Były sędzia ostrzega przed systemem VAR na mundialu. „Na Pucharze Konfederacji była katastrofa”

9 miesięcy temu Były sędzia ostrzega przed systemem VAR na mundialu. „Na Pucharze Konfederacji była katastrofa”
fot. FotoPyk

Mark Halsey podzielił się na łamach „101 Great Goals” swoimi obawami dotyczącymi poprawnego funkcjonowania systemu Video Assistant Referee (VAR) na nadchodzących Mistrzostwach Świata.

Anglik w przeszłości prowadził mecze na poziomie Premier League w latach 1999-2013 i obecnie jest uznawany za jeden z większych autorytetów sędziowskich na Wyspach Brytyjskich.

Halsey, bazując na swoim doświadczeniu oraz dotychczasowej obserwacji, postanowił w negatywny sposób wypowiedzieć się na temat wprowadzenia technologii VAR na nadchodzących Mistrzostwach Świata.

56-latek obawia się, że ten system wprowadzi więcej kontrowersji na zbliżającym się turnieju.

- Wszystko, co pomaga sędziemu w podejmowaniu decyzji jest czymś dobrym. Musimy jednak zrozumieć, że VAR jest wciąż w fazie testów. FIFA wprowadziła tę technologię podczas zeszłorocznego Pucharu Konfederacji i to była katastrofa. Teraz nie jestem pewien, czy powinniśmy korzystać z niego w trakcie mundialu. To najbardziej prestiżowy piłkarski turniej i musimy mieć pewność, że wszyscy sędziowie będą odpowiednio przeszkoleni, aby móc korzystać z tego systemu - powiedział Anglik.

- Problem stanowią też arbitrzy. Każdy międzynarodowy sędzia powinien dobrze mówić po angielsku. Niektórzy posługują się nim jednak słabiej a niektórzy lepiej. Arbitrzy na mundialu pochodzą z całego świata i z różnych federacji, w których futbol nie jest na wysokim poziomie. Musimy to zaakceptować, ale nie jestem pewny czy jesteśmy teraz gotowi na wprowadzenie systemu VAR na mundial - dodał Hasley.

Hasley sądzi także, że przedstawiciele światowego futbolu powinni na obecnym etapie funkcjonowania tej technologii rozważyć fakt wykorzystania przy działaniu tego systemu sędziów będących już na emeryturze.

- Sędziami VAR powinni być najlepsi emerytowani arbitrzy. Nie możemy też pozwolić na to, aby menedżerowie czy kapitanowie mogli prosić o weryfikacje. Wtedy mielibyśmy je co pięć minut - uważa 56-latek.

Przypominamy, że w styczniu tego roku zakończył się dwuletni okres próbny używania VAR-u, po którym Rada Międzynarodowego Związku Piłki Nożnej (IFAB) jednogłośnie podjęła decyzję o zatwierdzeniu tej technologii. Kilka tygodni później rada FIFA obradująca w Kolumbii uzgodniła, że sędziowie będą mogli korzystać z Video Assistant Referee podczas Mistrzostw Świata w Rosji.ŹRÓDŁO
101 Great Goals
TAGI: Mark Halsey Sędziowie VAR MŚ 2018 Mistrzostwa Świata Anglia
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.