Zmiana reprezentacji w świetle nowych przepisów FIFA. Jakie warunki trzeba spełnić?
2021-08-17 12:45:27; Aktualizacja: 3 lata temuFIFA co jakiś czas modyfikuje przepisy i tak też jest z tymi dotyczącymi transferu reprezentacyjnego. Po ich złagodzeniu, wielu może niebawem zmienić barwy narodowe.
Doskonale pamiętamy chwile, gdy polskie obywatelstwo uzyskali Emmanuel Olisadebe i Roger Guerreiro. Ich natychmiastowe występy z orzełkiem na piersi były jednak możliwe, ponieważ nigdy wcześniej nie grali odpowiednio dla reprezentacji Nigerii oraz Brazylii. Co jednak, jeśli już zawodnik zanotował występ w seniorskiej kadrze narodowej, a na dodatek w oficjalnym meczu?
FIFA, zmieniając przepisy, otworzyła również furtkę i dla takich przypadków.
Wcześniej, na poziomie pierwszej kadry, zmiana była możliwa tylko wtedy, gdy do debiutu doszło w meczu towarzyskim.Popularne
Najnowsze regulacje umożliwiają transfer reprezentacyjny na poziomie seniorskim, jeśli dany piłkarz nie dobił do czterech spotkań w kadrze (bez względu na rangę), żadne z nich nie miało miejsca na turnieju głównym i po ukończeniu 21. roku życia, a w momencie oficjalnego debiutu posiadał obywatelstwo kraju, którego barwy chce teraz bronić.
Przyjrzyjmy się zatem przykładom z ostatnich miesięcy. W lutym Jamal Musiala postanowił, że na poziomie seniorskim będzie reprezentował Niemcy, a nie jak dotąd - Anglię. Było to możliwe, ponieważ ostatni występ dla „Synów Albionu” w sekcji U-21 zanotował, mając 17 lat.
Tuż przed EURO 2020 Niemcy próbowali dokonać jeszcze jednego wzmocnienia, przekonując do gry Bornę Sosę. Matka Chorwata urodziła się w Berlinie, skąd pochodził jego dziadek (tu jeszcze spełnione zostały wymagania FIFA). W efekcie nadanie niemieckiego obywatelstwa lewemu obrońcy nie zajęło zbyt wiele czasu. Okazało się jednak, że starania poszły na darmo, gdyż gracz nie spełnia innych podstawowych warunków. W świetle nowych przepisów, 18 września 2020 roku wyznaczono jako datę graniczną. 23-latek po raz ostatni wystąpił w chorwackiej kadrze do lat 21 w listopadzie 2020 roku, dlatego zmiana nie była możliwa.
I znowuż, Munir El Haddadi, który składał cztery razy wniosek o zgodę na grę w reprezentacji Maroka po wcześniejszych występach dla Hiszpanii, skorzystał na utworzeniu daty dotyczącej interpretacji nowych przepisów. Po raz ostatni zagrał w koszulce „La Furia Roja” do lat 21 jeszcze w 2016 roku, a w lutym tego roku otrzymał „zielone światło” i obecnie broni barw kraju z Afryki. To samo dotyczy Aymerica Laporte'a, obecnie reprezentanta Hiszpanii.
Kiedy już wiemy, w jakich okolicznościach możliwy jest transfer, sprawdźmy, kto niebawem byłby w stanie tego dokonać, mając na swoim koncie występy w jednej kadrze. W oczy szczególnie rzuca się Callum Hudson-Odoi, który ma 20 lat, a jego ostatni mecz w seniorskiej reprezentacji Anglii datowany jest na 17 listopada 2019 roku. W tej sytuacji, po upływie trzech lat, możliwa jest gra dla innego kraju, a najwięcej ostatnio mówi się o Ghanie, skąd pochodzi jego rodzina.
Pozostałe zasady:
Zawodnik, który wziął udział w oficjalnym meczu reprezentacji w piłce nożnej, futsalu lub piłce plażowej, jest już przywiązany do danego kraju na stałe. Ten zapis uniemożliwia właśnie grę Maxowi Kilmanowi dla Ukrainy, gdyż wcześniej występował on z Anglią na hali;
Gracz może zmienić reprezentację, nawet jeśli w chwili pierwszego występu w poprzedniej kadrze nie posiadał obywatelstwa przyszłego kraju, o ile tylko podczas ostatniego meczu nie miał ukończonych 21 lat;
Wymagany limit występów nie dotyczy piłkarzy, którzy wbrew swej woli, stracili obywatelstwo;
Dana osoba o zmianę może wnioskować tylko raz, choć występuje tu sporo luk. Na przykład pod uwagę nie są brane występy w zespole U-16, co daje niektórym możliwość wykorzystywania niedoskonałości przepisu i grę dla choćby trzech reprezentacji, jak Ryan Johansson, zawodnik związany z akademią młodzieżową Sevilli;
Przy powstaniu nowego państwa i chęci jego reprezentowania w jednej z dyscyplin piłkarskich, zawsze kluczowe będzie uzyskanie obywatelstwa.