To mogliście przegapić, czyli transferowe podsumowanie czerwca
2016-07-07 15:46:57; Aktualizacja: 8 lat temuPrzed oficjalnym rozpoczęciem okna sfinalizowano kilka ciekawych transferów, dlatego śpieszymy z pomocą i publikujemy niniejszy artykuł, w którym znajdziecie wszystkie dotychczas potwierdzone najważniejsze transakcje.
ANGLIA
Na Wyspach Brytyjskich karuzela transferowa powoli nabiera tempa. W czerwcu najaktywniejszym klubem z Premier League na rynku był Leicester City, który zakontraktował trzech nowych zawodników – Rona-Roberta Zielera, Luisa Hernándeza i Raúla Uche Rubio. Za największy sukces aktualnego mistrza Anglii należy jednak uznać fakt, że udało mu się zatrzymać w zespole Jamiego Vardy’ego, który podpisał z „Lisami” nowy kontrakt.
Biernie wzmocnieniom ekipy z King Power Stadium nie zamierzali przyglądać się działacze Manchesteru City i United. Pierwsi z nich pozyskali İlkaya Gündoğana oraz Aarona Mooya. Natomiast drudzy Erica Bailly’ego.
Z grona pozostałych drużyn kolejnych lub pierwszych swój transferów dokonali przedstawiciele West Hamu United, Middlesbrough, Liverpoolu, Tottenhamu, Southampton oraz Bournemouth. Niewątpliwie najbardziej wartościowego zakupu z wymienionych zespołów dokonali włodarze „The Reds”, sprowadzając do siebie Sadio Mané. Odejście Senegalczyka zmusiło do szybkiego działania włodarzy „Świętych”, którzy w jego miejsce ściągnęli Nathana Redmonda. Jeżeli chodzi o pozostałe ekipy, to do „Młotów” dołączył Sofiane Feghouli, na Riverside Stadium przybył Bernardo Espinosa, szeregi „Kogutów” zasilił Victor Wanyama, a do Bournemouth zawitali Nathan Aké oraz Lys Mousset.Popularne
Anglia to oczywiście nie tylko Premier League. W Championship i League One też sporo się działo. My postanowiliśmy wyróżnić trzy wydarzenia z tych rozgrywek. Pierwszym jest transfer Matza Selsa do Newcastle United, drugim pozyskanie Ariela Borysiuka przez QPR, a ostatnim powrót do futbolu po więziennej odsiadce Chada Evansa.
***
POLSKA
W naszym kraju ani chwili wytchnienia nie mają prezesi polskich klubów, którzy ostro przepracowali cały czerwiec, czego efektem jest spora liczba transferów. Aktywny na rynku był praktycznie każdy zespół z Ekstraklasy.
Duże zmiany zaszły w Legii Warszawa, z którą rozstał się Stanisław Czerczesow. Miejsce Rosjanina na ławce trenerskiej aktualnego mistrza Polski zajął Besnik Hasi. Poza roszadą na stanowisku szkoleniowca do drużyny „Wojskowych” przybyli Sadam Sulley, Tin Matić, Sandro Kulenović, Alban Sulejmani i Thibault Moulin.
Na laurach po dobrym sezonie nie spoczęli nasi pozostali pucharowicze i jeszcze przed startem eliminacji Ligi Europy dokonali kilku transferów. Szeregi Piasta Gliwice wzmocnili dwaj reprezentanci zagranicznych krajów – Aleksander Sedlar i Edvinas Girdvainis. Z kolei Zagłębie Lubin sprowadziło do siebie Daniela Dziwniela i Sebastiana Maderę. Natomiast do Cracovii dołączyli Milan Dimun, Sebastian Steblecki, Rafał Dobroliński oraz Radosław Kanach. Ponadto na stałe do drużyny „Pasów” przeniósł się Tomáš Vestenický.
Jeżeli chodzi o transakcje dokonywane przez inne kluby z Ekstraklasy, to na specjalne wyróżnienie zasługuje Bruk-Bet Termalica Nieciecza, której szkoleniowcem został Czesław Michniewicz. Wraz z przybyciem nowego trenera do drużyny „Słoników” trafili także Dariusz Trela, Dávid Guba, Samuel Štefánik, Vlastimir Jovanović i Kornel Osyra.
Z grona drużyn, które w poprzednim sezonie znalazły się w grupie mistrzowskiej swoich pierwszych lub kolejnych transferów dokonały Lech Poznań, Pogoń Szczecin, Lechia Gdańsk oraz Ruch Chorzów. Ci pierwsi sprowadzili do siebie Macieja Makuszewskiego, drudzy Davida Niepsuja oraz Spasa Delewa, trzeci Milena Gamakowa, a ostatni Jakuba Araka.
Dużo więcej wzmocnień dokonały ekipy, które ostatnie rozgrywki zakończyły w strefie spadkowej. Mowa tu o Wiśle Kraków (Adam Mójta i Mateusz Zachara), Śląsku Wrocław (Ľuboš Kamenár, Alvarinho, Augusto Pereira Loureiro, Łukasz Madej, Adrian Łyszczarz i Filipe Gonçalves), Jagiellonii Białystok (Ivan Runje, Marián Kelemen, Dmytro Chomczenowski i Damian Szymański), Koronie Kielce (Maciej Gostomski, Mariusz Rybicki, Mateusz Możdżeń i Ken Kallaste) oraz Górniku Łęczna (Dariusz Jarecki, Szymon Drewniak i Wojciech Małecki).
Aktywny czerwiec mają za sobą też beniaminkowie Ekstraklasy. Arka Gdynia zdołała pozyskać Adriana Błąda, Dawida Sołdeckiego, Pāvelsa Šteinborsa, Dariusz Zjawińskiego, Konrada Jałochę i Szymona Lewickiego. Z kolei Wisła Płock zakontraktowała Dominika Furmana, Kamila Sylwestrzaka oraz Jakuba Łukowskiego.
W szeregach spadkowiczów też zaszły duże zmiany. Przede wszystkim doszło do roszad na stanowiskach szkoleniowców. Nowym trenerem Górnika Zabrze został Marcina Brosz. Natomiast Podbeskidzie Bielsko-Biała od najbliższego sezonu będzie prowadził Dariusz Dźwigała. Ten drugi już zaczął kompletować swoją drużynę i za jego aprobatą sprowadzono do zespołu Daniela Ferugę, Mariusza Magierę i Łukasza Sierpinę.
***
HISZPANIA
Na Półwyspie Iberyjskim panuje na razie względny spokój. Czołowe kluby z Primera División dokonały na razie po jednym dużym transferze – do Realu Madryt wrócił Álvaro Morata, do Barcelony dołączył Samuel Umtiti, a Atlético Madryt pozyskało Nicolása Gaitána i przedłużyło umowę z Antoinem Griezmannem.
Z grona pozostałych hiszpańskich zespołów należy wyróżnić działania podjęte na rynku przez Sevillę, Betis oraz Malagę. Ci pierwsi sprowadzili do siebie Pablo Sarabię i Hiroshiego Kiyotakę. Ponadto nowym szkoleniowcem ekipy z Andaluzji został Jorge Sampaoli, który zastąpił w klubie Unaia Emery’ego. Lokalny rywal drużyny z Estadio Ramón Sánchez Pizjuán nie pozostał bierny na transfery swojego największego przeciwnika i pozyskał Jonasa Martina, Matíasa Nahuela oraz Charly’ego Musondę. Ostatni z wymienionych wyżej zespołów w nadchodzących rozgrywkach zamierza włączyć się do walki o miejsce gwarantujące start w europejskich pucharach. W osiągnięciu tego celu mają pomóc Maladze czterej sprowadzeni zawodnicy – Keko, Jony, Bakary Koné i Zdravko Kuzmanović.
Jeżeli chodzi o resztę transferów ekip z Primera División to warto wspomnieć o pozyskaniu Juanmiego przez Real Sociedad, Denisa Czeryszewa przez Villarreal, José Naranjo przez Celtę Vigo, Roberto i José Antonio Reyesa przez Espanyol, Przemysława Tytonia przez Deportivo La Coruña oraz Floriana Lejeune'a przez Eibar.
***
FRANCJA
We Francji ostro do roboty zabrały się zespoły marzące o detronizacji PSG. Olympique Lyon pozyskał Macieja Rybusa oraz Nicolasa N’Koulou. Z kolei Monaco sprowadziło Benjamina Mendy’ego i Youssefa Aïta Bennassera. Natomiast Olympique Marsylia zakontraktował Henriego Bedimo, Hirokiego Sakaiego oraz Saîfa-Eddine Khaouiego. Aktualny mistrz Francji w czerwcu nie dokonał żadnego transferu, ale zmienił szkoleniowca. Laurenta Blanca zastąpił Unai Emery.
Z grona pozostałych transferów ekipy z Ligue 1 postanowiliśmy wyróżnić przejście Christophera Juliena i Jessy’ego Pi do Toulouse, Mevlüta Erdinça, Yanna Jouffre i Florenta Molleta do Metz, Étienne’a Didota, Jordana Ikoko i Karla-Johana Johnssona do Guingamp, Alexandra Kačaniklicia i Nicolaja Thomsena do Nantes, Steve’a Malbranque do Caen, Anthony’ego Ribelina, Paula Nardiego i Clémenta Chantôme’a do Rennes, Jérémy’ego Toulalana do Bordeaux i Bryana Dabo do AS Saint-Étienne.
***
NIEMCY
U naszych zachodnich sąsiadów czerwiec należał do dwóch Borussii. Zespół z Dortmund z powodu odejść kluczowych zawodników został zmuszony do przeprowadzenia kilku transferów i tak do drużyny z Signal Iduna Park dołączyli Marc Bartra, Sebastian Rode, Emre Mor, Orel Mangala i Raphaël Guerreiro. Z kolei drużyna z Mönchengladbach szybko postanowiła zainwestować pieniądze ze sprzedaży Granita Xhaki i sprowadziła do siebie Christopha Kramera, Jannika Vestergaarda, Mamadou Doucouré oraz László Bénesa.
Ofensywę transferową kontynuował Hoffenheim, który potwierdził dokonanie swojego szóstego (Lukas Rupp) i siódmego (Sandro Wagner) wzmocnienia. Ponadto kontrakt z „Wieśniakami” przedłużył były reprezentant Polski – Eugen Polanski.
Spośród pozostałych transakcji dokonanych przez zespoły z Bundesligi postanowiliśmy jeszcze wyróżnić pozyskanie Artjomsa Rudņevsa przez 1. FC Köln, Branimira Hrgotę przez Eintracht Frankfurt, Jonasa Lössla i José Rodrígueza Martíneza przez Mainz, Floriana Kainza przez Werder Brema, Takashiego Usamiego przez Augsburg, Ramazana Özcana przez Bayer Leverkusen, Breela Embolo przez Schalke 04, Jeffreya Brumy przez Wolfsburg oraz Gina-Luca Waldschmidta przez HSV.
Ponadto należy wspomnieć o transferach beniaminków. Freiburg w czerwcu sprowadził do siebie, między innymi Aleksandara Ignjovskiego i Janika Haberera. Natomiast RB Lipsk zakontraktował Timo Wernera oraz Naby’ego Keïtę.
Nie możemy również zapomnieć o innym polskim akcencie, a mianowicie o Marcinie Kamińskim, który zasilił szeregi VfB Stuttgart.
***
WŁOCHY
Na Półwyspie Apenińskim nie mogliśmy narzekać na nudny czerwiec, a to za sprawą ruchów transferowych nie tylko ekip z środka tabeli, ale także tych walczących o czołowe miejsca w Serie A. Spośród tych drugich postanowiliśmy wyróżnić wzmocnienia Juventusu oraz Romy. Do tych pierwszych trafili Miralem Pjanić i Dani Alves. Natomiast drudzy wykupili definitywnie Stephana El Shaarawy’ego, Norberta Gyömbéra, Sadiqa Umarę i Abdullahiego Nurę. Ponadto nową umowę z „Giallorossi” podpisała legenda klubu – Francesco Totti.
Na uwagę we Włoszech zasługuje również fakt, że nowym szkoleniowcem Milanu został Vincenzo Montella, który w ekipie z San Siro będzie współpracował, z między innymi najlepszym strzelcem Serie B – Gianlucą Lapadulą.
Z grona pozostałych roszad postanowiliśmy wyróżnić przejście Canera Erkina do Interu, Bruno Alvesa do Cagliari, Stipy Pericia i Seko Fofany do Udinese, Alberto Paloschiego do Atalanty, Marcela Büchela i Matheusa Pereiry da Silvy do Empoli, Bartłomieja Drągowskiego do Fiorentiny, Bryana Cristante do Pescary oraz Lucasa Ocamposa do Genoi.
Musimy także wspomnieć o tym, że Hellas Verona mimo spadku do Serie B zdecydował się wykupić Pawła Wszołka, który z powodu kontuzji jeszcze przez jakiś czas nie będzie zdolny do gry.
***
RESZTA ŚWIATA
Nadszedł czas, aby przyjrzeć się transferom w pozostałej części świata. Zanim jednak do tego przejdziemy to wspomnimy o zmianach na ławce trenerskich w kilku klubach. Swoją pracę w Chinach stracili Mano Menezes i Vanderlei Luxemburgo. Ich miejsce w zespołach zajęli odpowiedni Felix Magath i Fabio Cannavaro. Ponadto poznaliśmy nazwiska nowych szkoleniowców Szachtara Donieck, FC Porto oraz reprezentacji Brazylii.
Zostając w strefie azjatyckiej nie sposób pominąć rozpoczętego okienka transferowego w Chinach, które dało już o sobie znać rekordowym transferem Hulka oraz najlepszego gracza Izraela.
W Ameryce Południowej i Środkowej nie mieliśmy aż tak spektakularnych zmian, ale i tak znalazło się kilka rzeczy, które można wyróżnić, a mianowicie powrót Roque Santa Cruza do Paragwaju, zmianę klubu w Brazylii przez Freda oraz zaskakujący nowy klub Sebastiána Abreu.
W Rosji spore zmiany czeka Rubin Kazań, do którego wraz z hiszpańskim szkoleniowcem przybyło już paru jego rodaków, a mianowicie Sergio Sánchez Ortega i Samuel García Sánchez.
Zmierzając z Rosji na zachód trafiamy do Serbii, Turcji, Grecji oraz Cypru, gdzie działo się sporo ciekawych rzeczy, z których postanowiliśmy wyszczególnić powrót Miroslava Radovicia do Partizana, definitywne pozyskanie Marcelo przez Beşiktaş, przenosiny Dmytro Czyhrynskiego do AEK-u Ateny i Victora Ibarbo do Panathinaikosu oraz transfer Arkadiusza Piecha do Apollonu Limassol.
Swoją politykę sprowadzania utalentowanych zawodników kontynuuje Ajax, który w zakontraktował dwóch młodych Kolumbijczyków – Mateo Casierrę i Davinsona Sáncheza Minę. Z tego regionu Europy, ale nieco na południe znajdziemy kolejną interesującą transakcję dokonaną przez działaczy FC Basel, którzy ściągnęli do siebie Seydou Doumbię.
W Szkocji do elity po kilku latach przerwy wrócił Rangers FC i już zamierza ostro zabrać się do rywalizacji o tytuł mistrzowski z Celtikiem. W osiągnięciu tego celu ma im pomóc sprowadzony z praktycznie piłkarskiej emerytury Niko Kranjčar. Druga ekipa z Glasgow również szykuje się do walki, o czym świadczy zakontraktowanie Moussy Dembélé.
W Portugalii na razie obyło się bez szaleństw, ale czołowe trzy ekipy mają już za sobą przynajmniej po jednym ciekawym transferze. Do FC Porto dołączył João Carlos Teixeira. Z kolei Sporting pozyskał Radosava Petrovicia, a Benfica utalentowanego Branimira Kalaica.
Na koniec postanowiliśmy jeszcze wspomnieć o tym, że swoje piłkarskie kariery postanowili w czerwcu zakończyć John Arne Riise oraz Daniel Agger.