VAR zostanie diametralnie zreformowany? OFICJALNIE: Zaskakująca propozycja Włochów

VAR zostanie diametralnie zreformowany? OFICJALNIE: Zaskakująca propozycja Włochów fot. FotoPyk
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: FIGC

W poszczególnych europejskich ligach trwa gorączkowa dyskusja na temat wprowadzenia zmian w sposobie funkcjonowania systemu VAR .

Wprowadzenie wspomnianej technologii miało pomóc wyeliminować oczywiste błędy popełniania przez sędziów prowadzących spotkania i w dużej mierze tak się właśnie dzieje. Mimo to najgłośniej w mediach mówi się o nadgorliwym korzystaniu z tej technologii lub pojawianiu się kolejnych kontrowersji, które wywołuje.

Ostatniego dnia lutego na posiedzeniu IFAB (Międzynarodowa Rada Piłkarska), czyli organu odpowiedzialnego za ustalanie reguł gry w piłkę nożną, będą omawiane różnego typu przypadki niewłaściwego używania VAR-u i propozycje, które mają wpłynąć na poprawę działania wspomnianego systemu.

Wśród nich może znaleźć się zaskakujący postulat wystosowany przez Włoski Związek Piłki Nożnej (FIGC). Przedstawiciele futbolu z Półwyspu Apenińskiego poinformowali na oficjalnej stronie internetowej, że zwrócili się do FIFA z sugestią całkowitej zmiany sposobu funkcjonowania VAR-u, który miałby być używany na zasadzie „challenge'u” jak w siatkówce czy tenisie na wniosek drużyny, która z jakiś powodów nie zgadzałaby się z decyzją podjętą przez sędziego.

„Włochy były jednym z pierwszych krajów na świecie, które eksperymentowały z technologią w piłce nożnej. Przyjęcie VAR-u przez IFAB zostało w istocie poprzedzone okresem testowym off-line w najwyższej klasie rozgrywkowej, które przyniosły wyjątkowe wyniki i w ten sposób przyczyniły się znacząco do wdrożenia ostatecznego protokołu. Zainspirowani tym samym pragnieniem innowacyjności pragniemy iść dalej z duchem czasu. FIGC zareagował na sygnały płynące w ostatnich tygodniach z wielu klubów Serie A. Na razie zgłoszenie do FIFA chęci gotowości przetestowania VAR-u na żądanie ma charakter nieformalny. Proces odbywałby się według regulaminów i procedur, które powinien ustanowić IFAB. Jesteśmy przekonani, że kontynuując już obroną ścieżkę możemy przybliżyć futbol milionom kibiców i nie wpływać na autorytet sędziego, ale zapewniając mu konkretne narzędzia pomocy - czytamy w komunikacie opublikowanym przez włoską federację.

Wcześniej swój pomysł na zmianę sposobu funkcjonowania VAR-u przedstawiły angielskie zespoły, które chcą bardziej liberalnego podejścia do oceny spalonych.

Więcej na temat: VAR Sędziowie FIFA Włochy Oficjalnie

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Real Madryt: Znowu kontuzja, znowu Eden Hazard Real Madryt: Znowu kontuzja, znowu Eden Hazard Barcelona i Liverpool z problemami w obronie. Ezequiel Garay zaoferowany obu klubom Barcelona i Liverpool z problemami w obronie. Ezequiel Garay zaoferowany obu klubom Szalona końcówka sezonu w lidze białoruskiej. Mistrz wyłoniony w doliczonym czasie gry [WIDEO] Szalona końcówka sezonu w lidze białoruskiej. Mistrz wyłoniony w doliczonym czasie gry [WIDEO] Prezes Interu jednoznacznie o sytuacji i przyszłości Eriksena Prezes Interu jednoznacznie o sytuacji i przyszłości Eriksena Premier League: Pechowy występ Maupaya z Liverpoolem. Ostatni raz coś takiego zdarzyło się w... 1998 roku Premier League: Pechowy występ Maupaya z Liverpoolem. Ostatni raz coś takiego zdarzyło się w... 1998 roku Messi z coraz większymi szansami na transfer do Premier League?! Manchester City ma konkurencję Messi z coraz większymi szansami na transfer do Premier League?! Manchester City ma konkurencję Premierowy gol Bartosza Białka w Bundeslidze [WIDEO] Premierowy gol Bartosza Białka w Bundeslidze [WIDEO]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy