UEFA dopuści dwa kluby należące do jednego właściciela do Ligi Mistrzów?!

UEFA dopuści dwa kluby należące do jednego właściciela do Ligi Mistrzów?! fot. Mikolaj Barbanell / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: The Times | Gary Neville's the Overlap

UEFA rozważa zniesienie zakazu udziału w Lidze Mistrzów dla zespołów należących do tego samego właściciela. Likwidacja tej reguły mogłaby otworzyć dodatkowe możliwości sprzedażowe Manchesterowi United czy Liverpoolowi.

Przedstawiciele europejskiego futbolu pochylili się poważnie nad kwestią jednoczesnego rywalizowania drużyn należących do tego samego właściciela w Lidze Mistrzów.

Obowiązujące reguły wykluczają wystąpienie takiego przypadku, dopuszczając do gry zespół znajdujący się wyżej w rankingu UEFA.

Wkrótce ten stan rzeczy może ulec zmianie w obliczu pojawiającego się coraz większego nacisku ze strony najbogatszych firm czy ludzi na świecie, mających możliwości ku temu, by utrzymywać dwa silnie kluby na Starym Kontynencie.

Pokazuje to między innymi przypadek Manchesteru United, o którego zakup zabiegają sir Jim Ratcliffe (właściciel OGC Nice) czy szejk Jassim bin Hamad al-Thani (powiązany z PSG).

Obecnie oba podmioty są zmuszone do pozbycia się udziałów oraz powiązań w innych ekipach, jeżeli chciałyby bez przeszkód działać w strukturach „Czerwonych Diabłów” lub też lawirować na tyle skutecznie, by powołane do życia spółki wyglądały formalnie na niezależne od siebie.

UEFA przygląda się uważnie bieżącej sytuacji i nie wyklucza zmiany obowiązujących reguł, o czym powiedział prezydent Aleksander Čeferin w programie „Gary Neville's the Overlap”.

- Nie myślimy wyłącznie o Manchesterze United. W tym kontekście bierzemy pod uwagę pięciu lub sześciu właścicieli klubów, którzy chcieli zainwestować w następny zespół. Musimy się temu przyjrzeć i porozmawiać o przepisach. Nie powinniśmy po prostu odmawiać inwestycji w posiadanie wielu klubów, ale musimy też ustalić jakieś zasady - stwierdził Słoweniec, który w tym wypadku nie obawia się ewentualnych matactw odnoszących się do celowego przegrania spotkania przez jedną drużynę, by druga zwiększyła swoje szanse na odniesienie sukcesu.

- Jeśli jesteś właścicielem dwóch klubów, które grają w tych samych rozgrywkach, możesz powiedzieć jednemu z nich, żeby przegrał, bo chcesz, żeby drugi wygrał. Ale dla ciebie, jako zawodnika, czy myślisz, że tak łatwo jest powiedzieć trenerowi, aby przegrał mecz, ponieważ drugi chce wygrać? - zapytał ironicznie działacz.

UEFA powinna w niedalekim czasie zasugerować podjęcie konkretnych decyzji na tym polu, co ułatwiłoby ewentualne przejęcie kontroli nad Manchesterem United czy Liverpoolem, który także poszukuje nowego inwestora.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Bayern Monachium krok bliżej wielkiego transferu. Pozytywne spotkanie Bayern Monachium krok bliżej wielkiego transferu. Pozytywne spotkanie Wisła Kraków pozbędzie się niechcianego pomocnika. „99 procent” [POTWIERDZONE] Wisła Kraków pozbędzie się niechcianego pomocnika. „99 procent” [POTWIERDZONE] Raków Częstochowa: To drugi letni nabytek mistrza Polski [OFICJALNIE] Raków Częstochowa: To drugi letni nabytek mistrza Polski [OFICJALNIE] Carlo Ancelotti bardzo go ceni. Real Madryt może ruszyć po niego w letnim oknie transferowym Carlo Ancelotti bardzo go ceni. Real Madryt może ruszyć po niego w letnim oknie transferowym Raków Częstochowa: Potwierdzenie dwóch transferów tuż-tuż Raków Częstochowa: Potwierdzenie dwóch transferów tuż-tuż PSV Eindhoven zauroczone Polakiem. Chce go u siebie PSV Eindhoven zauroczone Polakiem. Chce go u siebie Lech Poznań: Zwrot akcji w sprawie zawodnika „Kolejorza”. Oferta przyjęta Lech Poznań: Zwrot akcji w sprawie zawodnika „Kolejorza”. Oferta przyjęta

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy