwy transparent kibiców Panathinaikosu [WIDEO]. Opóźnione derby Aten „On na sto procent jest obserwowany przez ludzi Michała Probierza”. Chodzi o jeszcze jednego gracza Legii Warszawa „On na sto procent jest obserwowany przez ludzi Michała Probierza”. Chodzi o jeszcze jednego gracza Legii Warszawa Lukas Podolski utrzymuje się w czołówce piłkarzy z najmocniejszym strzałem w EA Sports FC 24. Tak wygląda TOP 17! Lukas Podolski utrzymuje się w czołówce piłkarzy z najmocniejszym strzałem w EA Sports FC 24. Tak wygląda TOP 17!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy