Widzew Łódź zareagował na werdykt PZPN-u. Jest oświadczenie, konkretny apel [OFICJALNIE]

2024-03-07 13:52:43; Aktualizacja: 8 miesięcy temu
Widzew Łódź zareagował na werdykt PZPN-u. Jest oświadczenie, konkretny apel [OFICJALNIE]
Mateusz Michałek
Mateusz Michałek Źródło: Widzew Łódź

Widzew Łódź opublikował komunikat w odpowiedzi na werdykt Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie jego meczu z Wisłą Kraków. Ćwierćfinał krajowego pucharu nie zostanie powtórzony.

Wisła Kraków mierzyła się w ćwierćfinale Pucharu Polski z Widzewem Łódź w poprzednim tygodniu. Ten drugi objął prowadzenie w 80. minucie meczu, gdy rzut karny na gola zamienił Bartłomiej Pawłowski. W końcówce doliczonego czasu gry wyrównał Ángel Rodado, a w dogrywce zwycięstwo „Białej Gwieździe” dał Szymon Sobczak.

Kontrowersje przyniosła akcja zakończona trafieniem Hiszpana. Chodziło o potencjalną pozycję spaloną Igora Łasickiego lub jego faul na Mateuszu Żyrze. Sędzia Damian Kos analizował ją przy monitorze VAR, ale nie zmienił początkowej decyzji i uznał bramkę. Widzew postanowił złożyć protest do Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wnioskował o powtórzenie spotkania, ponieważ wynik pierwotnego został jego zdaniem wypaczony przez arbitra.

W czwartek wyjaśniło się, że żadnej powtórki nie będzie. Komisja do spraw Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN oddaliła protest łódzkiego klubu.

Widzew opublikował dość długie oświadczenie w tej sprawie.

„Widzew Łódź, reprezentując społeczność kibiców, zawsze będzie bronił swojego interesu i wskazywał naruszenia, które godzą w wizerunek lub dobre imię Klubu z niemal 114-letnią historią i tradycją.

Widzew po meczu ćwierćfinału Fortuna Pucharu Polski powołał się na statut PZPN oraz regulamin komisji ds. rozgrywek i piłkarstwa profesjonalnego. W piątek, 1 marca 2024 roku złożył protest do Polskiego Związku Piłki Nożnej, wnioskując o powtórzenie meczu, mając nadzieję na rozstrzygnięcie spotkania na boisku, na zasadach sportowej rywalizacji. Decyzją Komisji ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego protest Widzewa Łódź w sprawie spotkania z Wisłą Kraków został oddalony.

Informujemy, że Klub przyjmuje do wiadomości decyzję Komisji i czeka na jej uzasadnienie. W efekcie błędu sędziowskiego, potwierdzonego stanowiskiem Kolegium Sędziów PZPN, wypaczony został wynik spotkania. W efekcie Widzewa nie ma dzisiaj w półfinale Fortuna Pucharu Polski, a Klub poniósł konsekwencje sportowe, wizerunkowe i finansowe.

Protest Widzewa Łódź wywołał szeroką dyskusję na temat sędziowania oraz błędów, które wpływają na wyniki spotkań oraz kluczowe rozstrzygnięcia w rozgrywkach. Tematem zajmowały się ogólnopolskie i lokalne media. Liczymy na to, że organizator rozgrywek podejmie kroki mające na celu uniknięcie takich sytuacji w przyszłości.

- Nie boimy się poruszać trudnych tematów i jako Widzew chcemy mieć wpływ na kierunek rozwoju polskiej piłki i zabierać głos w sprawach ważnych. W tym wymiarze odnieśliśmy sukces. Doprowadziliśmy do sytuacji, w której nie usprawiedliwiamy błędów, a kluczowe sportowe media w kraju dyskutują o problemie. Teraz kluczem jest wypracowanie konkretnych rozwiązań. Widzew wysłał jasny i mocny sygnał - PZPN musi zacząć działać. Jeśli sytuacja się nie zmieni, kontrowersje będą wpływać na kluczowe rozstrzygnięcia, a na tym ucierpią wszyscy - kibice, sponsorzy, kluby czy same rozgrywki - powiedział Michał Rydz, prezes Zarządu spółki Widzew Łódź S.A.

Decyzja Komisji ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN powinna być początkiem ogólnopolskiej dyskusji na temat zmian w regulaminie rozgrywek.

- Zbliża się czas kluczowych rozstrzygnięć w lidze czy Pucharze Polski, a na poziomie centralnym mamy system baraży. Każdy błąd może ważyć równie dużo, co w przypadku ćwierćfinałowego spotkania Widzewa. Chciałbym, aby ta dyskusja trwała i pozwoliła wypracować plan działania. Uważam, że potrzebne są konkrety: zmiany w regulaminie Pucharu Polski chroniące uczestników w przypadku błędów wpływających na wynik, przyspieszenie prac nad systemem VAR i dalsze inwestycje w technologię, zwiększenie liczby kamer na meczach Pucharu Polski, plan wzrostu nakładów na szkolenie sędziów, zwiększenie transparentności ich decyzji oraz wyznaczanie wyłącznie arbitrów o statusie »sędzia zawodowy« do meczów od 1/8 finału Pucharu Polski oraz wszystkich spotkań decydujących o rozstrzygnięciach w ligach centralnych oraz barażach. To konkretna lista zmian na tu i teraz - podsumował prezes Zarządu Spółki” - czytamy.