Wielkopolscy sędziowie solidaryzują się z obrażonym na tle rasistowskim Jędrzejem Dramé. „Nie możemy pozwolić, by negatywne odczucia brały górę nad pięknem naszej gry”

Wielkopolscy sędziowie solidaryzują się z obrażonym na tle rasistowskim Jędrzejem Dramé. „Nie możemy pozwolić, by negatywne odczucia brały górę nad pięknem naszej gry” fot. Wielkopolski Związek Piłki Nożnej
Karol Brandt
Karol Brandt
Źródło: Wielkopolski ZPN

Po incydencie rasistowskim z 27 marca, w którym lokalny dziennikarz obraził Jędrzeja Dramé, a następnie obarczył winą za to, co się stało arbitrów, Kolegium Sędziów Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej rozpoczęło akcję antyrasistowską.

W rywalizacji Victorii Września z Wartą Międzychód nie brakowało emocji. Ich nadmiar w pewnej chwili doprowadził do wybuchu ze strony Andrzeja Górczyńskiego z Radia Września i serwisu internetowego sportwrzesnia.pl. Dziennikarz obraził na tle rasistowskim Jędrzeja Dramé, piłkarza gości.

Syn znanego z występów w Lechu Poznań Sékou Dramé otrzymał żółtą kartkę za popełniony faul, a chwilę potem usłyszał pod swoim adresem następujące słowa: „ta czarna małpa je***a”. Ich autorem był wspomniany Górczyński, w kierunku którego szybko ruszył gracz posiadający gwinejskie korzenie. Na szczęście powstrzymali go koledzy.

Na całą sytuację szybko zareagował gospodarz zawodów, który wyprosił ze stadionu sprawcę ataku. Jego zachowanie już po meczu potępiły oba kluby, a także pracodawca.

„Chciałbym przeprosić klub Warta Międzychód, drużynę gości i pana Jędrzeja Drame, a także przepraszam klub Victoria Września, na którego barki cała ta sytuacja spadła. Przepraszając za swoje zachowanie i niewłaściwe słowa, które skierowałem pod adresem pana Jędrzeja Drame, który w brutalny sposób faulował naszego gracza chciałem wyjaśnić, że cała ta sytuacja była wynikiem bardzo nerwowej atmosfery i złych emocji, które w tym meczu od samego jego początku prowokowali sędziowie z Poznania” – napisał dziennikarz w mediach społecznościowych.

Takiej argumentacji absolutnie nie uznają sędziowie Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, którzy wyszli z inicjatywą akcji antyrasistowskiej. W minionej kolejce tamtejszej IV ligi rozpoczynali oni zawody od pamiątkowego zdjęcia z kapitanami obu drużyn, trzymając w dłoniach bloki z hasłami „#NoRacism” i „#SzacunekDlaArbitra”.

„Kolegium Sędziów Wielkopolskiego ZPN wyraża stanowczy sprzeciw wobec przerzucania odpowiedzialności za zabronione czyny na swoich członków. Karygodna postawa świadczy wyłącznie o osobie, która ją prezentuje, a usprawiedliwianie się przebiegiem i atmosferą meczu wyraźnie dowodzi, że winny tej sytuacji człowiek nie powinien w żadnej roli brać udziału w jakimkolwiek wydarzeniu piłkarskim.

Przy okazji pragniemy zwrócić uwagę, że wzajemna agresja uczestników spotkań piłkarskich wciąż jest istotnym problemem. W pojęciu tym mieszczą się nie tylko takie zdarzenia rasistowskie jak opisane powyżej, ale wszelkie formy słownej i fizycznej przemocy wobec przeciwników, sędziów czy osób funkcyjnych i kibiców. Piłka nożna to sport oparty na emocjach, które rosną wraz z rangą i stawką wydarzenia. Nie możemy jednak pozwolić, by negatywne odczucia brały górę nad pięknem naszej gry” – czytamy w uzasadnieniu.

Akcja będzie prowadzona do końca kwietnia.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Widzew Łódź ogłosił nazwisko nowego trenera [OFICJALNIE] Widzew Łódź ogłosił nazwisko nowego trenera [OFICJALNIE] Martin Chudý odchodzi z Górnika Zabrze. W sumie trzy pożegnania [OFICJALNIE] Martin Chudý odchodzi z Górnika Zabrze. W sumie trzy pożegnania [OFICJALNIE] Christian Eriksen wyszedł ze szpitala. Wiadomość od Duńczyka Christian Eriksen wyszedł ze szpitala. Wiadomość od Duńczyka José Mourinho: Prawda o Edenie Hazardzie? Oto ona… José Mourinho: Prawda o Edenie Hazardzie? Oto ona… Górnik Zabrze kontraktuje mistrza Polski. Mateusz Cholewiak dołączył do zespołu [OFICJALNIE] Górnik Zabrze kontraktuje mistrza Polski. Mateusz Cholewiak dołączył do zespołu [OFICJALNIE] Legia Warszawa finalizuje ciekawy transfer ofensywnego pomocnika. Były reprezentant Portugalii [OFICJALNIE] Legia Warszawa finalizuje ciekawy transfer ofensywnego pomocnika. Były reprezentant Portugalii [OFICJALNIE] Wisła Kraków: Nici z transferu Ondráška? Czech ma wylądować w innym klubie Wisła Kraków: Nici z transferu Ondráška? Czech ma wylądować w innym klubie

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy