VAR zostanie diametralnie zreformowany? OFICJALNIE: Zaskakująca propozycja Włochów

VAR zostanie diametralnie zreformowany? OFICJALNIE: Zaskakująca propozycja Włochów fot. FotoPyk
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: FIGC

W poszczególnych europejskich ligach trwa gorączkowa dyskusja na temat wprowadzenia zmian w sposobie funkcjonowania systemu VAR .

Wprowadzenie wspomnianej technologii miało pomóc wyeliminować oczywiste błędy popełniania przez sędziów prowadzących spotkania i w dużej mierze tak się właśnie dzieje. Mimo to najgłośniej w mediach mówi się o nadgorliwym korzystaniu z tej technologii lub pojawianiu się kolejnych kontrowersji, które wywołuje.

Ostatniego dnia lutego na posiedzeniu IFAB (Międzynarodowa Rada Piłkarska), czyli organu odpowiedzialnego za ustalanie reguł gry w piłkę nożną, będą omawiane różnego typu przypadki niewłaściwego używania VAR-u i propozycje, które mają wpłynąć na poprawę działania wspomnianego systemu.

Wśród nich może znaleźć się zaskakujący postulat wystosowany przez Włoski Związek Piłki Nożnej (FIGC). Przedstawiciele futbolu z Półwyspu Apenińskiego poinformowali na oficjalnej stronie internetowej, że zwrócili się do FIFA z sugestią całkowitej zmiany sposobu funkcjonowania VAR-u, który miałby być używany na zasadzie „challenge'u” jak w siatkówce czy tenisie na wniosek drużyny, która z jakiś powodów nie zgadzałaby się z decyzją podjętą przez sędziego.

„Włochy były jednym z pierwszych krajów na świecie, które eksperymentowały z technologią w piłce nożnej. Przyjęcie VAR-u przez IFAB zostało w istocie poprzedzone okresem testowym off-line w najwyższej klasie rozgrywkowej, które przyniosły wyjątkowe wyniki i w ten sposób przyczyniły się znacząco do wdrożenia ostatecznego protokołu. Zainspirowani tym samym pragnieniem innowacyjności pragniemy iść dalej z duchem czasu. FIGC zareagował na sygnały płynące w ostatnich tygodniach z wielu klubów Serie A. Na razie zgłoszenie do FIFA chęci gotowości przetestowania VAR-u na żądanie ma charakter nieformalny. Proces odbywałby się według regulaminów i procedur, które powinien ustanowić IFAB. Jesteśmy przekonani, że kontynuując już obroną ścieżkę możemy przybliżyć futbol milionom kibiców i nie wpływać na autorytet sędziego, ale zapewniając mu konkretne narzędzia pomocy - czytamy w komunikacie opublikowanym przez włoską federację.

Wcześniej swój pomysł na zmianę sposobu funkcjonowania VAR-u przedstawiły angielskie zespoły, które chcą bardziej liberalnego podejścia do oceny spalonych.

Więcej na temat: VAR Sędziowie FIFA Włochy Oficjalnie

Zobacz również

Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Lewandowski będzie pauzował dłużej niż przypuszczano? Zaskakujące doniesienia z Niemiec Lewandowski będzie pauzował dłużej niż przypuszczano? Zaskakujące doniesienia z Niemiec Alphonso Davies mógł trafić do Manchesteru United... za dwa miliony funtów Alphonso Davies mógł trafić do Manchesteru United... za dwa miliony funtów Luis Suárez potwierdził klauzulę w umowie w Barceloną. Możliwe jej automatyczne przedłużenie Luis Suárez potwierdził klauzulę w umowie w Barceloną. Możliwe jej automatyczne przedłużenie Koronawirus może pozbawić Liverpool tytułu mistrzowskiego Koronawirus może pozbawić Liverpool tytułu mistrzowskiego OFICJALNIE: Hubert Wołąkiewicz w Widzewie OFICJALNIE: Hubert Wołąkiewicz w Widzewie Koronawirus: Szwajcaria zawiesza ligę Koronawirus: Szwajcaria zawiesza ligę Liga Europy: Pary 1/8 finału rozlosowane Liga Europy: Pary 1/8 finału rozlosowane

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy