CIES: Ajax Amsterdam pozostaje najlepszą kuźnią talentów. Konkurencja mocno naciska

CIES: Ajax Amsterdam pozostaje najlepszą kuźnią talentów. Konkurencja mocno naciska fot. uslatar / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: CIES

Ajax Amsterdam utrzymał pozycję lidera w rankingu zaprezentowanym przez CIES Football Observatory pod względem liczby aktywnych wychowanków w 48 czołowych ligach na świecie.

Analitycy CIES przejrzeli w ubiegłym roku 31 najważniejszych krajowych rozgrywek na świecie pod kątem zlokalizowania w nich największej liczby wychowanków danego zespołu, przebywających w nim od 15. do 21. roku życia.

Z przeprowadzonego śledztwa wynikło, że największa kuźnią talentów dysponuje szkółka Ajaksu Amsterdam z 85 przedstawicielami w poszczególnych drużynach z najwyższych klas, wyprzedzając pod tym względem Benficę (73) i Dynamo Kijów (72).

Po rocznej przerwie ponownie przyjrzano się pod tym kontem poszczególnym zmaganiom. Tym razem na tapet trafiło 48 lig. Zwiększenie liczby rozgrywek nie wpłynęło na zmianę pozycji lidera. Na dodatek holenderskiemu klubowi przybył jeden dodatkowy piłkarz, występujący w jednej z nich.

Wychowankowie - 48 lig na świecie

Dużo zmieniło się za to za jego plecami, gdzie światowa konkurencja wyraźnie zbliżyła się do ekipy z Eredivisie - Benfica (85), Sporting (83), Defensor SC (82), Boca Juniors (81) i Dynamo Kijów (80).

Zawodnicy szkoleni w wymienionych drużyny osiągają zróżnicowany poziom. Ten najwyższy osiągają gracze wywodzący się ze szkółki Ajaksu Amsterdam, który pod tym względem przewyższa Benficę oraz Barcelonę.

Klubu z Holandii na próżno jednak szukać w czubie z największą liczbą przedstawicieli w topowych pięciu europejskich ligach - Premier League, LaLidze, Serie A, Bundeslidze oraz Ligue 1. Tutaj ma zaledwie lub aż 21 zawodników, czyli znacznie mniej od liderujących na tym polu Realu Madryt (44), Barcelony (40) i Olympique'u Lyon (31).

Wychowankowie - Najwyższy poziom wyszkolenia

Wymienione trzy zespoły przewodziły tej części zestawienia także przy okazji poprzedniego notowania.

Jeżeli zaś chodzi o polskie drużyny, to w 48 ligach najwięcej swoich graczy ma Legia Warszawa - 34. Co ciekawe o jednego więcej niż takie marki, jak Chelsea czy Liverpool.

Po zawężeniu pola do pięciu topowych zmagań na Starym Kontynencie znajdziemy w nim „The Blues” i „The Reds”, ale już nie „Wojskowych”, bo do złapania się do tej klasyfikacji potrzeba było dwunastu swoich wysłanników.

Przed rokiem ekipa z Łazienkowskiej uznała na tym polu wyższość między innymi Lecha Poznań, który w czołowych ligach miał ośmiu swoich wychowanków.

Wychowankowie - 5 topowych lig europejskich

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Marzą o zatrudnieniu Zinédine'a Zidane'a. Zobaczymy, czy uda się go przekonać Marzą o zatrudnieniu Zinédine'a Zidane'a. Zobaczymy, czy uda się go przekonać Wisła Kraków zrezygnowała z transferu Wisła Kraków zrezygnowała z transferu Puchar Polski: Składy na Piast Gliwice - Raków Częstochowa [OFICJALNIE] Puchar Polski: Składy na Piast Gliwice - Raków Częstochowa [OFICJALNIE] Szpital w Wiśle Kraków. Nowy uraz [OFICJALNIE] Szpital w Wiśle Kraków. Nowy uraz [OFICJALNIE] Nie tylko FC Barcelona. Roberto De Zerbi może być alternatywą dla giganta Nie tylko FC Barcelona. Roberto De Zerbi może być alternatywą dla giganta Cracovia też szuka napastnika. Wiadomo, ile jest w stanie mu zapłacić Cracovia też szuka napastnika. Wiadomo, ile jest w stanie mu zapłacić Michał Probierz pominie 72-krotnego reprezentanta Polski?! Ma nie dostać powołania na marcowe mecze Michał Probierz pominie 72-krotnego reprezentanta Polski?! Ma nie dostać powołania na marcowe mecze

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy