Ucieczka Marcosa Álvareza. Jak rozwiązać kontrakt piłkarski w razie zaległości płatniczych?

Ucieczka Marcosa Álvareza. Jak rozwiązać kontrakt piłkarski w razie zaległości płatniczych? fot. Mikolaj Barbanell / Shutterstock.com
Redakcja
Redakcja
Źródło: Transfery.info

Ostatnie dni przyniosły w Ekstraklasie kolejne ciekawe sprawy prawne z zakresu piłki nożnej. Marcos Álvarez jednostronnie rozwiązał umowę z Cracovią z uwagi na zaległości płatnicze. Prezes krakowskiego klubu Janusz Filipiak twierdzi jednak, że piłkarz nie miał ku temu podstaw.

Rozstrzygnięciem tego sporu zajmą się odpowiednie organy.

Pod koniec marca z kolei swoją umowę z Radomiakiem jednostronne rozwiązał z kolei Artur Bogusz. Wedle doniesień medialnych klub nie kwestionował działań zawodnika.

Sytuacje te stanowią świetną kanwę do omówienia możliwości rozwiązywania kontraktów przez zawodników w razie braku płatności.

POLACY I OBCOKRAJOWCY

W pierwszej kolejności warto pamiętać, że obecnie mamy zupełnie inny reżim prawny dla rozwiązania kontraktu z winy klubu przez zawodników polskich a inny przez zawodników zagranicznych. Wynika to z faktu, że, pomimo licznych reform, Piłkarski Sąd Polubowny Polskiego Związku Piłki Nożnej nadal nie spełnia kryteriów niezależnego trybunału arbitrażowego wyznaczonych przez FIFA.

Efektem tego zawodnicy zagraniczni mogą poszukiwać ochrony prawnej bezpośrednio przed FIFA Football Tribunal w Szwajcarii w oparciu o przepisy FIFA.

Przepisy PZPN-u w takiej sytuacji w praktyce nie znajdą zastosowania, nawet jeżeli strony umówiły się w kontrakcie, że będą je stosować.

ZALEGŁOŚCI

Jedno jest dla wszystkich zawodników wspólne. Aby móc wszcząć procedurę rozwiązania kontraktu, klub musi zalegać zawodnikowi dwa miesięczne wynagrodzenia. Jeżeli zatem wynagrodzenie płatne jest do 10 dnia miesiąca i 10 marca, zawodnik nie otrzyma pensji za luty 10 kwietnia, za marzec to 11 kwietnia, to może rozpocząć swoje działania.

W przypadku częściowej zapłaty suma zaległości musi odpowiadać dwóm miesięcznym pensjom.

Działania te polegają na wezwania do zapłaty klubu pod rygorem rozwiązania kontraktu. Zgodnie z przepisami zawodnik polski musi wyznaczyć klubowi 14 dni na zapłatę, a zawodnik zagraniczny 15 dni.

Jeżeli w tym terminie zawodnik nie zostanie w pełni spłacony, po stronie zawodnika powstaje prawa do jednostronnego rozwiązania kontraktu z winy klubu.

ALPY, TU SIĘ ODDYCHA!

Zawodnik zagraniczny rozwiązuje swój kontrakt z chwilą złożenia klubowi stosownego oświadczenia. Wszelkie ryzyko związane ze sprzecznością z prawem tego oświadczenia ponosi on sam. Staje się on wolny od razu i może zasilić nowy klub niezależnie od okien transferowych, lecz klub może pozwać go przed FIFA Football Tribunal w Zurychu o odszkodowanie za bezprawne rozwiązanie kontraktu.

Dodatkowo jeżeli zerwanie umowy miało miejsce w okresie ochronnym, który trwa w zależności od wieku zawodnika trzy lub dwa lata (ewentualnie pełne sezony w zależności co minie szybciej) zawodnika mogą spotkać sankcje sportowe w postaci zawieszenia.

Ponadto nowy klub zawodnika przyjmuje obligatoryjnie solidarną odpowiedzialność za zapłatę tego odszkodowania. W praktyce zatem nowy klub będzie musiał te pieniądze zapłacić. Pozyskanie zawodnika, który jednostronnie rozwiązał kontrakt, wiąże się więc z pewnym ryzykiem po stronie klubu pozyskującego.

KIEDY POLSKI ZAWODNIK JEST WOLNY?

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zawodnika polskiego. Po upływie wyznaczonego do zapłaty terminu może on złożyć oświadczenie o rozwiązaniu kontraktu jednak jego skutek nie jest natychmiastowy. W terminie siedmiu dni od jego otrzymania klub może zaskarżyć to oświadczenie do Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN. Zawodnik staje się wolny dopiero w momencie, gdy sąd ten oddali odwołanie klubu w pierwszej instancji. Jeżeli je uwzględni, zawodnik pozostaje w klubie.

Procedura przewiduje też instancję odwoławczą, przy czym Piłkarski Sąd Polubowny, jeżeli oddalił odwołanie klubu od oświadczenia zawodnika, może, zmieniając zdanie, orzec jedynie o odszkodowaniu na rzecz klubu.

Z kolei jeżeli to zawodnik przegrał w pierwszej instancji, korzystny dla niego wyrok w drugiej instancji powoduje, że może on opuścić klub.

Jak widać, zawodnik polski jest tutaj uzależniony od sprawności działania sądu PZPN-u, która pozostawia wiele do życzenia.

Stan zawieszenia w jakim znajdują się strony może trwać wiele miesięcy, co z pewnością jest sporą wadą tego rozwiązania.

KONSEKWENCJE DLA KLUBU

Jeżeli zawodnik rozwiąże kontrakt z winy klubu, klub musi zapłacić odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia należnego zawodnikowi do końca kontraktu pomniejszonego o kwoty, jakie zawodnik zarobi w innym klubie w okresie obowiązywania pierwotnego kontraktu.

Dodatkowo w przypadku rozwiązania kontraktu z uwagi na zaległości finansowe zawodnikowi może zostać przyznane dodatkowe wynagrodzenie w wysokości trzech do sześciu pensji. Całość jednak nigdy nie przekroczy wartości rozwiązywanego kontraktu.

To jednak nie koniec nieprzyjemności dla klubu, gdyż rozwiązanie kontraktu przez zawodnika może także spowodować konsekwencje dyscyplinarne.

Klub może być ukarany grzywną lub zakazem transferowym. Klub w przypadku młodych zawodników traci także w takiej sytuacji prawo do ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika (zarówno krajowego, jak i na mocy przepisów FIFA).

CO Z ÁLVAREZEM I BOGUSZEM?

Według mnie obaj zawodnicy są już zawodnikami wolnymi. Niemiec dlatego, że najprawdopodobniej skorzystał ze „ścieżki FIFA”, a Polak z uwagi na fakt, że klub nie odwołał się od jego oświadczenia. Przed Cracovią zapewne bój przed FIFA dotyczący odszkodowania dla zawodnika, względnie powództwo wzajemne o odszkodowania dla klubu. Jak ta sprawa się skończy, dowiemy się zapewne za kilka miesięcy.

MATEUSZ STANKIEWICZ, radca prawny
www.stankiewicz-kancelaria.pl
Twitter: @Mat_Stankiewicz

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] OFICJALNIE: Edinson Cavani odchodzi z Manchesteru United OFICJALNIE: Edinson Cavani odchodzi z Manchesteru United OFICJALNIE: Patryk Szysz z pierwszym w karierze transferem zagranicznym OFICJALNIE: Patryk Szysz z pierwszym w karierze transferem zagranicznym OFICJALNIE: Edin Terzić trenerem Borussii Dortmund OFICJALNIE: Edin Terzić trenerem Borussii Dortmund OFICJALNIE: Kosta Runjaić trenerem Legii Warszawa OFICJALNIE: Kosta Runjaić trenerem Legii Warszawa PSG się dopiero rozkręca. Przygotowuje ofertę na 45 milionów euro za rozchwytywanego napastnika! PSG się dopiero rozkręca. Przygotowuje ofertę na 45 milionów euro za rozchwytywanego napastnika! Wisła Kraków: Jerzy Brzęczek wskazuje kluczowe momenty sezonu. „To był gwóźdź do trumny” Wisła Kraków: Jerzy Brzęczek wskazuje kluczowe momenty sezonu. „To był gwóźdź do trumny” OFICJALNIE: Fábio Carvalho w Liverpoolu OFICJALNIE: Fábio Carvalho w Liverpoolu Patryk Makuch odchodzi z Miedzi Legnica. Rekordowa sprzedaż beniaminka Ekstraklasy Patryk Makuch odchodzi z Miedzi Legnica. Rekordowa sprzedaż beniaminka Ekstraklasy

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy