Zimowy Transfer Deadline Day 2025 za nami. Prezentujemy 40 najciekawszych operacji

2025-02-04 11:56:53; Aktualizacja: 4 godziny temu
Zimowy Transfer Deadline Day 2025 za nami. Prezentujemy 40 najciekawszych operacji Fot. Manchester City
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: Transfery.info

3 lutego dobiegł końca okres rejestracyjny transakcji definitywnych oraz wypożyczeń w Premier League, Ligue 1, LaLidze, Serie A czy Bundeslidze. Z tej okazji prezentujemy listę najciekawszych przeprowadzonych w nich transferów.

Tegoroczny finisz zimowego okna nie przyniósł nam zaskakujących zwrotów akcji czy spektakularnych fiask. Niemniej jednak spora liczba drużyn zdecydowała się wstrzymać z ogłoszeniem przybycia nowych zawodników niemal do końca wyznaczonych terminów.

W efekcie spadła na nas spora liczba operacji w krótkim odstępie czasu. Na większość z nich byliśmy jednak przygotowani, co pokazuje właściwe opakowanie największych operacji.

Spośród nich na czoło transakcji z Transfer Deadline Day wysuwa się ostatni zakup Manchesteru City w osobie Nico Gonzáleza, sprowadzonego za rekordowe dla FC Porto 60 milionów euro. Urzędujący mistrz Anglii został zmuszony do aktywacji klauzuli odstępnego, ponieważ „Smoki” nie wykazały zainteresowania pozbyciem się środkowego pomocnika za niższą kwotę.

Taki rozwój wypadków z pewnością ucieszył Barcelonę, bo zagwarantowała sobie wstępnie 40 procent z kwoty przyszłej sprzedaży wychowanka, potem, po wykupie 20 procent przez Porto, zmienione na 20 procent.

Tym samym zgarnęła za niego dodatkowe 15 milionów euro, które pomogą jej w realizowaniu transakcji już przy okazji letniego okna.

Numerem dwa na liście najdroższych piłkarzy z dnia 3 lutego został Santiago Giménez, którego przeprowadzka z Feyenoordu Rotterdam do Milanu pochłonęła 32 miliony euro podstawy i trzy miliony euro w bonusach. W ten sposób wyrównany został rekord sprzedażowy holenderskiego klubu, który za identyczną kwotę wytransferował Matsa Wieffera do Brighton ostatniego lata.

Nie był to jedyny ruch „Rossonerich” w Transfer Deadline Day, ponieważ poza Meksykaninem na San Siro pojawili się Warren Bondo z Monzy (10 milionów euro), João Félix wypożyczony z Chelsea (5,5 miliona euro) oraz Ricardo Sottil wypożyczony z Fiorentiny (milion euro z opcją wykupu za 10 milionów euro).

Ostatnie miejsce na podium wśród największych operacji przypadło w udziale drugiemu przedstawicielowi Premier League w postaci Brighton, które dokonało rekordowego zakupu gwiazdy 1. FC Nürnberg - Stefanosa Tzimasa. Ekipa z zaplecza Bundesligi dokonała najpierw wykupu wypożyczonego snajpera z PAOK-u za 18 milionów euro, by następnie zaakceptować za niego ofertę „Mew” w wysokości 26,42 miliona euro i otrzymać go z powrotem w ramach wypożyczenia.

***

Żadna z pozostałych transakcji nie przekroczyła już granicy 20 milionów euro. Niemniej jednak byliśmy świadkami kilku interesujących operacji mieszczących się w przedziale między 10 a 20 milionów euro.

Aż dwa takie transfery przeprowadziło Wolverhampton, sprowadzając Marshalla Munetsiego ze Stade de Reims za 18 milionów euro podstawy i bonusy sięgającej trzy milionów euro, co pozwoliło mu wysforować się na prowadzenie w zestawieniu najdroższych graczy w historii Zimbabwe, oraz Nassera Djigę z Crvenej zvezdy za 12 milionów euro.

Anglii rzutem na taśmę transakcję za 15 milionów euro domknęła też Chelsea, kontraktując Mathisa Amougou z Saint-Etienne. Co prawda nie został on ogłoszony, ale wszyscy przekazują zgodnie, że „The Blues” dopełnili formalności na czas. Poza nim za 12 milionów euro do Premier League zawitał jeszcze obiecujący Eli Junior Kroupi z Lorient, który sezon dokończy we francuskim drugoligowcu.

Z pozostałych krajów wypada nam jeszcze wyróżnić cztery podobne operacje w postaci drugiego największego zakupu w historii Como 1907 i największej sprzedaży w Transfer Deadline Day w LaLidze za sprawą Anastasiosa Douvikasa z Celty Vigo (13 milionów euro), wygrania przez Lazio rywalizacji o Redę Belahyane'a z Hellasu Verona (10 milionów euro podstawy), jednego z kilku zakupów z dnia 3 lutego przez Stade Rennais w osobie Anthony'ego Rouaulta z VfB Stuttgart (13 milionów euro podstawy, poza nim do francuskiego klubu dołączyli Mousa Al-Tamari z Montpellier, Kazeem Olaigbe z Cercle Brugge i Ismaël Koné wypożyczony z Olympique'u Marsylia) i rekordowego powrotu na europejskie boiska przez Cucho Hernándeza, który zasilił Betis za sumę wynoszącą 15,36 miliona euro z Columbus Crew.

***

Poza operacjami gotówkowymi zrealizowano także pokaźną liczbę wypożyczeń. Spośród nich do najciekawszych należą przybycia

  • Mathysa Tela do Tottenhamu z Bayernu Monachium (opcja wykupu za 55 milionów euro i bonusy w wysokości 5 milionów euro),
  • Marco Asensio do Aston Villi z PSG,
  • Evana Fergusona z Brighton do West Hamu United,
  • Bena Chilwella do Crystal Palace z Chelsea,
  • Carneya Chukwuemeki do Borussii Dortmund z Chelsea (za 2,4 miliona euro z opcją wykupu za 48 milionów euro),
  • Daniela Svenssona do Borussii Dortmund z FC Nordsjælland (za 1,8 miliona euro z opcją wykupu),
  • Kosty Nedeljkovicia do RB Lipsk z Aston Villi,
  • André Silva do Werderu Brema z RB Lipsk,
  • Nicolò Zaniolo do Fiorentiny z Galatasaray (za 3,2 miliona euro z wykupem za 15,5 miliona euro i bonusami 2 miliony euro),
  • Lloyda Kelly'ego do Juventusu z Newcastle United (za 3 miliony euro z wykupem za 14,5 miliona euro i bonusami 6,5 miliona euro),
  • Nicolò Fagiolego do Fiorentiny z Juventusu (za 2,5 miliona euro z wykupem za 13,5 miliona euro i bonusami 3,5 miliona euro),
  • Noaha Okafora do Napoli z Milanu (za 1,5 miliona euro z opcją wykupu za 23,5 miliona euro)
  • Victora Nelssona dp Romy z Galatasaray (za 0,5 miliona euro z opcją wykupu za 10 milionów euro i bonusami 2 miliony euro),
  • Lucasa Gourny-Douatha do Romy z Red Bulla Salzburg (z przymusem wykupu za 18 milionów euro),
  • Ismaëla Bennacera do Olympique Marsylia z Milanu (za milion euro z opcją wykupu za 15 milionów euro i bonusami 3 miliony euro),
  • Samuela Dahla do Benfiki z Romy (za 0,6 miliona euro z opcją wykupu za 10 milionów euro i 20 procent z następnego transferu),
  • Andrei Belottiego do Benfiki z Como 1907.

***

W Transfer Deadline Day skromny udział zaliczył też polski wątek. W dużej mierze zapewniła go nam przeprowadzka Imada Rondicia do 1. FC Köln z Widzewa Łódź za około 1,5 miliona euro z procentem z następnej sprzedaży. Jeżeliby do niej doszłoby, to polski klub mógłby pochwalić się pobiciem rekordu sprzedażowego należącego do Artura Wichniarka, którego przenosiny do Arminii Bielefeld pochłonęły 1,5 miliona euro. W tym wypadku warto zauważyć, że ta operacja miała miejsce w ubiegłym wieku.

Poza Bośniakiem polski „kontent” dostarczyli nam Igor Brzyski i Oskar Tomczyk, którzy opuścili kolejno Lecha Poznań oraz Wisłę Płock na rzecz spróbowania sił we Włoszech w barwach Torino i Bologny.

Na opuszczenie ojczyzny zdecydował się także bramkarz Kacper Bieszczad, przenosząc się z Zagłębia Lubin do drugoligowej portugalskiej Vizeli.

Z kolei do kraju powrócił Damian Michalski, zasilając „Miedziowych” po opuszczeniu GreutherFürth.

Ponadto wspomnianemu „Kolejorzowi” udało się pozbyć niewypału w osobie Stjepana Lončara, który wylądował w NK Istra 1961 z Chorwacji.

Natomiast z Polaków występujących na zagranicznych boiskach w ostatnim dniu okna klub zmienił tylko Jan Żuberek, udając się na kolejne wypożyczenie z Interu Mediolan. Tym razem młody napastnik wylądował w trzeciej lidze w US Avellino 1912, gdzie spotka Thiago Cionka.